2022/08/17
۱۴۰۱ چهارشنبه ۲۶ مرداد
بذر هیبریدی چیست و چطور تولید می‌شود

بذر هیبریدی چیست و چطور تولید می‌شود

بذر هیبریدی از انواع بذر اصلاح شده است که به دلیل کیفیت بذر در برابر آفات مقاوم بوده و محصول خوبی دارد. برای اینکه بدانید بذر هیبریدی چه ویژگیهایی دارد این مطلب را بخوانید.

جامعه پویابذرهای اصلاحی بذرهایی هستند که در صورت کاش محصول بیشتری از آنها به دست می‌اید. بذرها به سه روش اصلاح می‌شوند که یکی از این روشها بذرهای هیبریدی است و بسیار پر محصول است.

 

انواع بذر اصلاحی

 

گرده افشانی آزاد و در محیط طبیعی : این روش به این صورت است که بذر جدید بطور تصادفی و کاملا طبیعی با کمک حشرات ، پرندگان و باد بوجود می آید.

 

هیبریداسیون ( دو رگ گیری ) : که در گلخانه ها و مزارع از بین دو یا چند گیاه بذر تولید میشود. که در ادامه بطور کامل توضیح داده شده است.

 

اصلاح ژنتیکی یا تراریخته (GMO) : در این نوع بذر ها ، DNA گیاه بطور کامل تغییر میکند و از ترکیب DNA حیوانات و گیاهان بذر جدید تولید میشود که دارای عوارض زیادی برای انسان ها و محیط زیست هستند.

 

بذر تراریخته

 

ویژگی های بذر های هیبریدی

 

در کشاورزی ، بذر هیبریدی بذری است که از طریق هیبریداسیون ( دو رگ گیری ) تولید میشود. تولید بذر های هیبریدی در کشاورزی روز به روز در حال افزایش است و یکی از دلایل اصلی افزایش چشمگیر تولید محصولات کشاورزی در 50 سال اخیر تولید همین بذر های هیبریدی است.

بذر هیبریدی از پیوند دو گیاه والد که کاملا باهم تفاوت دارند تشکیل میشود. بذر های هیبریدی نسبت به بذر های دیگر برتری کامل دارند زیرا ترکیبی از صفات برگزیده و مفید گیاه والد هستند. در واقع بذر های هیبریدی برای بهره مندی از بهترین صفات و ویژگی ها از پیوند دو یا چند گیاه تشکیل میشوند.

 

مزایای استفاده از بذر های هیبریدی یا ترکیبی :

 

رشد آسان و سریعتر

 

تولید میوه های درشت تر و مرغوب تر

 

بازده بالاتر

 

مقاومت بیشتر در برابر بیماری و آفت

 

برداشت آسان تر

 

صرفه جویی در مصرف آب

 

سازگار با آب و هوای منطقه

 

معایب و مضرات بذر هیبرید :

 

بذر های هیبریدی گران تر هستند

 

تغییر رنگ ، بو و مزه در طول پیوند دو والد

 

بذر هیبریدی چیست

تفاوت بذر هیبرید و تراریخته ؟

 

بذر های هیبریدی با بذر های تراریخته کاملا متفاوت هستند. در بذر های تراریخته (GMO) ژنتیک و DNA گیاه در آزمایشگاه کاملا تغییر میکند که دارای عوارض بیشماری برای انسان و محیط زیست میباشد و بر خلاف کشاورزی ارگانیک است. اما بذر های هیبریدی تمامی خواص مفید و ارزشمند بین دو گیاه را جمع آوری میکند و از نظر ژنتیکی تغییری بر روی آن ها انجام نمیشود.

بطور کلی بذر های هیبریدی تحولی بزرگ در صنعت کشاورزی و باغداری بوده و با کشاورزی ارگانیک نیز هم جهت هستند.

 

بذر دورگه هیبریدی چطور تهیه می شود؟

بذر دورگه هیبریدی به صورت مستقیم از الحاق دو والد که از نظر ژنتیکی با هم کاملا متفاوت هستند تولید می شود. بذر هیبریدی دورگه نهایتا به شکل بذری در می آید که صفات هر دو والد را دارا می باشد و منتهی به پدیده ای به نام نیروی هیبریدی ( Hybrid Vigor ) یا Heterosis که به نوعی می توان گفت این بذر نسبت به والدین خود برتری کامل دارند.

 

این گونه بذرها به منظور رسیدن به صفاتی مطلوب از از پیوند دو یا چند نوع گیاه بدست می آید. در استفاده از بذر برای عملیات کاشت ، بذرهای اصلاح شده بهترین گزینه می باشند.

 

بذر دورگه هیبریدی منجر به تولید گیاهان یا درختانی می شوند که نسبت به آفات و بیماری ها مقاوم تر و دارای میوه های درشت تر و مرغوب تری هستند و هم چنین نحوه ی برداشت راحت تری دارند.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.