2024/04/18
۱۴۰۳ پنج شنبه ۳۰ فروردين
محمد رضا شجریان کجا دفن می شود

محمد رضا شجریان کجا دفن می شود

محمدرضا شجریان پیش از مرگش وصیتی درباره اینکه کجا دفن شود کرده بود. همه چیز درباره محل دفن محمدرضا شجریان را اینجا بخوانید

جامعه پویا -محمدرضا شجریان استاد آواز ایران که غروب 17 مهر سال 99 در بیمارستان جم به دلیل ابتلا به بیماری سرطان و ایست قلبی فوت کرد. برای دفن به خراسان منتقل شد. 
خانواده شجریان اعلام کردند بر اساس تصمیمی که گرفته شده جسد پدرشان را برای دفن به خراسان و به طوس منتقل می کنند. 
شجریان در کنار مقبره پدرش دفن می شود. بر اساس گفته های خانواده شجریان پیشتر وصیت کرده بود که پس از درگذشت او، پیکرش در مشهد در کنار پدرش یا در کنار مزار مهدی اخوان ثالث ـ شاعر معاصر ـ به خاک سپرده شود.

پیکر مرحوم اخوان ثالث در اواخر دهه ۶۰ خورشیدی در باغ آرامگاه فردوسی در توس به خاک سپرده شده است. خاکسپاری افراد در این مکان ممنوع بوده و در آن زمان هم ظاهرا با دستور رییس جمهور وقت انجام شده است. ضمن آنکه در سال‌های بعد، در این سوی نرده‌های باغ آرامگاه فردوسی، در خارج محوطه، مقبرالشعرای توس طراحی شد که تاکنون پیکر تعداد قابل توجهی از شاعران خراسانی، از جمله محمد قهرمان و عماد خراسانی در آنجا به خاک سپرده شده است.

پیگیری برای دفن شجریان

گویا در چند ماه گذشته و پیش از درگذشت شجریان، پیگیری‌های لازم از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صورت گرفته و به‌رغم مخالفت‌های برخی نهادها و سازمان‌های دیگر، دستور ریاست جمهوری نیز در این زمینه گرفته شده است. همچنین پس از تغییر استاندار وقت خراسان رضوی، این دستور به جانشین او نیز دوباره ابلاغ شده است.

بر این اساس، پیکر استاد آواز ایران، محمدرضا شجریان، قرار است در کنار شاعر نامی، مهدی اخوان ثالث، آرام گیرد. هرچند که برخی مسوولان محلی اعلام کرده‌اند در این زمینه مشغول انجام برخی هماهنگی‌ها با مرکز هستند
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.