2024/05/26
۱۴۰۳ يکشنبه ۶ خرداد
سندرم مرگ ناگهانی نوزاد چیست و در چه نوزادانی وجود دارد

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد چیست و در چه نوزادانی وجود دارد

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد چیست اینجا را بخوانید

جامعه پویا -سندروم SIDS یکی از مهم ترین علل مرگ نوزادان است اما مطالعات جدید، نشان می دهد می توان نوزادان در معرض خطر را در بدو تولد تشخیص داد.
 طبق آمار جهانی حدود 100 نوزاد در هر 10 هزار تولد بر اثر سندروم مرگ ناگهانی نوزاد(SIDS) جان خود را از دست می‌دهند. هنوز علت دقیق این اتفاق کشف نشده است اما  براساس مطالعات جدیدی که در مجله eBioMedicine منتشر شده،دانشمندان اخیرا کشف کردند نرخ مرگ و میر بر اثر این سندروم در بین نوزادان چند روزه بیشتر است و می‌توان نوزادان در معرض خطر را در بدو تولد تشخیص داد.

 

  سندروم مرگ ناگهانی چیست؟


 سندروم مرگ ناگهانی نوزاد(SIDS) یک مرگ نابهنگام، غیرمنتظره و غیرقابل توضیح از یک نوزاد به ظاهر سالم است. این سندروم علت اصلی مرگ بسیاری از نوزادان یک ماهه تا یک ساله شناخته شده است. در حقیقت سندروم مرگ ناگهانی نوزاد یک بیماری نیست بلکه زمانی که یک کودک زیر یک سال به‌طور ناگهانی می‌میرد و بعد از بررسی صحنه مرگ، کالبدشکافی و حتی بررسی سوابق پزشکی علت دقیق و اصلی مرگ نوزاد تشخیص داده نشود  پزشکان در چنین مواقعی سندروم مرگ ناگهانی را علت مرگ نوزاد تشخیص می‌دهند.

مرگ ناگهانی نوزاد


 عوامل ژنتیکی، متهم اصلی


تحقیقات گذشته تا حد زیادی نشان می‌دهد که نوزادانی که بر اثر SIDS می میرند، سیستم عصبی خودمختار ضعیفی دارند. (بخشی از سیستم عصبی که عملکردهای غیرارادی بدن مانند تنفس، هضم و ضربان قلب را کنترل می کند)SIDS معمولاً در هنگام خواب رخ می دهد و زمانی که مراقبان نوزاد آن‌ها را بر روی شکم می‌خوابانند. همچنین مطالعات دیگری می‌گوید عوامل ژنتیکی ممکن است خطر SIDS را افزایش دهد، ضمن این که در این تحقیقات به  تفاوت‌های مغز و سیستم عصبی هم که ممکن است بیدار شدن نوزادان را در صورت قطع تنفس در خواب دشوار کند، اشاره شده است .


 نوزاد تازه متولد شده در معرض خطر بیشتری است


این تحقیق یک علامت به نام نشانگر زیستی را معرفی کرد که نشان می‌دهد یک نوزاد تازه متولد شده ممکن است در معرض خطر بیشتری برای مرگ ناشی از SIDS باشد.این مطالعه می‌گوید :« ارتباطی بین خطر SIDS در نوزادان و فعالیت آنزیمی به نام بوتیریل کولین استراز (BChE) در خون آن‌ها پس از تولد وجود دارد.
نوزادانی که بر اثر SIDS می‌میرند، در هنگام تولد فعالیت BCheE نسبتاً کمی، در مقایسه با نوزادانی که به دلایل دیگر جان خود را از دست داده‌اند یا آن‌هایی که تا دوران کودکی زنده مانده‌اند، داشتند.»کارمل هرینگتوننویسنده اصلی این مطالعه، گفت:«یک جنبه مهم یافته ما این است که نشان می‌دهد بسیاری از نوزادانی که تسلیم SIDS می شوند از بدو تولد متفاوت هستند.»


 نوزادان در معرض خطر را می‌توان تشخیص داد


محققان فعالیت BCheE را در نمونه های خون خشکی که از 26 نوزادی که به دلیل SIDS مرده بودند، اندازه گیری کردند.این تیم  تحقیقاتی همچنین نمونه‌های خون خشک شده 30 نوزاد را که بعداً به دلایل غیرمنتظره دیگر جان خود را از دست دادند و همچنین حدود 550 نوزاد سالم که از دوران شیرخوارگی جان سالم به در بردند، تجزیه و تحلیل کردند.به طور متوسط، نوزادانی که به دلیل SIDS فوت کردند، در مقایسه با کودکان سالم و کودکانی که به دلایل دیگر مرده بودند، فعالیت BCheE کمتری داشتند.


محققان می‌گویند:« اندازه‌گیری BCheE در بدو تولد می‌تواند به تشخیص نوزادان در معرض خطر SIDS کمک کند.»
مترجم : مهسا کسنوی
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.