2024/05/22
۱۴۰۳ چهارشنبه ۲ خرداد
نگاه کردن به افراد زیبا و خوشتیپ چه تاثیری روی انسان می گذارد

نگاه کردن به افراد زیبا و خوشتیپ چه تاثیری روی انسان می گذارد

تاثیر نگاه کردن به افراد زیبا و خوشتیپ چه لذتی دارد اینجا را بخوانید

جامعه پویا -نگاهی روان‌شناسانه به ماجرای زندانی فراری انگلیسی که مردم به‌جای تحویل‌دادنش به پلیس، به ‌او برای فرار کمک کردند چون از نظرشان صورتش زیباست
 به‌تازگی پلیس انگلیس تصویر مردی را منتشر و از مردم خواسته برای دستگیری این فرد به پلیس کمک کنند چون قوانین آزادی مشروط از زندان را رعایت نکرده و فرار کرده است، اما واکنش مردم به این ماجرا، متفاوت و جالب بوده است. ظاهرا جمعیت زیادی از خانم‌ها، ندیده خاطرخواه این فرد شدند و حتی در شبکه‌های اجتماعی اعلام کردند که اگر او را پیدا کنند به‌جای تحویل دادنش، کمک می‌کنند که به طور کامل فرار کند، طوری که پلیس نتواند ردش را بزند!  این ماجرا بهانه‌ای شد تا نگاهی روان‌شناسانه به تماشای چهره افراد زیبا داشته باشیم.


بیشتر بخوانید : افراد خودخواه چه کسانی هستند و چطور با آنها برخورد کنیم

ارزیابی دیگران از روی صورت‌شان


یک نگاه سریع به صورت فردی که روبه‌روی‌مان قرار گرفته است، اطلاعات بسیار کاملی درباره او  به ما می‌دهد. آیا با هم آشنا هستیم؟   خوشحال است یا عصبانی؟ جذاب است یا نه؟ علاوه بر این، دستگاه بصری ما قادر به جهت‌دادن توجه به مهم ترین اطلاعات موجود روی صورت افراد است.
 به طور کلی، ما خیلی درباره صورت بقیه آدم‌ها کنجکاویم. از صورت آن‌ها داستان زندگی‌شان را می‌خوانیم و ارزش زیبایی‌شناسی‌شان را از روی صورتشان ارزیابی می‌کنیم.

مرد جذاب


لذت تماشای صورت‌زیبا مانند خوردن غذای‌خوشمزه


در همین بین، تحقیقات روان‌شناسان نشان می‌دهد که مغزهای ما برای نگاه کردن به صورت‌های زیبا به ما پاداش می‌دهند. سیستم پاداش مغز در تولید تجربه لذت در زمانی که مثلاً از یک غذای خوشمزه لذت می‌بریم یا برنده یک قرعه‌کشی می‌شویم، دخالت دارد. به نظر می‌رسد که همین سیستم در ایجاد حس لذت در نگاه کردن به یک صورت زیبا هم دخیل است.

بیشتر بخوانید: چطور اعتماد به نفس داشته باشیم

 

مرد جذاب
این لذت، آنی است


البته باید توجه داشت که سیستم پاداش مغز یک واکنش فوری، یک لذت اضافه، به فرد می‌دهد ولی این واکنش سیستم تعیین‌کننده رفتار فرد در طولانی‌مدت نیست. به عنوان مثال، ما نمی‌توانیم دایم شکلات بخوریم هرچند از آن لذت می‌بریم چون می‌دانیم برای سلامتی ضرر دارد. همچنین این‌که تغییر سطح فعالیت در سیستم پاداش مغز با دیدن صورت افراد زیبا به تغییر رفتار، مثل دوست‌داشتن بیشتر صورت‌های زیبا و تمایل به نگاه‌کردن بیشتر به آن‌ها  منجر شود، چیزی است که تا امروز ثابت نشده است.
نویسنده : احترام اسماعیل زاده| روان‌شناس
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.