2024/04/21
۱۴۰۳ يکشنبه ۲ ارديبهشت
کالیمبا چیست

کالیمبا چیست

کالیمبا یک نوع ساز آفریقایی است که و از دسته سازهای تیغه ای است. همه چیز درباره این ساز را اینجا بخوانید

جامعه پویا -کالیمبا یک نوع ساز آفریقایی است که طرفداران زیادی دارد. البته به پیانو آفریقایی هم مشهور است. 

ساز و کار این ساز آفریقایی به ین صورت است که  از نیروی مغناطیس و آهنربا برای تولید صدا استفاده می کند.

 


کلمه کالیمبا در زبان های بانتو به معنی موسیقی کوچک است. مدل های مختلفی از ساز کالمیبا در سراسر آفریقا وجود دارد که هرکدام از آنها با توجه به ذوق نوازندگان قبیله تغییراتی یافته اند و نام های متنوعی را به خود گرفته اند از جمله پیانوی شستی – اریمبولا – مبریا و در جزایر کارائیب به اِمبی یرا و کالیمبا معروف است.

 

کالیمبا

عملکرد این ساز آفریقایی بدین صورت است که از نیروی مغناطیس و آهنربا برای تولید صدا استفاده می کند. بدین معنی که این ساز توسط یک یا چند تیغه یا زبانه از جنس فلز یا دیگر آلیاژهای فلزی ساخته شده است که یک سر آن ها به بنده ی چوبی ساز متصل شده است و سر دیگر آن آزاد میباشد.

نوزانده برای تولید صدای باید به تیغه های فلزی آن زخمه بزند. سازهای تیغه اىlamellaphones ، خانواده ‌ای از خود صداهای زخمه‌ ای هستند. که در آن‌ ها با ارتعاش یک یا چند تیغه صدا تولید می ‌شود.

 

 

ساز کالیمبا ساز تیغه ای


همانطور که ذکر شد، کالیمبا از خانواده‌ سازهای تیغه ‌ای خود صدا است. هنگام نواختن این ساز با ارتعاش یک یا چند تیغه صدا تولید می‌ شود. از نمونه ‌های دیگر این خانواده از سازها می ‌توان به زنبورک اشاره کرد.

 تبیان نوشت: تیغه ‌های ساز روی یک جعبه‌ صوتی چوبی قرار گرفته‌ اند و روی جعبه حفره‌ هایی برای تشدید صدا ایجاد شده است. که در این ساز از نیروی مغناطیس و آهنربا برای تقویت صدا استفاده می‌ شود. بنابراین در این حالت قطعات کوچک آهنربا داخل جعبه صدا نصب می ‌شوند.

بسته ‌بندی کالیمبا بدین صورت است که وقتی آن را باز می ‌کنید، برچسب‌ های رنگی ای را مشاهده خواهید کرد که باید روی تیغه ‌ها چسبانده شوند. همچنین درون جعبه چکش کوک کالیمبا نیز موجود است. اندازه حدودی کالیمبا نیز به شرح زیر است:

طول آن ۱۸ سانتیمتر، عرض ۱۳ سانتیمتر و ارتفاع آن ۳ سانتیمتر است. و وزن آن در حدود ۲۰۰ تا ۳۰۰ گرم است.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.