2024/06/18
۱۴۰۳ سه شنبه ۲۹ خرداد
دردهای بی دلیل در کودکان

دردهای بی دلیل در کودکان

کودکان دچار دردهایی می شوند که منشاء خاصی ندارد دلیل آن را اینجا بخوانید

جامعه پویا -درد رشد، دردی است که در پاها و بازوی کودکان و نوجوانان رخ می دهد و هنوز منشأ و علت مشخصی برای آن وجود ندارد
 اصطلاح «دردهای رشد» سال‌هاست که برای توصیف احساسات دردناکی که بسیاری از کودکان در طول رشد خود تجربه می‌کنند، استفاده می شود. با این حال، برای چنین مفهومی که کودکان زیادی درگیر آن هستند، به شکل غیر قابل باوری  اطلاعات کمی وجود دارد.
 

  هیچ توافق علمی وجود ندارد!


در واقع، این اصطلاح که برخی از محققان از آن نام می‌برند، عملاً بی معنی است.
درزمینه دردهای در حال رشد، هیچ توافق علمی درباره هیچ جنبه ای از این بیماری، از جمله زمانی که درد شروع می شود، کجا رخ می دهد،چقدر درد دارد یا حتی هر چند وقت یک بار اتفاق می‌افتد، وجود ندارد.


 درد در پاها،بازو یا هردو


در میان تمام 145 مطالعه بررسی شده اختلاف نظر زیادی در این باره وجود دارد.
برخی از مطالعات محل دردهای در حال رشد را در پاها نشان دادند و برخی دیگر در بازو اما تحقیقات دیگری نشان می دهد که درد در هر دو قسمت بدن رخ می دهد.
جالب است تقریباً 40 درصد از تحقیقات حتی درباره  محل درد صحبت نکردند.


 3 تا 4 سالگی یا 8 تا 12 سالگی


برخی تحقیقات شروع این درد را 3 تا 4 سالگی اعلام می‌کنند و برخی دیگر می‌گویند که این دردها در آغاز نوجوانی و از 8 تا ۱۲ سالگی در بدن کودکان و نوجوانان شروع می‌شود.
البته بعضی هم معتقدند در هر دو سن با این دردها مواجه خواهید شد اما83  درصد از مطالعات به سن شروع اشاره نکرده‌اند که تعیین این را که چه جنبه‌هایی از رشد کودک می‌تواند محرک درد باشد دشوار می‌کند. در واقع، تنها 5 درصد از مطالعات به رشد اشاره دارند.
 37 درصد از کودکان درد رشد دارند  
یک مطالعه اخیر که سعی در استفاده از یک تعریف واضح و ثابت از دردهای رشد داشت، نشان داد که 37 درصد از والدین گزارش دادند که کودکان 4، 5 و 6 ساله آن‌ها درد مکرر پا را تجربه می کنند.
گزارش‌هایی مانند این نشان می دهد که تعداد زیادی از کودکان از سطحی از درد اندام رنج می برند.


 استرس آناتومی یا تغذیه


اگر این وضعیت در واقع پایه فیزیولوژیکی مشخصی داشته باشد، ما تقریباً چیزی درباره آن نمی دانیم. در طول سال‌ها، محققان توضیحات متعددی را برای دردهای رشد، از استرس گرفته تا آناتومی و تغذیه ارائه کرده‌اند، اگرچه هیچ کدام به طور کامل آزمایش نشده‌اند.


 احتمال اشتباه وجود دارد؟


نویسندگان این مطالعه می نویسند: «این نبود قطعیت همراه با دیدگاه عمومی پذیرفته شده مبنی بر این که پاتوفیزیولوژی ناشناخته است، این احتمال را افزایش می دهد که «دردهای رشد» یک نام اشتباه است.
با توجه به این که به نظر می رسد دردهای رشدی قابل تسکین و درمان هستند، اما تعجب آور است که به چنین وضعیتی پرداخته نشده‌ است.
نویسندگان این تحقیق، اولین کسانی نیستند که از مبهم بودن این وضعیت انتقاد می‌کنند. دیگر محققان در گذشته به این فکر می کردند که آیا دردهای رشدی صرفاً  یکی از انواع دردهای مفصلی است یا یک درد شناخته نشده به حساب می آید.
فیزیوتراپیست مری اوکیف از دانشگاه سیدنی می گوید: «فقدان شواهد یا اطلاعات متناقضی درباره دردهای در حال رشد به عنوان یک بیماری وجود دارد و این که چگونه با رشد یا حتی علت درد مرتبط است.بنابراین دانشمندان باید همچنان درباره شناخت منشأ و علت این دردهای ناشناخته تلاش بیشتری کنند.»
منبع: sciencealert نویسنده : مهسا کسنوی | روزنامه‌نگار


 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.