2023/02/04
۱۴۰۱ شنبه ۱۵ بهمن
جوش سرسیاه را چطور از بین ببریم+چند روش خانگی

جوش سرسیاه را چطور از بین ببریم+چند روش خانگی

جوش‌های سر سیاه تقریبا برای همه افراد وجود دارد، اما روش از بین بردن آن سخت نیست. همه چیز درباره جوش سرسیاه را اینجا بخوانید

جامعه پویا -جوش های سرسیاه یکی از مشکلات پوستی است که افراد زیادی را درگیر می کند. برطرف کردن این جوش های سمج راهکارهای خانگی هم دارد. 


جوش سرسیاه چیست


جوش های سرسیاه جوش های زیرپوستی هستند که به دلیل تجمع چربی ایجاد می شوند. هرچند جوش های سرسیاه در نوجوانی و جوانی بروز می کند اما ممکن است تا پایان عمر در بدن فرد وجود داشته باشد. البته این جوش ها بعد از بهبودی ردی ازخود روی پوست صورت بجای نمی گذارند. این جوش ها در دسته جوشهای غیرالتهابی هستند. جوش‌های زیرپوستی، که کومدون نام دارد، معمولاً ناشی از بسته‌شدن دهانهٔ خروجیِ غدد چربی‌ساز پوست است. ترشحات چربی وقتی نمی‌تواند از دهانهٔ مسدودشدهٔ غدد چربی‌ساز خارج شود، داخل این غدد مثل بادکنک تجمع پیدا می‌کند؛ در نتیجه این تجمع چربی در زیر پوست جوش‌های زیرپوستی ایجاد می‌شود.

جوش سرسیاه


البته یکی از دلایل اصلی به‌وجودآمدن این جوش‌ها زمینهٔ ارث و ژنتیک است. لوازم آرایش عوامل اصلی جوش‌های سرسیاه است، اما موارد دیگری نیز به‌شکل جانبی باعث انسداد غدد چربی‌ساز می‌شود؛ مانند استفاده از لوازم آرایش یا استفاده از پماد روی پوست. این موارد می‌تواند منجر به ایجاد جوش یا بدترشدن آن شود. علاوه بر این، نمونهٔ دیگر در مورد کسانی است که عادت دارند به موهایشان روغن یا ژل مو بزنند. هنگامی که موی چرب‌شده با پوست پیشانی تماس پیدا می‌کند، به ایجاد جوش زیرپوستی منجر خواهد شد. بین مردم یک نوع جوش دیگر هم به‌عنوان زیرپوستی نامیده می‌شود که ازنظر علمی، ما جوش‌های زیرپوستی را همین کومدون‌ها می‌نامیم، ولی مردم یک‌سری از جوش‌های التهابیِ عمیق را جوش زیرپوستی می‌دانند. در مورد کومدون‌ها باید گفت که این جوش‌ها درد ندارد، فقط ظاهر آن‌ها به‌شکلی است که انگار روی صورت مبتلایان شن پاشیده‌باشند. برخی از این جوش‌های زیرپوستی به‌دلیل این‌که منفذ ظریفی به خارج باز کرده‌است، ممکن است به رنگ سیاه دیده شود که به آن‌ها جوش سرسیاه هم گفته می‌شود؛ ولی بعضی از آن‌ها که دهانهٔ کاملاً مسدود دارند و ترشحاتشان به بیرون نشت نمی‌کند، جوش‌های سرسفید یا جوش‌های بسته‌اند.

 

چطور جوش سرسیاه را از بین ببریم


از بین بردن جوش سرسیاه با روش خانگی

یکی از روش های از بین بردن جوش سرسیاه استفاده از خمیردندان است. مقداری خمیردندان را داخل یک ظرف بریزید و حسابی آن را هم بزنید تا یکدست شود بعد کمی آب ولرم به ان اضافه کنید. مقدار آبی که اضافه می کنید نباید باعث شل شدن خمیر دندان شود. فقط باید کمی آن را نرم کند. دوباره هم بزنید. خمیر که اماده شد. با مسواک آن را روی قسمتی که جوش قرار دارد بکشید و حسابی آغشته کنید. بعد از پنج دقیقه بشویید. خمیردندان چربی ها را از بین می برد و منافذ پوست را پاک می کند.

 


جوش شیرین

 

آب ولرم و جوش شیرین هم یکی دیگر از راههایی است که می تواند منافذ پوستی شما را تمیز کند. برای اینکه منافذ پوستی خود را تمیز و جوشهای سرسیاه را از بین ببرید می توانید مقداری جوش شیرین را در آب بریزید و حالت خمیر درست کرده و روی قسمتی که جوش وجود دارد بگذارید. این خمیر حدود 10 دقیقه روی پوست بماند آن را بشویید.


خمیردندان و نمک دریا

خمیر دندان را با نمک دریا مخلوط کنید و روی موضع بمالید و آرام آرام آن رو ورز دهید و بعد از ده دقیقه بشویید. 

 

روش خانگی از بین بردن جوش سرسیاه


لیمو و خیار


خیار را رنده کنید و یک لیمو کوچک در ان بچکانید و سپس روی پوست خود قرار دهید این مخلوط را می‌توانید به صورت ماسک همه جای صورت بزنید و هم آب‌رسانی کنید و هم جوش های سرسیاه را از بین ببرید. 

 

مصرف صابون 


صابون چربی را از بین می‌برد. روی موضوعی که جوش سرسیاه دارد صابون بمالید و آن رابشویید. روزی چندبار اینکار را بکنید تا پوست مرده و چربی از بین برود. 

جوش سرسیاه


ماسک زغال


زغال یک ماده فعال روی پوست است. ماسک زغال برای پاکسازی پوست بسیار مفید است و منافذ پوستی را تمیز می کند. بنابراین ماسک زغال می‌تواند راه مناسبی برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه باشد.
توجه داشته باشید هرکدام از این روشها را که انتخاب می‌کنید باید دوهفته‌ای یکبار تکرار کنید تا پوستی شفاف و صاف داشته باشید.
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.