2024/06/15
۱۴۰۳ شنبه ۲۶ خرداد
کهیر چیست و چطور درمان می شود

کهیر چیست و چطور درمان می شود

کهیر واکنش بدن به آلرژی است که اشکال و دلایل مختلف دارد و بسیار آزار دهنده است. دلایل بروز و راههای درمان کهیر را اینجا بخوانید.

جامعه پویا -کهیر یک نوع واکنش بدن به حساسیت است که برجستگی های قرمز رنگ با خارش زیاد روی بدن ایجاد می کند و بسیار آزار دهنده است. 
کهیر مزمن بر کیفیت زندگی افراد تاثیر می‌گذارد و این شرایط شایع‌تر از آن چیزی است که تصور می‌شود. کارشناسان تخمین می‌زنند که یک درصد جمعیت جهان به آن مبتلا باشند. کهیر مزمن بین زنان در بازه سنی ۳۰ تا ۵۰ سال بیشتر شایع است.

 

«عصر ایران به نقل از استپ تو هلث نوشت: کهیر به ظاهرشدن برآمدگی‌های قرمز روی پوست که به طور معمول با خارش شدید همراه است، گفته می‌شود. کهیرها دارای اندازه‌های مختلفی‌اند و می‌توانند به طور ناگهانی شکل بگیرند و ناپدید شوند و هر بار در مکان متفاوتی پدید آیند.

از نظر بالینی، برای تشخیص کهیر مزمن بیمار باید برای بیش از شش هفته در یک سال از این شرایط رنج ببرد؛ حتی با در نظر گرفتن زمان‌هایی در این میان که ضایعات پوستی فروکش می‌کند.

دلایل کهیر چیست

منشاء دقیق این شرایط ناشناخته است اما متخصصان تشخیص داده‌اند که درمان با کنترل واکنش آلرژیک مرتبط است. به طور معمول، داروهای آنتی‌هیستامین و تغییرات غذایی برای تحقق این هدف در نظر گرفته می‌شوند.

 

علائم کهیر مزمن

 

ضایعات پوستی قرمز بدون تمایل برای بروز در بخش خاصی از بدن نشانه مشخص کهیر است. از سوی دیگر، تغییر در مکان‌های ظهور و اندازه‌های مختلف کهیر مشاهده می‌شود.

از جمله علائمی که برای تشخیص بالینی کهیر مزمن در نظر گرفته می‌شوند، موارد زیرند:

- کهیرهای قرمز روی هر قسمت از بدن

- اشکال متغیر کهیرها در اندازه‌های مختلف با الگوی ظاهر و ناپدیدشدن

- تورم در برخی قسمت‌های پوست همراه با ظاهرشدن کهیرها

- ظاهرشدن کهیرهای مرتبط با محرک‌ها مانند استرس یا قرار گرفتن در معرض گرما

- خارش شدید

 

کهیر در بارداری


کهیر در کدام قسمت بدن بروز می کند


کهیر در هر قسمت بدن می تواند بروز کند از بروز روی پوست دست و پا و سایر قسمت های بدن تا صورت و حتی داخل چشم و ریه. جالب است بدانید کهیر یک یا چند علت مشخص ندارد. بدن نسبت به هرچیزی واکنش داشته باشد ممکن است با کهیر خود را نشان دهد. کهیر می تواند هم به دلیل گرما باشد و هم به دلیل سرما. نکته جالب توجه این است که افرادی در زمستان کهیر سرما دارند و قسمت های مختلف بدن آنها از جمله ریه ممکن است به خاطر هوای سرد دچار کهیر شوند. 

 

کهیر مزمن چطور زندگی را تحت تاثیر قرار می دهد

 

مطالعه‌ای در بیمارستان سنت توماس در انگلیس نشان داد که کهیر مزمن بر زندگی اجتماعی بیش از نیمی از بیمارانی که از این شرایط رنج می‌برند، تاثیر می‌گذارد. افزون بر این، بیش از نیمی از این افراد احساس می‌کنند که مشکل زیبایی‌شناسی آثار منفی بر زندگی جنسی آنها می‌گذارد.
این در شرایطی است که کهیر مزمن می‌تواند بر زندگی کاری افراد نیز تاثیر بگذارد و موجب غیبت آنها از محل کار خود شود.
حلقه اجتماعی نزدیک افرادی که به کهیر مزمن مبتلا هستند، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند. این افراد نباید با اظهارنظرهایی که اعتماد به نفس آنها را تخریب می‌کند، مواجه شوند. افزایش اظهارنظرهای منفی می‌تواند احتمال پایبندی به درمان را نیز کاهش دهد.
موقعیت‌های استرس‌زا می‌تواند شرایط کهیر مزمن را بدتر کند. حتی اقدامی مانند خاراندن کهیر به واسطه اضطراب می‌تواند به ضایعه پوستی که بعدا عفونت می‌کند، منجر شود.

 

 

 

چه داروهایی برای درمان کهیر موثر است


یکی از پایه‌های درمان کهیر مزمن تجویز داروهای ضد آلرژی است. در میان آنها، آنتی‌هیستامین‌ها یکی از رایج‌ترین مواردند.
بین آنتی‌هیستامین‌هایی که موجب خواب‌آلودگی می‌شوند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
- هیدروکسی‌زین
- دوکسپین
- دیفن هیدرامین
بین آنتی‌هیستامین‌هایی با عوارض جانبی کمتر شاید شناخته‌شده‌ترین مورد «لوراتادین» باشد که در گروه فکسوفنادین و سیتریزین قرار دارد.

اگر کهیر مزمن شامل التهاب شدید باشد، پزشک ممکن است کورتیکواستروئیدها و داروهای ضد التهاب را تجویز کند. آنها به واسطه عوارض جانبی خود داروهایی با استفاده محدود و برای مقاصد خاصند. توصیه‌شده‌ترین نمونه در این زمینه به طور معمول «پردنیزون» است.

 


درمان کهیر با طب سنتی


طب سنتی یکی از بهترین  تاثیراتش را روی کهیر دارد. مهمترین مساله در درمان کهیر این است که بدانید به چه دلیل بدن شما کهیر می زند. اگر دچار کهیر سرما هستید می تواند با مصرف دم نوش ها و مواد غذایی که بدن را گرم می کند از کهیر جلوگیری کنید. زنجبیل یکی از بهترین دم نوشهایی است که می توانید استفاده کنید. زنجبیل را در پاییز و زمستان در غذا به صورت ادویه می توانید استفاده کنید یا درچای بریزید و نوش جان کنید. اگر به دلیل گرما دچار کهیر هستید می توانید با نوشیدن خاک شیر و آبلیمو جلوی کهیر گرما را بگیرید. ممکن است کهیر به دلیل آلودگی هوا یا حساسیت به مواد غذایی باشد که در این صورت هم با تغییر موقعیت می توانید جلوی بروز کهیر را بگیرید. اما مهمترین نکته دردرمان کهیر این است که بتوانید دلیل اصلی بروز کهیر را مشخص کنید. 

کهیر عصبی


درمان‌های غیر دارویی

 

افزون بر داروها، اقدامات بهداشتی - غذایی برای بهبود کیفیت زندگی بیماران مبتلا به کهیر مزمن اهمیت دارد. این اقدامات برای مقابله با علائم بلندمدت در نظر گرفته می‌شوند.

از جمله اقدامات غیر دارویی برای مقابله با کهیر مزمن، موارد زیرند:
- پرهیز از صابون‌هایی که طبیعی نیستند و می‌توانند موجب تحریک پوست شوند
- استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده برای آبرسانی به پوست
- استفاده از لباس‌های راحت برای پرهیز از مالش پارچه روی پوست
- استفاده از کرم‌های ضد آفتاب هنگام حضور در فضای آزاد حتی در روزهایی که آفتابی به نظر نمی‌رسند
 - پرهیز از محرک‌های شناسایی‌شده
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.