2024/04/18
۱۴۰۳ پنج شنبه ۳۰ فروردين
جزئیات محاکمه مردی که متهم به قتل کودک 17 ماهه شد

جزئیات محاکمه مردی که متهم به قتل کودک 17 ماهه شد

جلسه رسیدگی به پرونده قتل کودک 17 ماهه در دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد. جزئیات را اینجا بخوانید

جامعه پویا -جلسه محاکمه مرد افغانستانی که متهم است دختر 17 ماهه‌اش را مورد آزار قرار داده و به قتل رسانده است، برگزار شد. 
متهم که مردی حدودا 40 ساله است بجز دختر 17 ماهه اش چهار فرزند دیگر هم دارد. او در جلسه دادگاه اتهام را رد کرده است. 
در اولین روزهای فروردین سال جاری زنی نوزاد دختر ۱۷ ماهه‌اش را که به‌شدت بدحال بود به بیمارستان رساند و درخواست کمک کرد. این زن به پزشکان گفت دخترش را برای چند ساعتی پیش شوهرش گذاشته و وقتی برگشته متوجه شده که بچه حالش خوب نیست.

 

 

او توضیح داد: دخترم خیلی بی‌قرار بود، هر کاری کردم آرام نشد. بعد از چند ساعت تب شدیدی کرد و من او را به بیمارستان آوردم.

وقتی پزشکان نوزاد ۱۷ ماهه را بررسی کردند متوجه حادثه وحشتناکی شدند. آنها پی بردند کودک به طرز فجیعی مورد آزار قرار گرفته و دچار خون‌ریزی شدید داخلی شده است. پزشکان بیمارستان با توجه به این اطلاعات پلیس را خبر کردند. مادر نوزاد وقتی از سوی پلیس مورد پرس‌وجو قرار گرفت، گفت: به ‌خاطر کار زیاد هیچ خریدی برای عید نکرده بودم. روز اول فروردین‌ماه تصمیم گرفتم بیرون بروم و کمی خرید کنم. دخترم «ساناز» را پیش پدرش گذاشتم و بیرون رفتم، چند ساعت بعد برگشتم و دیدم بچه خیلی بی‌قرار است. بعد متوجه شدم بچه تب کرده است و او را به بیمارستان رساندم.

 

 

او درباره اینکه چه کسی فرزندش را مورد آزار و اذیت قرار داده است، گفت: من نمی‌دانم چه کسی این کار را کرده است. من بچه را پیش فرد غریبه‌ای نگذاشتم، دخترم پیش پدرش بود.

پدر ساناز با توجه به حرف‌های همسرش بازجویی شد. او در ابتدا منکر همه چیز شد اما بعد مجبور به اعتراف شد و گفت: همسرم ساناز را به من سپرده بود، بچه داشت گریه می‌کرد و من نمی‌توانستم آرامش کنم. لباس‌هایش را درآوردم، فکر کردم شاید گرمش باشد، اما باز ساناز آرام نشد. بعد آن کارها را انجام دادم، البته فکر نمی‌کردم باعث مرگش شوم. من از این رفتارم بسیار پشیمان هستم و خودم را به خاطر این کار نمی‌بخشم.

او در پاسخ به این سؤال که آیا زمان حادثه در منزل تنها بود گفت: من پنج فرزند دیگر هم دارم اما آن روز بچه‌ها همراه مادرشان بودند و من و ساناز در خانه تنها بودیم.

 

 

با اعترافات این مرد، همسرش به‌عنوان ولی‌دم کودک ۱۷ ماهه درخواست اشد مجازات برای همسرش را کرد. او گفت: من به جز ساناز پنج فرزند دیگر هم دارم. با همسرم آنها را بزرگ کردیم و من به همسرم اعتماد داشتم. اصلا فکر نمی‌کردم او چنین کاری بکند. او پدر ساناز بود و من همیشه فکر می‌کردم باید به پدر کودکم اطمینان کنم. خودم را نمی‌بخشم که دخترم را پیش پدرش گذاشتم و با توجه به کاری که کرده است درخواست اشد مجازات را برای او دارم. ساناز ته‌تغاری خانواده بود و مرگ او ضربه بزرگی به من زده است.

این در حالی است که پزشکی قانونی در گزارش خود به دادسرا اعلام کرد ساناز به دلیل خون‌ریزی داخلی و شدت جراحاتی که ناشی از کودک‌آزاری بی‌رحمانه و بسیار خشن بوده، جانش را از دست داده است و پرونده پزشکی او نشان می‌دهد تلاش زیادی برای نجات این کودک انجام شده اما نتیجه‌بخش نبوده است.

 

 

با تکمیل تحقیقات و صدور کیفرخواست علیه متهم، پرونده برای رسیدگی به شعبه ۵ دادگاه کیفری استان تهران ارسال شد. در جلسه رسیدگی به این پرونده که صبح امروز برگزار شد متهم در جایگاه قرار گرفت و اتهام را رد کرد این در حالی است که مادر مقتول نیز شکایت خود را پس گرفته است. 
متهم مدعی شد گاهی بچه به خانه همسایه می رفته و شاید در آنجا مورد آزار قرار گرفته است. 
در ادامه مرتضی درویش وکیل متهم در جایگاه قرار گرفت او گفت: پزشکی قانونی علت فوت را عفونت ریه عنوان کرده است. شاکی هم شکایت خود را پس گرفته و متهم نیز اظهارات اولیه را منکر است. با توجه به دلایل موجود درخواست برائت موکل را دارم. 


این در حالیست که پزشکی قانونی هرچند علت فوت کودک را عفونت ریه عنوان کرده اما آثار خراش روی بدن کودک را مورد تایید قرار داده است. 
با توجه به گزارش اولیه بیمارستان که علت مرگ کودک را تجاوز عنوان کرده و نظریه پزشکی قانونی در پایان جلسه دادگاه قضات یکبار دیگر از بیمارستان و پزشکی قانونی درباره دلایل خود در خصوص علت فوت کودک 17 ماهه نظر خواستند. 
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.