2024/06/18
۱۴۰۳ سه شنبه ۲۹ خرداد
انتقام گیری عجیب مردان کینه جو از همسرانشان

انتقام گیری عجیب مردان کینه جو از همسرانشان

مردان کینه جو چطور از همسرشان انتقام گرفتند

جامعه پویا -عکس‌های خصوصی همسران سابق یکی از جرایمی است که باعث شده برخی مردان انتقام‌جو به خاطر آن دستگیر و زندانی شوند.

اختلافات خانوادگی زن و شوهرها گاه با طلاق پایان نمی‌یابد و یکی از طرفین همچنان درصدد ضربه زدن به طرف مقابل و انتقام‌گیری از او است. یکی از جرایمی که برخی مردان علیه همسران سابق خود مرتکب می‌شوند انتشار عکس‌های خصوصی آنان به قصد آبروریزی و هتک حیثیت است.

در یکی از این پرونده‌ها زنی از اهالی استان خراسان جنوبی به پلیس فتا مراجعه کرد و در شکایتی گفت: شخصی ناشناس با انتشار تصاویر خصوصی‌ام در اینستاگرام موجب برهم زدن آرامش روحی و روانی من و خانواده‌ام شده است.

 

این زن توضیح داد: مدتی است شخصی ناشناس اقدام به ارسال پیامک‌های حاوی الفاظ رکیک و توهین‌آمیز می‌کند و همچنین با ایجاد صفحه‌ای در اینستاگرام به نام من و گذاشتن شماره تماسم موجب شده تا عده‌ای زیادی برایم مزاحمت تلفنی ایجاد کنند.

وقتی ماموران در این‌باره تحقیق کردند فهمیدند متهم این پرونده کسی جز شوهر سابق شاکی نیست. این مرد بعد از بازداشت منکر اتهامش شد ولی وقتی مدارک را علیه خودش دید گفت به قصد انتقام‌گیری از همسر سابقش دست به چنین کاری زده است.

 

زن 24 ساله دیگری که قربانی جرم مشابهی شده است با مراجعه به پلیس فتا چنین گفت: فردی ناشناس در فضای مجازی برای من و خانواده‌ام ایجاد مزاحمت کرده است.او با ایجاد پروفایلی جعلی اقدام به انتشار تصاویر خصوصی من به همراه شماره تلفنم کرده که این موضوع سبب هتک حیثیت و ایجاد مزاحمت شده است.

کارشناسان پلیس فتا با توجه به مدارک موجود متهم را شناسایی و دستگیر کردند. این مرد که همسر سابق شاکی 24 است، گفت:  برای دور زدن مهریه و عدم پرداخت آن به همسر سابقم و با هدف انتقام‌جویی و تنبیه او دست به این کار زدم.

زنی اهل اسفراین یکی دیگر از شکات چنین پرونده‌هایی است. او در شکایت خود به ماموران پلیس فتا توضیح داد: فردی تصاویر شخصی و خصوصی من را در یک صفحه جعلی در شبکه اجتماعی اینستاگرام منتشر کرده و آبرویم را برده است.

افسران سایبری پلیس فتا پس از مطالعه اظهارات شاکی و بررسی همه جوانب پرونده با بهره‌گیری از روش‌های علمی و فنی موفق شدند ردپای مجرم را در فضای مجازی شناسایی کنند.

متهم پس از دستگیری منکر هرگونه جرمی شد؛ ولی در نهایت اتهامش را پذیرفت و گفت: برای تلافی و انتقام از همسر سابقم با ایجاد چند صفحه جعلی با نام و مشخصات او  دست به این اقدام زدم.

در پرونده‌ای مشابه زنی جوان به پلیس فتا کرمانشاه مراجعه و شکایتی را درباره انتشار اطلاعات خصوصی‌اش در فضای مطرح کرد. با اقدامات تخصصی و فنی صورت‌گرفته توسط کارشناسان پلیس، متهم شناسایی و احضار شد.

این مرد که همسر سابق شاکی بود، در تحقیقات انجام‌شده با پذیرش اتهام خود گفت به علت مشکلات خانوادگی که با همسرش داشته پس از 40 سال زندگی مشترک از او جدا شده است و  به دلیل مشکلاتی که قبلا با شاکی داشت اقدام به انتشار اطلاعات خصوصی وی در فضای مجازی کرده است. 

سرهنگ علی عباسی کسانی، رئیس پلیس فتا استان کرمانشاه درباره چنین پرونده‌هایی متذکر می‌شود: فضای مجازی مکان مناسبی برای حل کردن اختلافات خانوادگی و همچنین انتقام‌جویی نیست، لذا رعایت اخلاق در فضای سایبر و به‌خصوص شبکه‌های اجتماعی امری مهم محسوب می‌شود. برابر قانون هرگونه توهین، اهانت و یا پخش تصاویر و اطلاعات شخصی افراد در فضای مجازی جرم محسوب شده و عواقب جبران‌ناپذیری برای فرد به همراه دارد،

سرهنگ یوسف شاکری، رئیس پلیس فتا استان خراسان شمالی نیز در تحلیل چنین جرایمی خاطرنشان می‌کند: ایجاد هویت‌های مجازی و غیرواقعی در فضای مجازی باعث شده مجرمین یا کاربران فضای مجازی خیلی راحت‌تر از فضای حقیقی اخلاقیات را زیر پا بگذارند، این افراد معمولاً گمان می‌کنند در صورت شکستن خطوط قرمز اخلاقی و اجتماعی در فضای مجازی مورد سرزنش و یا مجازات قرار نمی‌گیرند، درصورتی‌که قانون‌گذار برای قانون‌شکنان و مجرمان در فضای مجازی نیز مانند فضای حقیقی مجازاتی متناسب در نظر گرفته است.
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.