2024/03/01
۱۴۰۲ جمعه ۱۱ اسفند
مصرف قارچ‌های وحشی در طبیعت خطرناک است

مصرف قارچ‌های وحشی در طبیعت خطرناک است

هموطنان از مصرف هرگونه قارچ وحشی که از مناطق مرتفع و دشت ها برداشت و جمع آوری می شود، جدا خودداری کنند.

جامعه پویا-مدیرکل دفتر امور گلخانه ها، گیاهان دارویی و قارچ خوراکی وزارت جهاد کشاورزی هشدار داد که هموطنان از مصرف هرگونه قارچ وحشی که از مناطق مرتفع و دشت ها برداشت و جمع آوری می شود، جدا خودداری کنند.

 

«غلامرضا تقوی» افزود: این قارچ ها سمیت بالایی دارند. تشخیص سمی یا غیرسمی بودن قارچ های وحشی در محل برداشت امکانپذیر نیست و این کار فقط از طریق آزمایشگاه باید انجام شود.

وی اظهار داشت: هیچ روشی برای کاهش میزان سمیت این قارچ ها وجود ندارد، بنابراین هیچ راهی برای مصونیت مصرف قارچ های وحشی در عرصه های طبیعی وجود ندارد.

وی توصیه کرد: مردم قارچ مورد نیاز خود را از فروشگاه های معتبر تهیه کنند.

 

طبق آمارها از میان بیش از هزار گونه قارچ کلاهک دار و چتری شناسایی شده در کشور حدود 50 گونه آنها سمی و خطرناک تشخیص داده شده اند، که برای انسان سمی هستند.

در طرح جلوگیری از وقوع مسمومیت قارچی، بروشورهایی برای 16 استان هدف تعیین شده که انتظار می رود مردم به هشدارهایی که از امسال در محل رویشگاه‌ها نصب خواهد شد، توجه کنند.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.