2024/04/17
۱۴۰۳ چهارشنبه ۲۹ فروردين
دلیل سردرد در ماه رمضان و راه درمان آن چیست

دلیل سردرد در ماه رمضان و راه درمان آن چیست

مهمترین دلایل سردرد در ماه رمضان چیست اینجا را بخوانید

جامعه پویا -اگر از جمله افرادی هستید که در ماه رمضان با سردرد مواجه می شوید حتما دلیلی دارد دلایل سردرد در ماه رمضان را برایتان گفته ایم. 
همه  ما به دلیل فضای معنوی ماه مبارک رمضان و ایجاد حس روحانی که روزه داری برای ما ایجاد می‌کند ،عاشق این ماه هستیم.اما یکی از مشکلات شایعی که معمولا در روزهای اول ماه مبارک رمضان وجود دارد، این است که  دچار سردرد می‌شویم. گاهی شدت این سردرد بالاست.در ادامه به بررسی روش‌هایی برای رفع این سردردها می‌پردازیم.
 

 چرا سردرد می‌شویم؟


دلایل متعددی برای شیوع سردرد در ماه رمضان وجود دارد. کمبود آب، افت قند خون،نداشتن خواب کافی و کمبود کافئین از دلایل مهم ایجاد سردرد در این ماه هستند.
سردردها معمولا در بعدازظهر شروع می‌شوند  یا  برای بعضی از افراد با افطار کردن به وجود می‌آیند اما نگران نباشید چون با تغییر سبک تغذیه ،می‌توان این سردردها را مدیریت کرد.

سردرد در ماه رمضان


 تنظیم قند


اگر جزو افرادی هستید که وعده‌های غذایی با قند بالا مصرف می‌کنند، قند خون شما در حالت عادی سریع بالا می‌رود اما با روزه گرفتن این قند خون به سرعت پایین می‌آید و سردرد می‌گیرید. خوردن یک وعده‌ غذایی با مقدار قند کم، در سحر می‌تواند از بروز سردرد در طول روز جلوگیری کند.


 کافئین را مدیریت کن


کم شدن کافئین بدن  در ماه رمضان از دلایل اصلی سردرد است. برای جلوگیری از سردرد باید چند روز مانده به ماه رمضان، آرام آرام مصرف کافئین خود را پایین بیاورید یا قبل از اذان صبح از نوشیدنی دارای کافئین قوی استفاده کنید.
ما راه دوم را به شما توصیه نمی‌کنیم زیرا  مصرف  نوشیدنی کافئین‌دار هنگام  سحر،بدن را کم‌آب می‌کند.


 خواب کافی


نیاز به خواب مثل نیاز به غذا یک نیاز اساسی است، بنابراین خواب شما باید در ماه رمضان هم به اندازه کافی باشد.
متاسفانه  در این ماه،به اجبار تغییراتی در خواب و بیداری بیشتر  افراد پیدا می‌شود، پزشکان توصیه می‌کنند که ساعات خواب طوری تنظیم شود که فرد دچار کم‌خوابی آزار دهنده یا پرخوابی  نشود.
بهتر است بلافاصله بعد از خوردن سحری و با شکم پر  نخوابید و البته خواب بلافاصله پس از افطار هم  صحیح نیست،  بهترین زمان خواب در ساعات اولیه شب است.


 آب بدن را تامین کن


کم آب شدن بدن از دیگر دلایل شایع سردرد است. مصرف کافی مایعات قبل از شروع روزه تا حدود زیادی از سردرد جلوگیری می‌کند.
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.