2024/06/18
۱۴۰۳ سه شنبه ۲۹ خرداد
چگونه جرم کتری را از بین ببریم

چگونه جرم کتری را از بین ببریم

از بین بردن جرم کتری یکی از دردسرهای همیشگی خانه‌داری است. بهترین روش‌های از بین بردن جرم کتری و سماور را در این مطلب بخوانید

جامعه پویا-جرم کتری یکی از دردسرهای بزرگ خانم‌های خانه‌دار است. رسوبات درون آب با جوشیدن آب از ان جدا شده و در ته کتری به سختی می‌چسبد و جدا کردن آن بسیار سخت است. برای از بین بردن جرم کتری چندین روش وجود دارد. که البته دائمی نیست وباید هر چند وقت یکبار آن را تکرار کنید.

 

 

جرم کتری

شوک دادن

این روش زیاد برای از بین بردن رسوب ضخیم کتری و از بین بردن رسوب ضخیم سماور پیشنهاد نمی‌شود و برای رفع رسوب کتری و رسوب زدایی سماور از جرم‌های نازک و تازه بسیار مناسب است.

 

شما ابتدا باید کتری یا سماور را روی شعله بگذارید و اجازه دهید تا بدنه آن، کاملا داغ شود (اما نه بیش از حد). بعد از داغ شدن کتری یا سماور، آن را داخل آب سرد قرار دهید. این کار باعث می‌شود تا رسوب‌های نازک درون کتری، کنده شوند. بعد از خالی کردن آب، داخل کتری را با یک برس کاملا تمیز کنید و آب بکشید تا کتری‌تان مانند روز اول شود.

 

 

از بین بردن جرم کتری

سرکه و آب لیمو

سرکه یک مایع اسیدی است که شدت جرم گیری آن بسیار بالاست برای از بین بردن رسوب ضخیم سماور و از بین بردن جرم ضخیم کتری، در این روش ابتدا 1 واحد آب و 1 واحد سرکه در کتری بریزید. سپس کتری را روی اجاق گاز قرار دهید تا برای 1 ساعت بجوشد. بعد از گذشت یک ساعت، کتری را خالی کنید و اجازه دهید خنک شود.

 

در ادامه داخل کتری را به‌خوبی بشویید؛ برای این کار، بهتر است از یک برس نسبتا نرم استفاده کنید تا نه خشی داخل کتری یا سماور افتد و هم به اندازه کافی، مناسب کندن رسوب‌ها و جرم‌های  باشد.

در این روش می‌توانید از چند عدد لیموترش یا آبلیمو (کامل یا قاچ شده) برای از بین بردن رسوب ضخیم کتری و از بین بردن رسوب ضخیم سماور استفاده کنید.

 

تمیز کردن کتری

چوب دارچین

چوب دارچین یکی از بهترین روش های برای از بین بردن جرم کتری است. از دارچین به طور دائمی می‌توانید استفاده کنیدهربار که کتری را می‌جوشانید تکه‌ای چوب دارچین در آن قرار دهید. چوب دارچین هم  آب را طعم‌دار و خوشمزه می‌کند هم جرم‌ها را از بین می‌برد. وقتی کتری شما بدون جرم شد می توانید از چوب دارچین به صورت مداوم استفاده کنید. اما باید در نظر داشته باشید دارچین می‌تواند رنگ قهوه‌ای به آب و داخل کتری شما بدهد که بعد از مدتی که استفاده نکنید از بین می‌رود.

فوت و فن از بین بردن جرم کتری

 

گوش ماهی

یكی دیگر از راه های جلوگیری از رسوب گرفتن كتری و سماور است به این صورت است كه گوش ماهی یا فلس صدف را در كتری انداخته تا آهك موجود در آب را جذب كند. قلوه سنگ نیز مفید است.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.