2023/05/31
۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۰ خرداد
الماس هوپ چیست و چرا به الماس نفرین شده مشهور است

الماس هوپ چیست و چرا به الماس نفرین شده مشهور است

الماس هوپ یک تکه الماس است که گفته می شود نفرین شده و بدبیاری های زیادی دارد. این الماس به الماس امید نیز مشهور است. همه چیز درباره الماس هوپ را در این مطلب بخوانید.

جامعه پویا-الماس هوپ یا الماس امید یکی از مشهورترین جواهرات جهان است و سوابق مالکیت آن تقریباً به چهار قرن بر می‌گردد.

هوپ در انگلیسی به معنای امید است به همین دلیل هم به این الماس در فارسی الماس امید گفته می شود.

 

 

 رنگ آبی کمیاب آن به دلیل وجود مقادیر زیادی از اتم‌های بور است. اندازه استثنایی این الماس به وزن ۴۵،۵۲ قیراط، یافته‌های جدیدی را در مورد تشکیل سنگ‌های جواهر نشان داده‌است. گمان می‌رود که این جواهر از معدن گلکوندا در هند آمده باشد، جایی که سنگ اصلی (بزرگ‌تر) در سال ۱۶۶۶ توسط تاجر گوهر فرانسوی ژان باپتیست تاورنیه به عنوان آبی تاورنیه خریداری شد.

 تاورنیه در سال ۱۶۶۸ آن را به شاه فرانسوی لوئی چهاردهم فروخت. این مجموعه در سال ۱۷۹۱ دزدیده شد و پس از تراش مجدد، بزرگ‌ترین قطعه آن به نام «امید» در سال ۱۸۳۹ در مالکیت خانواده هوپ که بانک‌دار انگلیسی بودند قرار گرفت.

 

الماس هوپ

 

بعد از اینکه از میان صاحبان بسیاری عبور کرد، به اوالین والش مک‌لین در واشینگتن فروخته شد که اغلب آن را می‌پوشید. این الماس در سال ۱۹۴۹ توسط تاجر جواهر نیویورکی هری وینستون خریداری شد، که در سال ۱۹۵۸ آن را به موزه ملی تاریخ طبیعی آمریکا اهدا کرد و از آن زمان در نمایشگاهی دائمی در آن موزه باقی مانده‌است.

شایعات حاکی از آن است که این الماس ممکن است یک نفرین را به همراه داشته باشد. به هرحال افسانه ها می گویند که این الماس زیبا در یک عبادتگاه قدیمی نگهداری می شده، آن هم با یک نفرین بسیار قوی! زمانی که از این مکان حال به عنوان غنیمت و یا به عنوان دزدی، برده شده است نفرین شروع به کار کرده است و هر کسی که آن را لمس می کند و یا از آن استفاده می کند، سرنوشتی جز مرگ زودهنگام و غیرطبیعی برای خود و اطرافیانش ندارد.

 

 

جادوی الماس هوپ

 

ساختار فیزیکی و شیمیایی این الماس به این گونه است که در طول مدت ها  منبع های نوری را در خود جمع می کند و زمانی که همه ی چراغ ها خاموش بودند و یا تاریکی همه جا را فرا گرفته باشد، این الماس از خود نوری روشن و خیره کننده ساطع می کند. آخرین شخصی که صاحب ااین الماس نفرین شده بود، یک جواهر ساز آمریکایی در نیویورک به نام کریستسن وینستون، بوده است که ان را به یک موسسه ی آمریکاییی اهدا کرد. الماس امید به صورت یک گردنبند که با تکه های کوچک تر الماس های سفید تزئین شده است.

 

الماس هوپ چیست

جیمز تاد، آخرین کسی که این الماس را لمس کرد شخصی بود که آن را به موسسه ی اسمیتسون تحویل داد. او پس از این ماجرا با کامیون تصادف کرد و البته قبل از تصادف خانه اش در آتش سوزی سوخت!

 

 

 گزارش شده‌است که این الماس به مبلغ ۲۵۰ میلیون دلار بیمه شده‌است.

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.