2024/04/15
۱۴۰۳ دوشنبه ۲۷ فروردين
عارضه دردناک و مادام العمر  کرونا برای کودکانی که مبتلا می شوند

عارضه دردناک و مادام العمر  کرونا برای کودکانی که مبتلا می شوند

هرچند گفته می شود کودکان کمتر از بزرگسالان به کرونا مبتلا می شوند اما در صورت ابتلا دچار عوارض هولناکی می شوند

جامعه پویا - محققان می گویند سندرم پس از ابتلا به بیماری همه گیر کووید-۱۹در کودکان در حالی ممکن است باعث آسیب مادام العمر قلبی در آنان شود که اکثر این کودکان بدون علامت هستند.

به گزارش ایسنا و به نقل از آی ای، دانشمندان می گویند کودکان به ظاهر سالم با سندرم التهابی چند سیستمی شدید(MIS-C) دست و پنجه نرم می کنند که اعتقاد آنها بر این است که با بیماری کووید-۱۹ مرتبط است.

 

 

یک مطالعه جدید از محققان مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس در سن آنتونیو این واقعیت را روشن کرده است که برخی از کودکان ممکن است پس از ابتلا به بیماری کووید-۱۹ دچار آسیب شدید قلبی شوند.

لازم به ذکر است که کودکانی که به "MIS-C" مبتلا شده اند، اغلب هیچ علامتی مبنی بر ابتلا به کووید-۱۹ از خود نشان نداده اند. اما به نظر می رسد که این کودکان سه تا چهار هفته قبل از ابتلا به "MIS-C"، به بیماری کووید-۱۹ مبتلا بوده اند.

 

عارضه کرونا برای کودک

سندرم التهابی چند سیستمی در کودکان(MIS-C) یک اختلال سیستمیک نادر است که شامل تب مداوم و التهاب شدید پس از قرار گرفتن در معرض ویروس مسئول ایجاد بیماری کووید-۱۹ است. این سندرم می تواند به سرعت به موارد اضطراری پزشکی مانند جریان خون ناکافی در بدن منجر شود. همچنین نارسایی یک یا چند اندام می تواند رخ دهد.

دکتر "آلوارو موریرا" از مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس در سن آنتونیو توضیح داد: ممکن است کودکان هیچ علامتی نداشته باشند. هیچ کس نمی دانست که آنها به این بیماری(کووید-۱۹) مبتلا هستند و چند هفته بعد ممکن است دچار این التهاب شدید شوند.

کودکان مبتلا به کرونا عارضه تنفسی ندارند

وی ادامه داد: طبق تحقیق ما، کودکان برای ابتلا به "MIS-C" نیازی به نشان دادن علائم تنفسی مربوط به ابتلا به کووید-۱۹ ندارند که موضوع ترسناکی است.

این تیم ۶۶۲ مورد ابتلا به "MIS-C" را در سراسر جهان مورد مطالعه قرار داد و آمار نگران کننده ای را کشف کرد. به عنوان مثال، ۱۰۰ درصد این کودکان تب داشتند، ۷۱ درصد از آنها در ICU بستری شدند، ۲۲.۲ درصد به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز داشتند و ۱۱ کودک نیز از دنیا رفتند.

این اولین باری است که تصور می شود "MIS-C" با کووید-۱۹ مرتبط است و متأسفانه دارای چندین چهره متفاوت است که در ابتدا شناخت و تشخیص آن برای پزشکان چالش برانگیز است.

 

کرونا در کودکان

میزان التهاب در "MIS-C" بیش از دو بیماری مشابه در کودکان به نام های "بیماری کاوازاکی" و "سندرم قلب سمی" است و نکته مثبت اینکه درمان این بیماران با روش های درمانی معمول که برای درمان بیماری کاوازاکی بکار گرفته می شود، موثر بوده است.

سندرم کاوازاکی(Kawasaki syndrome) شایع‌ترین واسکولیت دوران کودکی است و بیشتر در کودکان کمتر از پنج سال بروز می‌کند. کاوازاکی التهاب رگ‌ها است که باعث تنگ شدن رگ‌ها و کاهش خون‌رسانی به اعضای حیاتی می‌شود.

متأسفانه برخی از کودکان به طور بالقوه باید تا آخر عمر تحت نظارت قرار بگیرند. همچنین تقریبا نیمی از این بیماران قبلاً یک بیماری زمینه ای داشته اند، در حالی که نیمی دیگر از آنها دچار چاقی یا اضافه وزن بوده اند.

نظارت دقیق بر روی این کودکان، نتایج بیشتری را برای آینده آنها روشن می کند و در این مطالعه آمده است که نتایج کامل آنها هنوز مشخص نشده است.

این مطالعه در مجله The Lancet منتشر شده است.
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.