2024/06/16
۱۴۰۳ يکشنبه ۲۷ خرداد
غلظت خون چیست و چه علایمی دارد و چه بخوریم غلظت خون نگیریم

غلظت خون چیست و چه علایمی دارد و چه بخوریم غلظت خون نگیریم

غلظت خون یکی از مشکلاتی است که ریشه در ژنتیک افراد دارد. این بیماری خاموش در سنین بالا بروز پیدا می‌کند. همه چیز درباره غلظت خون را در این مطلب بخوانید.

جامعه پویاغلظت خون یکی از مشکلاتی است که افراد مختلفی در سنین مختلف با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.

کمتر کسی هست که در جوانی متوجه بیماری غلظت خون خود شود. از انجایی در جوانها ارگانهای بدن معمولا سالم و مقاوم است غلظت خون آنها را به سختی تخریب می‌کند به مرور و با بالا رفتن سن، غلظت خون برارگانهای مختلف بدن تاثیرگذاشته و همین امر می‌تواند

 

میزان هموگلوبین خون در زنان باید بین 12 تا 14 گرم در دسی لیتر و در مردان بین 14 تا 16 گرم در دسی لیتر باشد و اگر این عدد در زنان از 16 و در مردان از 18 بالاتر برود، بیماری غلظت خون محسوب می شود.

 

 

غظلت خون چیست

  غلظت خون کاذب چیست

دکتر سید امیر حسین امامی در این باره می‌گوید: در بسیاری از موارد، افزایش غلظت خون به صورت کاذب است، به این معنا که میزان هموگلوبین خون مناسب است، ولی به دلایلی مانند کم آبی بدن، در آزمایش این مقدار بالا نشان داده می شود.

 

یکی از علل رایج غلظت خون کاذب این است که فرد تمام آزمایش های خونی را در یک زمان و با هم انجام می دهد و برای انجام آزمایش هایی مانند چربی خون مجبور است ساعت ها ناشتا باشد. غلظت خون حقیقی به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شود که در بیماری غلظت خون اولیه، تولید گلبول های قرمز خون توسط سیستم خونساز بدن به صورت خودکار بالاست. در غلظت خون ثانویه، سیستم خونساز بدن سالم است، ولی بیماری هایی مانند بیماری های مزمن ریوی، کلیوی، قلبی و یا تومورها می توانند موجب غلظت خون بالا شوند.

 

دکتر قدیر محمدی، متخصص طب سنتی هم می‌گوید :در طب مدرن می  گویند اگر تعداد گلبول  های خون در حجم به خصوصی از خون بیشتر باشد، فرد مبتلا به غلظت خون است و با بخش سرمی یا مایع کاری ندارند. اما در طب سنتی، اگر گلبول  های خون کمتر شود، اما سرم خون غلیظ تر باشد، می  گوییم غلظت خون وجود دارد.

 

 

درمان غلظت خون

گاهی اوقات هم اگر دمای بدن از حد طبیعی که 37 درجه است، پایین تر بیاید و سردتر شود، خون متراکم شده و غلیظ می شود. در این شرایط دمای بدن فرد می تواند بدون وجود عوامل زمینه ای دیگر، او را به مشکل غلظت خون دچار کند. اغلب افراد ساکن در مکان های مرتفع نظیر کوهستان و یا مکان هایی که آلودگی هوا زیاد است بیشتر از سایرین دچار بیماری غلظت خون می شوند. درست مثل یخ و آب که یخ نسبت به آب غلیظ تر است، چون ملکول  های آن در شرایط متراکم تری قرار دارند. اما آب رقیق است و ملکول  هایش با فاصله بیشتری از هم هستند، یعنی هرچه دمای بدن پایین باشد و خون سردتر، گلبول  های خون به هم چسبیده تر می  شوند و در حجم به خصوصی از خون زیاد به نظر می  آیند، ضمن اینکه ممکن است همین فرد دچار کم خونی باشد.»

 

علائم غلیظ شدن خون چیست؟

 

از علائم بالینی بیماری غلظت خون می توان به برافروختگی پوست صورت، قرمزی چشم ها، اختلالات هوشیاری، منگی، سردرد، خواب آلودگی و گزگز دست و پا اشاره کرد.

 

 

عوارض غلظت خون

غلظت خون در چه کسانی بیشتر است؟

بعد از سن بلوغ، وجود هورمون هایی در مردان تحریکاتی در سیستم خونسازی بدن ایجاد می کند که موجب می شود میزان غلظت خون در مردان دو گرم نسبت به زنان بالاتر رود. چنانچه فردی دچار غلظت خون باشد، باید علت غلظت خون را از یک فوق تخصص خون و سرطان جویا شود. ولی این بیماری ممکن است در هر سنی بروز پیدا کند. ما افرادی داریم که در سن نوجوانی و به دلیل ارثی این مشکل را دارند. بچه  هایی هستند که دیواره پایین قلب شان باز است یا مشکل ریوی دارند که آنها از جمله کسانی هستند که درگیر غلظت خون می  شوند. غلظت خون کاذب در تمام سنین وجود دارد، اما غلظت خون اولیه بیشتر در سنین میانسالی و غلظت خون ثانویه در سنین بالا بروز پیدا می کند. اغلب افراد ساکن در مکان های مرتفع نظیر کوهستان و یا مکان هایی که آلودگی هوا زیاد است بیشتر از سایرین دچار بیماری غلظت خون می شوند.

 

 

خون تیره همیشه غلیظ نیست

 

 

خونی  که در سرخرگ  ها جریان دارد، شفاف و قرمزرنگ است، اما خونی که در سیاهرگ ها وجود دارد، تیره رنگ است و اکسیژن کمی دارد. اکسیژن این خون در سیاهرگ مصرف شده، به بافت  ها آمده و حین گردش، مقداری از فضولات گردش سلولی هم به آن اضافه شده و این خون به قلب و ریه برمی گردد تا دوباره اکسیژن بگیرد، بنابراین خون تیره لزوما غلیظ نیست، ولی خون غلیظ به طور قطع تیره هست.

 

غلظت خون

غذای چرب تاثیری بر غلظت خون ندارد

 

 

این بیماری در اثر خوردن غذاهای ناسالم، چرب و روغن نباتی مایع و جامد ایجاد نمی شود و مصرف میوه ها و یا نوشیدن آب انار که در فرهنگ ما برای کاهش غلظت خون توصیه می شود بر کاهش هموگلوبین خون تاثیری ندارد.

 

 

 

در بین برخی افراد باب شده که می گویند چنانچه غلظت خون دارید قرص آسپیرین استفاده کنید و یا خون اهدا کنید، در حالیکه استفاده دو مورد فوق تنها در حد یک مسکن ساده بوده و نیاز است افراد علت بیماری غلظت خون را با مراجعه به پزشک متخصص جویا شوند و چنانچه غلظت خون علتی زمینه ای دارد، متناسب با تشخیص پزشک به درمان بپردازند.

 

 

نشانه های رایج غلظت خون:

خستگی

خارش

مشکل تنفسی، زمانی که دراز میکشید

مشکل تمرکز

کاهش وزن

احساس درد در شکم

تاری دید یا دوبینی

سرگیجه

ضعف

عرق کردن شدید

خون ریزی و یا کبودی

همانطور که بیماری شما پیشرفت میکند و خونتان با سلول های قرمز غلیظ تر میشود,علائم جدی تری ممکن است رخ دهد مانند:

خون ریزی شدید

مفاصل متورم

درد استخوان ها

قرمز شدن رنگ پوست صورت

خون ریزی لثه

احساس سوزش در دست یا پا

عواملی که خطر لخته شدن خون در بیماری غلظت خون را دارند عبارتند از:

سابقه لخته شدن خون

فشارخون بالا

دیابت

سیگار کشیدن

کلسترول بالا

بارداری

خون غلیظ تر از حدطبیعی، میتواند خطرلخته شدن خون را بدون علت افزایش دهد.

 

غلظت خون

 

اگر فکر میکنید که ممکن است غلظت خون داشته باشید پزشک ابتدا یک آزمایش به نام شمارش کامل خون(CBC) انجام خواهد داد.CBC عوامل زیر را در خون شما اندازه گیری میکند:

تعداد گلبول های قرمز خون

تعداد گلبول های سفید خون

تعداد پلاکتها

مقدار هموگلوبین(پروتئینی که اکسیژن را حمل میکند)

فضایی که گلبول های قرمز خون اشغال میکنند ،به عنوان هماتوکریت شناخته شده است.

 

درمان گیاهی مناسب برای غلظت خون یا پلی سیتمی ورا 

سیر

سیر، یگ گیاه است که در مجموعه ای از درمان ها حضور دارد ، این گیاه خواص ضد انعقادی خون دارد به همین دلیل یک گزینه مناسب برای درمان موثر پلی سیتمی است. این مکمل کمک میکند که با توجه به شرایط خون را رقیق و از لخته شدن آن جلوگیری کند.

 

فلفل قرمز

فلفل قرمز یک مکمل دیگر برای مدیریت رقیق کردن خون است کپسایسین های موجود در فلفل قرمز باعث تحریک جریان خون میشود همچنین  این ترکیب خون را رقیق و گردش خون را منظم میکند.

 

بیماری غلظت خون

یونجه

یونجه نه تنها یک آنتی اکسیدان است بلکه دارای عناصر جلوگیری از سرطان نیز هست.

 

آلوئه ورا 

آنتی اکسیدان موجود در آلوئه ورا به مبارزه با عفونت و تقویت مغز استخوان کمک میکند.

 

پنجه گربه

پنجه گربه دارای توانایی تقویت کننده سیستم ایمنی, ضد التهاب و کوچک کننده تومور است.

 

 ریشه گیاه بابا آدم

 ریشه گیاه بابا آدم سیر درمان گیاهی مناسب برای غلظت خون یا پلی سیتمی ورا 

این ریشه دارای خواص آنتی اکسیدان است که برای پاک کردن خون بدن از سم هایی که مغز استخوان را تحریک میکند مفید است.

 

جنسینگ

جنسینگ یک آنتی اکسیدان بسیار محبوب است که به پیشگیری از سرطان کمک میکند.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.