2024/05/27
۱۴۰۳ دوشنبه ۷ خرداد
چطور به دیگران خبر دهیم که از همسرمان جدا می شویم

چطور به دیگران خبر دهیم که از همسرمان جدا می شویم

قبل از اینکه به بچه ها اطلاع دهید که می خواهید از هم جدا شوید، محل زندگی آینده تان را انتخاب کنید و اتاقی برای آنها در نظر بگیرید . باید به کودکتان بگویید که کجا و با کدام یک از والدینشان زندگی خواهند کرد، آیا مدرسه شان تغییر خواهد کرد

جامعه پویا-یکی از مهمترین معضلاتی که زوج‌هایی که به هر دلیلی تصمیم به جدایی دارند این است که چطور باید این موضوع را به خانواده بگویند. شاید سایر اعضای خانواده با این مساله کنار بیایند اما فرزندان از آنجایی که بیشترین آسیب ممکن را در طلاق می‌بینند و استرس شدیدی را به دلیل جدایی پدر و مادر تحمل می‌کنند کمتر می‌توانند با این پدیده کنار بیایند. بنابراین باید کم‌هزینه ترین راه را برای بیان این جدایی انتخاب کرد.

نحوه بیان خبر طلاق به فرزندتان به سن و میزان رشدشان بستگی دارد. مثلا بچه های کوچک بین 3 تا 5 سال به اطلاعات واقعی و عینی نیازدارند و آنها باید بدانند که مراقبت می شوند و ایمن هستند، اسباب بازی هایشان با آنها هست و به نیازهایشان توجه می کنید.

 

فرزندان شما نباید میزان زیادی از جزئیات شخصی طلاقتان بدانند زیرا این جزئیات برای آنها غیرضروری است و به درد آنها نمی خورد بنابراین تنها به آنها مواردی را بگویید که نیاز دارند بدانند.

 

گفتن خبر طلاق به بچه ها نیاز به همکاری دارد.ممکن است این کار برای شما دشوار باشد اما اگر شما بتوانید با همسرتان این خبر را به بچه ها بدهید با این شیوه به آنها خواهید فهماند که برای همیشه به عنوان والدین آنها باقی می مانید .

 

قبل از اینکه به بچه ها اطلاع دهید که می خواهید از هم جدا شوید، محل زندگی آینده تان را انتخاب کنید و اتاقی برای آنها در نظر بگیرید . باید به کودکتان بگویید که کجا و با کدام یک از والدینشان زندگی خواهند کرد، آیا مدرسه شان تغییر خواهد کرد .

 

به کودکانتان بفهمانید که آنها را دوست داریدتا خبر طلاق برای آنها قابل هضم گردد و آنها بفهمند با جدایی علاقه تان به آنها تغییری نمی کند.

با دادن خبر ازدواج به خانواده و دوستانتان آنها واکنش هایی مانند شادی، هیجان و تبریک از خود نشان می دهند اما با دادن خبر طلاق و شکست در زندگیتان واکنش های آنان غیرقابل پیش بینی است ، مگر اینکه همسرتان فردی نامطلوب و نامناسب باشد.

 

اگر با همسرتان بر سر جدایی تان توافق کرده اید با همدیگر به نزد خانواده هایتان بروید و در مورد طلاقتان با آنها صحبت کنید . اما اگر اختلافتان شدید است، این کار را به این علت که ممکن است منجر به دعوای دیگری بین شما و همسرتان در جلوی خانواده هایتان شود و آنها را از شما ناراحت کند انجام ندهید .

 

قبل از دادن خبر طلاق به تنهایی یا با همسرتان به خانواده تان تمرین کنید که چه چیزی را باید بگویید. شما باید تصمیم بگیرید چه میزان از جزئیات را به خانواده خود بگویید و به ارائه اطلاعات اضافی نپردازید.

 

اگر اطلاعات بیش از حد در مورد رفتارهای همسرتان و تنش های زندگی مشترک تان به خانواده بدهید فقط آنها را خشمگین و افسرده می کنید و اگر زمانی با همسرتان آشتی کردید، باعث می شود که دید آنها به همسرتان به علت آن حرف ها عوض شود و باور یا پذیرش بازگشت به زندگی مشترکتان برای آنها دشوارگردد.

 

زمان دادن این خبر به خانواده تان آرامش خود را حفظ کنید و با یک مقدمه طولانی آغاز نکنیدو بدون مقدمه طولانی این خبر را بگویید و تا جای ممکن موقعیت را با ظرافت برای آنها تبیین کنید، تا از اضطراب آنها کم شود.

 

این خبر را ابتدا به فردی از خانواده تان که به شما نزدیک تر است بدهید زیرا چنانچه در نمناک توضیح داده شده است این فرد بیشتر حمایت کننده است و به شما در گذراندن این دورة دشوار کمک می کند . انتظار هر واکنشی را از افراد خانواده تان داشته باشید . افراد خانواده شما ممکن است ابتدا شوکه و ناراحت شوند اما بعد از این حالت ، با عشق و حمایت به فرد واکنش نشان می دهند.

 

در صورتی که همسرتان فرد مناسبی برای ازدواج نبوده است و اگر آنها از همسرتان خوششان نیاید ، واکنش دوستان و خانواده تان از شنیدن خبر طلاقتان مثبت خواهد بود و می پندارند اتفاق بسیار خوبی در زندگی شما افتاده است و این واکنش آنها ممکن است شما را شوکه کند.

اگر همسرتان رابطه خوبی با خانواده تان داشته باشد، آنها بین وفاداری شان به شما و ارتباط خوبشان با او سرگردان می شوند.پس در صورتی از خانواده تان بخواهید که روابطشان را با همسرتان قطع کنند که همسر سابقتان به صورتی پنهان از خانواده تان از شما سوء استفاده کرده باشد.

 

اگر از زندگی مشترکتان فرزند دارید او را ترغیب به داشتن یک رابطه مثبت با همسر سابقتان کنید زیرا بچه هایتان از این رابطه مثبت منافع زیادی می بیند.

 

اگر خانواده تان در برابر شنیدن خبر طلاق شما بی احساس هستند، درباره احساس ناگوارخود به آنها بگویید تا آنها نگرششان را تغییر دهند.

 

واکنش دوستانتان با شنیدن خبر طلاقتان متفاوت است . برخی از دوستانتان ممکن است با شما قطع رابطه کنند ، برخی دیگر شاید دوستان وفادارای برای همسر سابقتان باقی بمانند و برخی ممکن است زمان صحبت با شما احساس بدی داشته باشند و ارتباطشان را با شما کم نمایند.

 

پس دوباره روابطتان را با افرادی که به عنوان دوست شما هستند و اکنون غیبشان زده است، ارزیابی کنید . باید بدانید از دست دادن آنها از دست دادن یک دوست واقعی نیست پس ناراحت نباشید.

درست است که طلاق مسئله ای شخصی است و شما لازم نمی دانید درباره آن به رئیستان و همکارانتان در مورد آن اطلاع دهید اما گفتن این خبر مزایایی دارد زیرا ممکن است کارهایی که برای طلاق خود انجام می دهید بر کارتان تاثیر گذارد .

پس اگر رئیستان در مورد این موضوع اطلاع داشته باشد حمایت بیشتری از شما خواهد نمود و اگر در ماه های آینده بهره وری شما به دلیل احساس پریشانی یا افسردگی ناشی از طلاق پایین آید او شما را درک می کند. بنابراین به بخش مددکاری سازمان متبوعتان مراجعه خبر طلاق خود را بدهید و در صورت نبود چنین بخشی ، به بخش نیروی انسانی مراجعه کنید.

برای اطلاع دادن خبر طلاقتان به برخی از همکارانتان مراقب باشید زیرا هر فردی که با شما در محل کار ارتباط دارد، نباید جزئیات زندگی شما را بشنود، بنابراین جزئیات را به آنها نگویید و در صورتی خبر طلاقتان را به آنها بدهید که بر کارتان تأثیر بگذارد.

ممکن است درباره زندگی قبلی شما شایعات زیادی در محل کار رواج یابد که شما را ناراحت کند بنابراین با افرادی که این گونه شایعات را رواج می دهند صحبت کنید و به آنها بگویید که طلاقتان مسئله ای شخصی است و به آنها مربوط نیست اما اگر این شایعات به کارتان یا آبرویتان آسیب نرساند، به آنها اهمیتی ندهید.

طلاق و جدایی دوره حساسی برای شما ست که می توانید با گفتن این خبر با روشی ملایم و آرام به افرادی که شما را دوست دارند از حمایت و علاقه مثبت آنها برخوردار شوید. طلاق یک مرحلة گذراست اما صبر، حمایت و صداقت می تواند عبور از این مرحله را برای هر فردی آسان تر کند.

شما و همسر سابقتان زمان های خوبی را نیز با یکدیگر گذرانده اید و فامیل و اقوام روابط مثبت شما را قبلا هم دیده اند. برخی از افراد فامیل ممکن است با همسر سابقتان دوستی داشته اند و از او خوششان می آمد، با این توصیف گرچه اکنون از دست او عصبانی هستید، اما بدگویی زیاد شما از همسر سابقتان می تواند باعث عجب و ناراحتی برخی بشود و از طرفی هم شما عصبانی بشوید که چرا آنان دارند از همسر سابقتان طرفداری می کنند.

 

تحقیر و سرزنش شدید یک نفر سبب پیش برداشت های غلط و کناره گیری سایرین از شما شود چون نگران برخورد شما با خودشان خواهند بود.

 

منبع: نمناک

 

 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.