2024/03/02
۱۴۰۲ شنبه ۱۲ اسفند
دخترم از ازدواج فراری است چه کنم

دخترم از ازدواج فراری است چه کنم

پدری به خاطر اینکه دخترش از ازدواج فراری است درخواست کمک کرده است

جامعه پویا -پدری هستم 54 ساله. دختری دارم 31 ساله که کارشناسی‌ارشد دارد و در کارش هم موفق است. خیلی دوست دارم او را در لباس عروسی ببینم اما دخترم می‌گوید که من آدم ازدواجی نیستم. چه کنم؟

زندگی ما انسان‌ها دارای یک چرخه طبیعی است؛ بدین معنا که همه ما مراحلی را در زندگی طی می‌کنیم از جمله نوزادی، کودکی، نوجوانی، جوانی، میان سالی و سالمندی که در طول هر مرحله به انجام فعالیت‌ها و پیگیری علایقی نیاز داریم که مخصوص همان مرحله است؛ به‌عنوان مثال در طول دوره نوجوانی ما به ایجاد احساس هویت و ارتباط با گروه دوستان نیاز داریم یا در دوران جوانی نیاز به ارتباط با فردی در قالب ازدواج و تشکیل خانواده جزو تکالیف مربوط به این دوره خواهد بود. در دوران میان سالی هم ما تمایلات، تکالیف و خواسته‌هایی داریم که از جمله این تکالیف یا خواسته‌ها این است که سر و سامان دادن به زندگی فرزندان‌مان را شاهد باشیم، ازدواج آن‌ها را ببینیم و تاخیر در این امور می‌تواند باعث استرس، نگرانی و حتی احساس  نبود رضایت و ناخرسندی شود؛ موضوعی که در سوال شما مخاطب گرامی کاملا مشهود است. در ادامه، چند توصیه به شما داریم.


  نگرانی‌تان را کنترل کنید


نگرانی کمکی به شما نمی‌کند و حاصلی برای شما ندارد؛ جز این که جلوی عملکرد مطلوب و بایسته شما را می گیرد و کارکرد شما در امور روزمره را تحت الشعاع خود قرار می دهد. به جای آن سعی کنید ارتباط بهتر و بیشتری با فرزندتان داشته باشید، نیازهای وی را بیشتر بشناسید، راه ورود به دنیای پدیداری ایشان را بیابید و ... در این شرایط است که می‌توانید در فرصت‌های مناسب از مزایای ازدواج و تشکیل خانواده برای دخترتان بگویید تا نظر او را به مرور تغییر دهید.


   اصرار نکنید


بسیاری مواقع ما با اعمال زور، ایجاد احساس گناه و عذاب وجدان و ... سعی می‌کنیم فرزندمان را کنترل و مجبور به انجام کاری بکنیم و احساس می‌کنیم با انجام آن کار مشکل حل شده است در حالی که در اصل با انجام این کار مشکلی به مشکلات قبلی ما اضافه خواهد شد. پس متوسل به اصرار و اعمال فشار در این زمینه نشوید و سعی کنید به عنوان یک دوست و همراه در کنار ایشان بمانید.


  از یک مشاور برای صحبت با دختر موفق‌تان کمک بگیرید


دختر شما تحصیلات بالایی دارد و ظاهرا در شغل خودش هم موفق است. با توجه به اطلاعات اندکی که در متن سوال هست، بهترین توصیه من این است که به همراه ایشان به یک متخصص مشاوره خانواده مراجعه و با بیان کامل جزئیات و ارزیابی مشاور، راهنمایی‌های ارزنده‌تری دریافت کنید.
نویسنده : دکتر هادی غلام‌محمدی| مشاور خانواده
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.