2022/12/09
۱۴۰۱ جمعه ۱۸ آذر
پرویز پورحسینی بازیگر پیشکسوت درگذشت+بیوگرافی کامل

پرویز پورحسینی بازیگر پیشکسوت درگذشت+بیوگرافی کامل

پرویز پورحسینی بازیگر پیشکوست کشورمان 7 آذرماه سال 99 براثر ابتلا به کرونا درگذشت. بیوگرافی کامل او را اینجا بخوانید

جامعه پویا -پرویز پورحسینی بازیگر پیشکسوت کشورمان 7 آذرماه سال 99 براثر ابتلا به کرونا درگذشت.

پرویز پورحسینی زاده ۲۰ شهریور ۱۳۲۰ در تهران، بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ایرانی است. وی در سال ۱۳۴۸ وارد دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران شد و از رشته بازیگری در سال ۱۳۵۴ دانش‌آموخته شد. او در آثارِ کارگردانانِ نامداری چون پیتر بروک و بهرام بیضایی و علی حاتمی و حمید سمندریان و آربی اوانسیان و مسعود کیمیایی و واروژ کریم‌مسیحی و امرالله احمدجو بازی کرده‌است.

پرویز پورحسینی


همگی با چهره آ رام و متین او آ شنا هستیم، چهره ای که نقش آ فرینی های زیبایش در فیلم ها و سریال های بیشماری همچون امیرکبیر، شب دهم، ملاصدرا، روزی روزگاری و… هیچ گاه از یادها نمی رود; «جدیت» و «مهربانی» دو خصوصیت متفاوتند ولی آ نچنان هم زیستی زیبا و شگفت انگیزی در خطوط چهره او دارند که هرگز نخواهی فهمید در درون نگاه پر راز او چه می گذرد…

او آموزش بازیگری را از سال 1339 در کلاس های شبانه اداره هنرهای دراماتیک آغاز کرد و در سال 1340 نمایش «مرد گل بدهی» را بهمراه فنی زاده و به کارگرانی سمندریان در تلویزیون اجرا کرد.


با تشکیل گروه پازارگاد و نمایش های «شش شخصیت در جستجوی نویسنده»، «لئو کادیا»، «مرغ دریایی و آندورا»، را با این گروه به صحنه برد و در سال 1346 دو نمایش «حکومت زمان خان» و «استریپ تیز و کارول» را در اداره تئاتر کار کرد. در سال 1348 همکاری اش را با کارگاه نمایش آغاز کرد که حاصل کار این دوره نمایش های پژوهشی «اودیپ»، «معلم من پای من»، «باغ آلبالو»، «ویس و رامین»، «انسان، حیوان، تقوا»، «جان نثار کالیگولا و اورگاست» بود. او همچنین با گروه تئاتر پیاده دو نمایش به نام های «شهر ما»، «نظاره مرگ» را نیز اجرا کرد.

 

پرویز پورحسینی در جوانی


در سال 1355 با یک گروه تئاتری در تئاتر شهر همراه گردید که حاصل کار این دوره نمایش های «خاطرات و کابوسها»، «شیون»، «استعاذه»، و «جنایت و مکافات» بود. پورحسینی پس از انقلاب نیز به فعالیت خود در عرصه تئاتر ادامه داد و با نمایش های «شاه اسکوریال»، «تف»، «سیرک با شکوه» را در تئاتر شهر و نمایشنامه های «دکتر فاستوس»، «ماهان کوشیار»، «معمای ماهیار معمار»، «چراغ گاز» «افسانه اندوه» و «شب یهودا» و «بازجوئی» را در اداره تئاتر به اجرا درآورد.


در سال 1371 «یادگار سال های شن» را در تالار وحدت اجرا کرد. پورحسینی علاوه بر فعالیت در عرصه تئاتر به ایفای نقش در سریال های تلویزیونی نیز پرداخت که از مهمترین آنها می توان به سریال های:«زهر کوی»، «امیرکبیر»، «روزی روزگاری»، «دومین انفجار»، «اتومبیل»، «تصویر یک رویا»، «بافته های رنج»، «روز ایپریت»، «حضرت مریم»، «همسفر»، «شب دهم»، «ملاصدرا»، «باران عشق» و «روزهای بیاد ماندنی» نیز اشاره کرد. پورحسینی به فعالیت هنری خود در عرصه سینما نیز ادامه داد با درخشش خود در جشنواره فیلم فجر توانست کاندیدای بهترین بازیگر نقش مرد برای فیلم های «اوینار» و «طلسم» شود. او همچنین برای بازی خوب خود در فیلم «مریم مقدس» موفق به دریافت دیپلم افتخار از جشنواره فوق شد.
وی تاکنون بازی در بیش از صدها فیلم سینمایی و سریال در کارنامه خود دارد.
 

زندگی خصوصی پرویز پورحسینی


او در مصاحبه ای درباره زندگی شخصی اش گفته بود: در کودکی ناچار به کار کردن بودم و شغل من کار در یک صحافی بود. در صحافی کتاب ها و مجلات زیادی از زیر دستم می گذشت و در مواقع استراحت بسیاری از آنها را مطالعه می کردم و گاهی آنقدر محو خواندن می شدم که به من ایراد می گرفتند. اکثر کتاب ها تاریخی بود و گاهی کتاب های نادر و کمیاب و از همین جا بود که من به کتاب علاقه مند شدم.وی افزود:در خانه وقتی همه می خوابیدند چراغ نفتی را بالای سرم می گذاشتم و انار دانه شده با گلپر می خوردم و کتاب می خواندم و لذت این گونه کتاب خواندن آن هم در آن سکوت عمیق هنوز برایم شیرین است و اینگونه بود که من به ادبیات علاقه مند شدم.

 

پرویز پورحسینی درگذشت

در خانه وقتی همه می خوابیدند چراغ نفتی را بالای سرم می گذاشتم و انار دانه شده با گلپر می خوردم و کتاب می خواندم و لذت اینگونه کتاب خواندن آن هم در آن سکوت عمیق هنوز برایم شیرین است و اینگونه بود که من به ادبیات علاقمند شدم.پورحسینی با شاره به تاثیر مطالعه بر اندیشه خود بیان کرد:داستان های ویکترو هوگو را می خواندم و با خودم فکر می کردم چطور یک نفر ویکتورهوگو می شود و از خود کاری برجای می گذارد که تا این حد بر من و دیگران اثرگذار است و ناخودآگاه به این نتیجه رسیدم که باید در این دنیا اثری از خودم باقی بگذارم.این بازیگر ضمن مقایسه زمان گذشته و حال در خصوص کتاب و کتاب خوانی گفت:در کودکی ما سرگرمی های کمتری نسبت به امروز داشتیم و به همین دلیل کتاب خوانی بیشتر بود و آدم ها فرصت زیادی برای کتاب خواندن داشتند اما در حال حاضر آنقدر سرگرمی های متنوع وجود دارد و آنقدر آدم ها گرفتار شده اند و آنقدر کار می کنند که زمان و حال کتاب خواندن ندارند.پور حسینی در پایان گفت:سرگرمی های ارزان قیمتی جایگزین کتاب خوانی شده که انسان را با خود می برد؛ اما کتاب خواندن به انسان عمق می بخشد. انسانی که جامع است و وقتی در چشم هایش نگاه می کنی شعور و فهم و درایت را در آن می بینی و این است که انسان را زیبا می کند نه آرایش زیبا و بینی عمل شده. جذابیت آدم ها به چیزی است که از درون شان تراوش می کند.

 


همسری که همیشه به فکر بود

 


خوشبختانه همسر من غذا را خراب نمی کند؛ یعنی سعی می کند تا حد امکان غذا سالم بماند و با پختن یا جوشاندن زیاد، له و بی خاصیت نشود; بنابراین بیشتر غذای ساده و سالم می خوریم. البته خود من اصلا شکمو نیستم و غذا، برای من مساله مهم و تعیین کننده ای نیست و به مقدار کمی غذای ساده بسنده می کنم. همسر من مخالف غذاهای فوری یا فست فود است و بیشتر غذا را آ ب پز می کند یا می گذارد با روغن خودش بپزد; یعنی روغن استفاده نمی کند و همیشه سعی دارد که کیفیت غذا حفظ شود. در منزل ما، کولا مصرف نمی شود و فقط دوغ یا ماءالشعیر می نوشیم. مصرف سبزیجات هم بالاست و حتی اگر سالاد کنار غذا نباشد چند پر کاهو را حتما با غذا می خوریم. در مورد مصرف ماهی نیز حداقل هر هفته یکبار ماهی می خورم. با خوراکی هایی مثل چیپس و پفک هم میانه ای ندارم. در زمان های قدیم مصرف برگه، توت خشک، پسته و بادام رسم بود. بعضی از افراد به قدری در خوردن زیاده روی می کنند و شیفته غذا هستند که تنها زمانی که پزشک به آ نها هشدار جدی بدهد، به فکر تعدیل رفتار خود می افتند و این به فرهنگ افراد برمی گردد; به اینکه چقدر غریزی فکر می کنند، به اینکه هر آ نچه را که در لحظه دوست دارند، بدون فکر و اندیشه می خورند و با بی تفاوتی می گویند:«فوقش چند سال زودتر می میریم!» و این یعنی زندگی برای مان مهم نیست و سلامتی را جدی نمی گیریم. ولی به همین افراد اگر گفته شود که بیمارند و خدای ناکرده تا شش ماه بعد می میرند، تا آ خرین لحظه عمر خود تلاش می کنند و با بیماری می جنگند که نمیرند. آ نها برای ماندن تلاش می کنند و آ ن وقت قدر سلامتی را می دانند.

 


 
اگر راستش را بخواهید، به رابطه صمیمی که بخواهد در گروی غذا پختن زن خانه باشد، به هیچ وجه اعتقادی ندارم. اداره کردن مهمانی و پختن غذا برای زن خانه سخت است. در مهمانی ها اغلب خانم خانه خسته و بی رمق است و به او خوش نمی گذرد و این حالت بر روحیه و چهره اش اثر می گذارد. به نظر من هیچ ایرادی ندارد که گاهی اوقات زن خانه آ شپزی نکند و غذا از بیرون تهیه شود; به این ترتیب به خانم خانه فشار نمی آ ید. به نظر من مردها باید یاد بگیرند گاهی ظرف بشویند یا حتی غذا بپزند و اگر بلد نیستند از بیرون غذا تهیه کنند. به خصوص زن هایی که شاغل هستند به هیچ وجه فرصتی برای استراحت ندارند. بنابراین، به نظر من «پیوند خانواده» نباید بر مبنای غذا پختن زن خانه باشد و اصلا آ شپزخانه را کانون محبت خانواده نمی دانم.

 

پرویز پورحسینی

فیلم شناسی پرویز پور حسینی


                    نام                سمت         کارگردان        توضیحات
۱۳۹۸    بیگانه ای با من است    بازیگر    احمد امینی    شبکه ۲
۱۳۹۷    تاریکی شب، روشنایی روز    بازیگر    حجت قاسم‌زاده اصل    شبکه ۲
۱۳۹۷    بچه مهندس فصل ۱و۲    بازیگر    علی غفاری    شبکه ۲
۱۳۹۶    گمشدگان    بازیگر    رضا کریمی    شبکه ۲
۱۳۹۴    میکائیل    بازیگر    سیروس مقدم    شبکه ۱
۱۳۹۳    هفت‌سنگ    بازیگر    علی‌رضا بذرافشان    شبکه ۳
۱۳۹۲    سرزمین کهن    بازیگر    کمال تبریزی    شبکه ۳
۱۳۹۱    تله‌فیلم «نغمهٔ نوروز»[۴]    بازیگر    سیدمحسن یوسفی    شبکه ۳
۱۳۹۰    شیدایی    بازیگر    محمدمهدی عسگرپور    شبکه ۳
۱۳۸۹    تله‌فیلم «فرزند چهارم»[۵]    بازیگر    شبنم عرفی‌نژاد    
۱۳۸۹    تله‌فیلم «عصای پیری»[۶]    بازیگر    رضا غفاری    شبکه ۱
۱۳۸۹    مختارنامه    بازیگر    داود میرباقری    شبکه ۱
۱۳۸۷    مثل هیچ‌کس    بازیگر    عبدالحسین برزیده    شبکه ۲
۱۳۸۷    شب می‌گذرد    بازیگر    راما قویدل    
۱۳۸۷    تله‌فیلم «در همین نزدیکی»[۷]    بازیگر    راما قویدل    شبکه ۳
۱۳۸۷    سایه تنهایی    بازیگر    بیژن شکرریز    شبکه ۱
۱۳۸۷    نشانی    بازیگر    رامبد جوان    شبکه ۲
۱۳۸۶    یک مشت پر عقاب    بازیگر    اصغر هاشمی    شبکه ۳
۱۳۸۶    تله‌فیلم «یکی از همین روزها»[۸]    بازیگر    راما قویدل    
۱۳۸۶–۱۳۸۷    بی‌گناهان    بازیگر    احمد امینی    شبکه ۳
۱۳۸۶–۱۳۸۷    بیداری    بازیگر    بهرام عظیم پور    در نقش «عمو رحمان»
۱۳۸۴–۱۳۸۵    اولین شب آرامش    بازیگر    احمد امینی    شبکه ۳
۱۳۸۳–۱۳۸۸    مختارنامه    بازیگر    داود میرباقری    شبکه ۱
۱۳۸۲    نذر    بازیگر    مهرداد خوشبخت    شبکه یک
۱۳۸۲    طلسم‌شدگان    بازیگر    داریوش فرهنگ    شبکه ۵
۱۳۸۲    تله‌فیلم «هفتاد و سومین تن»[۹]    بازیگر    علی مؤذنی    شبکه ۲
۱۳۸۱    روزهای بیادماندنی    بازیگر    همایون شهنواز    شبکه ۱
۱۳۸۰    باران عشق    بازیگر    فریدون حسن‌پور
احمد امینی    شبکه ۵
۱۳۸۰    شب دهم    بازیگر    حسن فتحی    شبکه ۱
۱۳۷۹    مریم مقدس    بازیگر    شهریار بحرانی    شبکه ۲
۱۳۷۹    همسفر    بازیگر    قاسم جعفری    شبکه ۳
۱۳۷۹    تله‌تئاتر «به سوی دمشق»    بازیگر    حمید سمندریان    کارگردان تلویزیونی: ساسان امیرپور
نویسنده: اگوست استریندبرگ
۱۳۷۸–۱۳۸۱    روشن‌تر از خاموشی    بازیگر    حسن فتحی    
۱۳۷۸    استنطاق    بازیگر    فرهاد مهندس‌پور    شبکه ۴ / کارگردان تلویزیونی: «ساسان امیرپور»
نویسنده: «پیتر وایس»
۱۳۷۸    روز ایپریت    بازیگر    احمد امینی    
۱۳۷۷    پزشکان    بازیگر    مسعود کرامتی    شبکه ۳
۱۳۷۷    تله‌تئاتر «همه پسران من»    بازیگر    محمد رحمانیان    شبکه ۲ / نویسنده: آرتور میلر
۱۳۷۶    تله‌تئاتر «خانه‌های اجاره‌ای»    بازیگر    محمد رحمانیان    شبکه ۲
۱۳۷۶    بافته‌های رنج    بازیگر    مجید بهشتی    شبکه ۱
۱۳۷۶    تله‌تئاتر «قطار ارواح»    کارگردان هنری    رضا کرم‌رضایی    شبکه ۲ / کارگردان تلویزیونی: «قاسم شاکری»
نویسنده: «آرنولد رایدلی»
۱۳۷۶    تله‌تئاتر «جان گابریل بورکمن»    بازیگر    حسن فتحی    نویسنده: هنریک ایبسن[۱۰]
۱۳۷۷–۱۳۷۵    تصویر یک رؤیا    بازیگر    احمد امینی    شبکه ۱
۱۳۷۶–۱۳۷۵    تهران ۱۱–۵۹۵ ج ۴۸    بازیگر    مرضیه برومند    شبکه تهران
۱۳۷۵    دومین انفجار    بازیگر    داریوش فرهنگ    شبکه ۱
۱۳۷۵    دلیران خلیج فارس[۱۱]    بازیگر    مرتضی جعفری    شبکه ۱
۱۳۷۴–۱۳۷۵    جهان وارونه[۱۲]    بازیگر    بهمن زرین‌پور    در نوروز ۱۳۷۵ از شبکه ۱ پخش شد.
۱۳۷۴    یک داستان    بازیگر    محمد رحمانیان    شبکه ۲
۱۳۷۴–۱۳۸۰    خورشید شب (شیخ مفید)    بازیگر    فریبرز صالح
سیروس مقدم    شبکه ۲
۱۳۷۴    آشپزباشی    بازیگر    رسول نجفیان    شبکه ۲
۱۳۷۴    تله‌تئاتر «قاضی و رئیس دادگاه خانواده»    بازیگر    منیژه محامدی    شبکه ۲
کارگردان تلویزیونی: «ناصر شوندی»
۱۳۷۴    تله‌تئاتر «خانه عروسک»    بازیگر    منیژه محامدی    شبکه ۲
کارگردان تلویزیونی: «ناصر شوندی»
۱۳۷۳    تله‌تئاتر «نظم»    بازیگر    محمد رحمانیان    شبکه ۲
۱۳۷۳    تله‌تئاتر «پدرزن به سلمانی می‌رود»    بازیگر    محمد رحمانیان    شبکه ۲
۱۳۷۲    تاریخ روابط ایران و انگلیس    بازیگر    مرتضی جعفری    
۱۳۷۲    سرزمین من و نقابداران    بازیگر    مرتضی جعفری    شبکه ۱
۱۳۷۱    تابستانی سرشار از محبت    بازیگر    عباس رنجبر    
۱۳۷۱    قافله این عمر    بازیگر    مجید بهشتی    
۱۳۷۰–۱۳۷۱    روزی روزگاری    بازیگر    امرالله احمدجو    شبکه ۱
۱۳۶۹    تله‌تئاتر «عالیجناب داروغه»    بازیگر    اسماعیل خلج    شبکه ۱
۱۳۶۹    آلبوم خانوادگی    بازیگر    محمد رحمانیان    شبکه ۱ / این مجموعه در آغاز، «واریته آمریکایی»
نام داشت.
۱۳۶۹    مهر و ماه    بازیگر    حمید لبخنده    شبکه ۲
۱۳۶۷    تله‌تئاتر «شوق»    بازیگر    مرتضی جعفری    شبکه ۱
۱۳۶۶–۱۳۶۸    با سلسله حکمت    بازیگر    «اکبر خواجویی
سیروس مقدم
مرتضی جعفری    شبکه ۱
۱۳۶۶–۱۳۶۸    این شرح بی‌نهایت    بازیگر    اسماعیل خلج
حمید حمزه    شبکه ۱
۱۳۶۳–۱۳۶۴    امیرکبیر    بازیگر    سعید نیک‌پور    شبکه ۱
۱۳۶۴    تله‌تئاتر «دکتر فاستوس»    بازیگر    ایرج راد    شبکه ۱
۱۳۶۳    تله‌تئاتر «آئینه خیال»    بازیگر    داود میرباقری    
۱۳۶۱    ز هر کوی    بازیگر    منصور کوشان    
۱۳۶۱    تله‌تئاتر «ستارخان»    بازیگر    جهانگیر الماسی    کارگردان تلویزیونی: مسعود فروتن
۱۳۶۱    تله‌تئاتر «به دنبال سیمرغ»    بازیگر    منصور کوشان    کارگردان تلویزیونی: مهوش جزایری
۱۳۵۹    تله‌تئاتر «شازده کوچولو»    بازیگر    مسعود رسام    شبکه ۱
۱۳۵۸–۱۳۶۶    هزاردستان    بازیگر    علی حاتمی    شبکه ۱
۱۳۵۰    نمایش «ارگاست»    بازیگر    پیتر بروک    جشن هنر شیراز
۱۳۴۶    تله‌تئاتر «امولوس گنگ»    بازیگر    خانم لرتا    تلویزیون ملی ایران
۱۳۴۶    تله‌تئاتر «تلافی»    بازیگر    خانم لرتا    تلویزیون ملی ایران
۱۳۴۶    تله‌تئاتر «ارزش زغال»    بازیگر    خانم لرتا    تلویزیون ملی ایران
۱۳۴۱    تله‌تئاتر «تصادف»    بازیگر    عباس یوسفیان    تلویزیون ملی ایران
۱۳۴۱    تله‌تئاتر «مرد گل بر دهن»    بازیگر    حمید سمندریان    تلویزیون ملی ایران
۱۳۴۰    تله‌تئاتر «منطقهٔ جنگی»    بازیگر    عباس یوسفیان    تلویزیون ملی ایران
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.