2023/05/31
۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۰ خرداد
نقص ایمنی اولیه بدن چیست و چه عوارضی دارد

نقص ایمنی اولیه بدن چیست و چه عوارضی دارد

نقص ایمنی اولیه به نقص در سیستم ایمنی بدن که به صورت |ژنتیکی اتفاق می افتد گفته می شود. این نقص در کودکی مشخص می شود. برای اینکه درباره نقص سیستم ایمنی اولیه و ثانویه همه چیز را بدانید این مطلب را بخوانید.

جامعه پویاسیستم ایمنی بدن وظیفه دارد تا بدن را در برابر انواع ویروس ها و میکروبها محافظت کند. وقتی بدن دچار عفونت های متعدد شود و اعضای بدن را دچار مشکل کند نقص در سیستم ایمنی بدن وجود دارد.

 

نقص می تواندبه صورت اولیه یا به شکل ثانویه ایجاد شود.بیماری نقص ایمنی اولیه "ژنتیکی"ازبدو تولد با فرد همراه است. دراین بیماری یکی از اجزای سیستم ایمنی بدن دچارنقص شده است. درآینده موجب بروز عفونتهای مکرر،در برخی موارد خود ایمنی و سرطان می شود اگرچه علایم بیماری نقص ایمنی اولیه معمولا درکودکی بروزپیدا میکند،اما دربرخی موارد بروز علایم در بزرگسالی است.

 

 

نقص ایمنی ثانویه نیزدرصورت ابتلابه بیماری هایی مانند:ایدز،سرطان،سوءتغذیه وهمچنین بیماران تحت درمان شیمی درمانی یا رادیوتراپی به وجود می آید که در آن سیستم دفاعی بدن ضعیف می شود.

اگر کودکان مدام به عفونتهای مختلف دچارمی شوند یا به یک نوع عفونت چندین بار در سال مبتلا می شوندبایدحتما به پزشک مراجعه نمایید.

نقص ایمنی اولیه

 

کودکان سیستم ایمنی ضعیفی دارند و نباید از آنها توقع داشت تا مانند ما در برابر ویروسها و باکتری ها مقاوم باشند ،ولی ممکن است این ضعف در مقاومت باعث شود مدام کودک دربیماری باشد و سختی بکشد باید فورا به متخصص مراجعه کرد ،چون ممکن است فرزندتان مبتلا به بیماری نقص ایمنی اولیه باشد در بیمارهای نقص ایمنی اولیه ،سیستم دفاعی بدن به دلایل ژنتیکی وارثی ،دچارنقص یا کاهش عملکرد می شود بنابراین بدن نمی تواند در برابر عوامل بیگانه مانند میکروبها اعم از باکتری،ویروس ،قارچ ها از خود محافظت کند.

هنگامی که سیستم ایمنی نتواند به نقش خود خوب عمل کند ،بدن مستعد ابتلا به انواع عفونتها می شود.

 

بیماری نقص سیستم ایمنی بدن باچه علائمی ظهورمی کند؟

 

 

نقص ژنتیکی باعث می شود یکی ازاجزای سیستم دفاعی بدن به صورت کمی یا کیفی دچار مشکل شود و در نتیجه این مشکلات ،فرد را مستعد علایم وعوارض مختلفی ازجمله عفونت می کند .عفونتها ی مکرر و شدید مهم ترین علامت بیماری نقص اولیه هستند.

بنابراین کودکان که به کرات دچارعفونت می شوند و این عفونت درمان نمی شود وچندین باردرسال دربیمارستان بستری می شوند و آنتی بیوتیک های تزریقی برای آنها تجویز می شود ،ازمواردی هستند که شک برای ابتلای فرد به بیماری نقص ایمنی اولیه را دوچندان می کند.

نقص ایمنی بدن

نبایدنسبت به این مسئله حساسیت بیش ازحد و وسواس گونه داشت چرا که هرنوع سرماخوردگی رانمی توان علامتی ازاین بیماری است ،بلکه عفونتهای مکررمی توانند شک رانسبت به این بیماری ایجاد کند، مانند:عفونت گوش میانی، بیش از8باردرسال ،عفونت ریه،سینوزیت و هرگونه عفونت جدی دیگر بیشتر از 2بار در سال ،عفونتهای منجر به بستری بیماردر بیمارستان، واکنش غیرمعمول بدن کودک به واکسن ها مانند(ب ث ژ)از علایم ابتلا به بیماریهای نقص ایمنی اولیه هستند.سوءتغذیه درکنار عفونت از دیگر علایم ابتلا به بیماری نقص ایمنی اولیه است .

 

علاوه براین اگرعفونت با آنتی بیوتیک های خوراکی معمول درمان نشود و نیازبه آنتی بیوتیک تزریقی باشد،نیز می تواند نشانه ابتلا به بیماری نقص ایمنی اولیه باشد.درکناراین موارد سابقه فامیلی ،عفونتهای مکرردرخانواده ،یا فوت به دلایل مشابه نیزنکته مهمی است که از آن نباید غفلت کرد.

 

 

برای درمان نقص ایمنی به جزآنتی بیوتیک ها ازداروهایی باتوجه به نوع بیماری استفاده می شود به عنوان مثال داروی ایمنوگلوبولین وریدی (IVIG)می باشد، که در درمان بیماران مبتلا به کمبود آنتی بادی تجویزمی شود. درنقص ایمنی (نوتروپنی) کمبود گلبول سفید، ازدارویی موسوم به(GSF)ودرنقص ایمنی گرانولوماتوز مزمن ،داروی اینترفرون استفاده می شود.

پیوند مغز استخوان دربرخی انواع نقص ایمنی شدید به عنوان درمان قطعی محسوب می شود.علاوه بر این روش های درمانی،ژن درمانی،نیزدرجهان درحال بررسی است.

 

نقص ایمنی در کودکان

علامت هشداردهنده :

-بروز8باریابیشترعفونت گوش درطی یک سال

-بروز2باریابیشترعفونت سینوس ها طی یک سال

-مصرف دوماه یا بیشتر ازآنتی بیوتیک ها برای درمان عفونت

-بروز2بار یا بیشتر عفونت ریوی طی یک سال

-اختلال دررشدوزنی یا نداشتن رشد طبیعی

-بروزآبسه های مکرر و عمیق درپوست یا سایراعضای بدن

-برفک مقاوم به درمان دردهان یا محل های دیگر در پوست بعد از یک سالگی

-سابقه دریافت آنتی بیوتیک به صورت تزریقی  برای درمان عفونتها

-بروز2بار یا بیشترعفونتهای جدی مانند:مننژیت، سپتی سمی

-وجودیک فردمبتلا به نقص ایمنی درخانواده

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.