2024/05/24
۱۴۰۳ جمعه ۴ خرداد
چه گروهی از مردم نسل ساندویچی هستند

چه گروهی از مردم نسل ساندویچی هستند

نسل ساندویچی به نسلی از میان مردم می گویند که مسئولیت های سنگین و زیادی در زندگی دارد و فشار بی امان زندگی آنها را آسیب پذیر می کند بسیاری از افراد شهرنشین هر چند در ظاهر زندگی آسانی دارند اما نسلی ساندویچی هستند

جامعه پویاجالب است بدانید افرادی در بین ما زندگی می کنند که به خاطر سبک زندگی شان به نسل ساندوچی معروف هستند. شاید اولین چیزی به ذهن برسد سریع غذا خوردن و ساندویچی غذا خوردن این افراد است اما این دلیل دیگری دارد در واقع این افراد به خاطر وضعیت زندگی که دارند و زندگی پرشتابشان به نسل ساندویچی معروف شده اند.

 

 نمناک نوشت: تصور کنید که مثل همیشه صبح از خواب بیدار شده اید و افکار زیادی به ذهن شما هجوم آورده اند:ملاقات خانواده و بردن آن ها به مطب دکتر، برداشتن کودکان از مهد کودک ، تمیز کردن خانه و رفتن به سرکار و اکنون شما بین والدین و کودکان خود در بین دوراهی هستید و یا اصطلاحا در ساندویچ قرار گرفته اید و مسئولیت های تان روز به روز افزایش پیدا می کند.

 

 

نسل ساندویچ چیست ؟

 

مفهوم نسل ساندویچ به افراد جوانی مربوط می شود که والدین آن ها حدودا 65 سال یا بیشتر دارند و کودکان آن ها نیز زیر 18 سال هستند و در سن حساسی برای رشد می باشند. این افراد معمولا بین مسئولیت های خود در قبال والدین و فرزندان شان گیر می افتند و انگار که در وسط ساندویچ قرار گرفته اند . مراقبت کردن از اعضای خانواده کاملا طبیعی است اما زمانی استرس این موضوع افزایش پیدا می کند که فرد باید مراقبت از فرزندان خود را نیز داشته باشد.

چه گروهی از مردم نسل ساندویچی هستند

 

حال سوال اینجاست که چگونه باید با این قضیه کنار آمد و اعصاب خود را نیز کنترل کرد ؟

 

- با کارفرمای خود صحبت کنید و شرایط را برای او توضیح دهید :

 

بسیاری از شرکت ها و کمپانی ها شرایط متفاوتی را برای این افراد قائل هستند. آن ها به راحتی به شما مرخصی های ساعتی می دهند و کاری می کنند که برنامه روزانه تان انعطاف پذیر باشد و بسیاری از امکانات و شرایط آسان را برای شما فراهم می کنند.

 

حتما به رئیس خود بگویید که تحت چه فشاری هستید و باید به مسئولیت های خود خارج از کار نیز رسیدگی کنید و به همین دلیل رئیس هم نمی خواهد که شما آشفته و با استرس سرکار حاضر شوید و در نتیجه شرایط را برای شما آسان تر می کند.

 

- مسئولیت ها را تقسیم کنید :

 

تقسیم کردن مسئولیت ها بار زیادی را از شانه های فرد بر می دارد ، شما قطعا نمی توانید تمام کارها را به تنهایی انجام دهید پس با همسر یا خواهر برادر خود صحبت کنید و مقداری از مسئولیت ها را به آن ها بسپارید یا از خود فرزندانتان نیز کمک بگیرید.

 

 مثلا به آن ها یاد بدهید زمانی که از مدرسه آمدند ، در تمیز کردن خانه یا پختن شام به شما کمک کنند ، این کار نه تنها استرس شما را کاهش می دهد ، بلکه اعتماد بنفس فرزندان را نیز بالا می برد و آن ها را برای زندگی آینده و مسئولیت پذیری آماده می کند و البته باید مراقب باشید که به بچه های کم سن بیش از حد مسئولیت ندهید و آن ها را خسته نکنید.

 

مسئولیت پذیری 

 

- برنامه ریزی کنید :

 

قبل از هرکاری برنامه های مهم خود را با اعضای خانواده مطرح کنید و حتما با والدین خود در مورد برنامه های شلوغ خود صحبت کنید و با فرزندانتان نیز این مسائل را در میان بگذارید، البته اگر سن فرزندانتان در حد درک این موضوع می باشد.

 

در این بین هم باعث می شوید که خانواده و فرزندان گاهی اوقات متوجه قصور و یا نقص های کاری بشوند و هم شما را درک کنند و از طرفی ممکن است کمک یا راه حل مناسبی را نیز از سمت یکی از آنان دریافت کنید.

 

- خودتان را در اولویت قرار دهید :

 

ما ربات نیستیم و نیاز به مراقبت داریم و همیشه باید برنامه مجزایی برای خود داشته باشید و فارغ از هرگونه مشغول بودن باید زمانی را به امور خودتان اختصاص دهید ، مثلا زمانی را اختصاص داده و کتاب مورد علاقه خود را بخوانید، فیلم مورد علاقه تان را تماشا کنید یا مدیتیشن کنید.

 

خوردن غذا های سالم را فراموش نکنید و خواب کافی داشته باشید و حتما زمان هایی را با دوستانتان سپری کنید تا بتوانید حمایت عاطفی خوبی را از آنان دریافت کنید. زمانی که از خودتان مراقبت نکنید، نمی توانید از دیگران نیز مراقبت کنید.

 

 

 

- اولویت های خود را بدانید :

 

بسیار سخت است که بتوان با مسئولیت ها کنار آمد، مخصوصا زمانی که سرتان بیش از حد شلوغ باشد و در واقع در چنین اوقاتی هیچ ایده ای ندارید که باید از کجا شروع کنید. پس حتما لیستی از کارهای خود تهیه کنید و ببینید که کدام یک اولویت دارد که این کار از استرس شما می کاهد و می توانید از تقویم های مخصوص برنامه ریزی نیز استفاده کنید.

 

- با دیگران مشورت کنید :

 

کار مفیدی که می توان در این شرایط انجام داد، این است که در گروه هایی عضو شوید که افراد شرایط مشابه شما را دارند.حال در این گروه ها می توانید با افراد زیادی صحبت کنید و از آن ها مشاوره بگیرید که چگونه توانسته اند این مسئولیت ها را مدیریت کنند.

 

چه گروهی از مردم نسل ساندویچی هستند

 

- پس انداز داشته باشید :

 

متخصصان پیشنهاد می دهند که حداقل باید ذخیره سه ماه خرج روزمره را در حساب خود داشته باشید که با این کار کمتر از همیشه مجبور به قرض گرفتن خواهید شد و در شرایط غیر منتظره آمادگی بیشتری خواهید داشت.

 

زندگی زمانی سخت تر می شود که مجبورید علاوه بر مسئولیت های زندگی خودتان، مراقب والدین پیر و سال خورده خود نیز باشید و در کنار آن فرزندانی داشته باشید که از لحاظ عاطفی و مراقبتی به شما نیازمند هستند اما خوشبختانه با در نظر گرفتن و اجرای راهکارهای بالا می توانید تا حد زیادی انجام این مسئولیت ها را برای خود آسان تر کنید.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.