2024/06/18
۱۴۰۳ سه شنبه ۲۹ خرداد
دو زندانی برای فرار از مجازات شناسنامه خود را باطل کردند !

دو زندانی برای فرار از مجازات شناسنامه خود را باطل کردند !

دو مرد زندانی برای اینکه از مجازات فرار کنند شناسنامه خود را باطل کردند. اینجا بخوانید

جامعه پویا -دو زندانی که گواهی فوتشان در سازمان ثبت احوال تایید شده بود، به طرز عجیبی زنده شدند و مورد بازجویی های فنی قرار گرفتند.
مدتی قبل پرونده ای از زندان به پلیس آگاهی خراسان رضوی رسید که محتویات آن نشان می داد، دو محکوم مالی که دوران محکومیت خود را در زندان «بندباز» می گذراندند، دیگر به زندان بازنگشته  و احتمالا متواری شده اند! به همین دلیل در گزارش زندان، از کارآگاهان پلیس آگاهی خواسته شده بود برای دستگیری محکومان فراری اقدام کنند.

فوت مصلحتی دو زندانی 


گزارش خراسان حاکی است، این گونه بود که گروه تخصصی از کارآگاهان زیر نظر مستقیم سرهنگ حسینی پور (رئیس اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری) وارد عمل شدند و تحقیقات گسترده ای را در این باره آغاز کردند.
بررسی های آنان با استعلام از مراکز و نهادهای دیگر بیانگر آن بود که دو زندانی مذکور با مشخصات ثبت شده در گزارش، فوت شده اند و گواهی فوت آنان در سیستم سازمان ثبت احوال نیز به ثبت رسیده است.

 


در پی دریافت این گزارش، بلافاصله کارآگاهان به ثبت احوال خراسان رضوی مراجعه کردند و با بررسی دقیق مدارک متوجه شدند که گواهی فوت دو زندانی به نام های غلامرضا و حمید با حضور دو تن از اعضای خانواده محکومان تحت تعقیب، در اوایل اسفند صادر شده است اما شواهد امر و چگونگی فوت دو زندانی برای کارآگاهان به معمای عجیب و پیچیده ای تبدیل شده بود که راز و رمزی را درون خود داشت. به همین دلیل گروه کارآگاهان با راهنمایی ها و استفاده از تجربیات سرهنگ جواد شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) ضمن آغاز بررسی های غیرمحسوس، مراتب را به مقام قضایی اطلاع دادند. طولی نکشید که مقام قضایی دستورات محرمانه ای را برای پیگیری پرونده دو زندانی مذکور صادر کرد و بدین ترتیب کارآگاهان اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری به انجام رصدهای اطلاعاتی پرداختند و به سرنخ هایی دست یافتند که نشان می داد دو محکوم مذکور زنده هستند و به طور مخفیانه زندگی می کنند.

فاش شدن راز مرگ صوری با دوربین مدار بسته 


به دنبال دریافت این اطلاعات، رمزگشایی از این ماجرای عجیب با بازبینی دوربین های مداربسته ثبت احوال ادامه یافت تا این که مشخص شد در تاریخ ثبت گواهی فوت، دو تن از اعضای خانواده محکومان تحت تعقیب به همراه دو شاهد به ثبت احوال مراجعه و پس از طی مراحل اداری و با استفاده از خلأهای قانونی، گواهی فوت دو زندانی یاد شده را دریافت کرده اند.

 


رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی با تایید این ماجرا به «خراسان» گفت: پس از آن که بررسی های دقیق کارشناسان اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی خراسان رضوی، زنده بودن محکومان مذکور را به اثبات رساند، بلافاصله عملیات دستگیری آنان در دستور کار قرار گرفت و هر دو زندانی در یک عملیات منسجم و هماهنگ به دام افتادند. سرهنگ جواد شفیع زاده افزود: بررسی دوربین های مدار بسته ثبت احوال بیانگر آن بود که محکومان فراری نیز در روزی که گواهی فوت دریافت کردند در ثبت احوال حضور داشتند و همین موضوع به حساسیت ماجرا اضافه کرد. وی گفت: وقتی متهمان با ردیابی های اطلاعاتی دستگیر شدند، اعتراف کردند که با سوء استفاده از خلأهای قانونی موجود و با همدستی دو نفر از دوستانشان، گواهی فوت دریافت کرده اند تا به زندان بازنگردند و پاسخگوی جرایم خود نباشند.

 


سرهنگ کارآگاه شفیع زاده تصریح کرد: با معرفی متهمان به مراجع قضایی، پرونده دیگری در این باره تشکیل شد و تحقیقات کارآگاهان نیز برای شناسایی دیگر افراد مرتبط با این ماجرا ادامه یافت.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.