2024/05/24
۱۴۰۳ جمعه ۴ خرداد
سریال برف بی صدا می بارد؛ چرا سیمین گول حبیب را خورد

سریال برف بی صدا می بارد؛ چرا سیمین گول حبیب را خورد

چرا سیمین گول حبیب کیانی را خورد ؟ اینجا را بخوانید

جامعه پویا -به لحاظ روانشناسی چرا شخصیت سیمین در سریال « برف بی صدا می بارد » به دام شخصیت منفی کیانی افتاده؟
 سریال شبکه 3 که هر شب ساعت 20:45 روی آنتن می‌رود، به حساس‌ترین قسمت‌های خودش رسیده است. «برف بی‌صدا می‌بارد»، سریالی در ژانر درام است که ماجرای زندگی خانواده‌ای را روایت می‌کند که در بحبوحه جنگ، پدر و مادر خانواده در یک تصادف جان‌شان را از دست می‌دهند و فرزندان خانواده تنها می‌مانند. حالا دختر بزرگ این خانواده یعنی سیمین، تصمیم به ازدواج با پسری گرفته که به خاطر یک کینه قدیمی، قصد انتقام از خانواده آن‌ها را دارد. دامی که کیانی پهن کرده تا بعد از ازدواج با سیمین، تمام ثروت این خانواده را بالا بکشد اما گوش سیمین به هشدارهای اطرافیانش بدهکار نیست. در این مطلب، نگاهی روان‌شناسانه به این ماجرا خواهیم داشت.


    شخصیت حسود و ناپخته سیمین


همان‌طور که در این سریال دیده‌اید، سه فرزند بزرگ این خانواده دختر هستند و پدر که پیش از مرگش تصور می‌کرده دچار یک بیماری لاعلاج است، سرپرستی شرکت را به خواهرزاده‌اش یعنی احمد سپرده تا کسب و کارش دوام داشته باشد اما دختر بزرگش سیمین که شخصیتی ناپخته و حسود دارد، به این تصمیم پدر واکنش نشان می‌دهد. سیمین(با هنرنمایی الیکا عبدالرزاقی) شخصیتی ضعیف و حسود دارد که تصور می‌کند پدرش بچه‌های دیگر را بیشتر از او دوست داشته و با خواسته‌های او مخالف بوده است.

سریال برف بی صدا می بارد


 ازدواج بدون فکر کردن نمی‌شود


در این سریال یک نکته خیلی قابل‌توجه، کوته فکر بودن سیمین است. زنی که اصلا کم سن نیست اما مانند کودک فکر و رفتار می‌کند. تمام فکر او پر از یکه تازی و خودخواهی و حسادت است. اصلا دوست ندارد به هشدارهای درست دیگران توجه کند و به شدت تمایل دارد که بهترین تصمیم‌ها از آن خودش باشد. با این شخصیتی که او دارد، خواهران و برادرش از او دور شدند ولی حتی حاضر نیست به خودش بیاید و کمی فکر کند. حالا تصور کنید فردی با این مدل رفتاری تصمیم به ازدواج بگیرد! واضح است که ازدواج بدون فکر کردن درباره خواستگار، بررسی معیارها و ... سرانجام تلخی خواهد داشت.


 سوء استفاده ناجوانمردانه کیانی


کیانی، جوانی است که پدرش در سال‌های دور از پدر سیمین دزدی کرده و طرد شده است. او حالا به دنبال انتقام است و در این میان چه کسی بهتر از سیمین برای این که نقشه‌اش را عملی کند. چرا که او دختری ساده لوح با شخصیتی ضعیف و متزلزل است که اشتباهات پشت سرهم و زیادی می‌کند. بنابراین برقراری رابطه عاطفی با او می‌تواند شرایط را برای کیانی فراهم کند و او به خواسته‌اش برسد. از آن طرف، ویژگی‌های شخصیتی سیمین که تلاشی برای اصلاح آن‌ها نمی‌کند، باعث شده تا مرتکب اشتباهات هولناکی شود.
کارهای سیمین و اشتباهاتی که دارد و سختگیری‌هایش باعث شده که دو خواهر دیگرش با او مخالفت کنند و چالش‌های جدیدی در این خانواده ایجاد شود. از طرفی، حسادت‌های سیمین به احمد باعث بروز مشکلاتی شده؛ مشکلاتی که سیمین متوجه آن‌ها نیست و شرایط را برای سوء استفاده ناجوانمردانه و کلاهبرداری کیانی فراهم کرده است. فردی سوءاستفاده‌گر و سودجو به نام «حبیب کیانی»
طعمه خود را به درستی پیدا کرده و درصدد است که در شکل یک فرد عاطفی خود را به سیمین نزدیک کند و تمام  اموال او را بالا بکشد.


 سیمینی که حواسش به معیارهای ازدواج موفق نیست


تجربه و درک افراد از زندگی، داشتن عزت‌نفس بالا، رسیدن به بلوغ فکری و عاطفی، توانایی شاد بودن در زمان مجردی و تنهایی، داشتن ثبات شخصیتی و ثبات حرفه‌ای، شناخت کافی از خود و طرف‌مقابل و ... از معیارهای یک ازدواج موفق است که انگار سیمین در این سریال، با همه‌شان بیگانه است. به سیمین و افرادی شبیه به او، چند توصیه باید داشته باشیم: تقویت خودآگاهی و خودشناسی بیشتر، فرا گرفتن مهارت‌های ارتباطی موثر، بررسی الگوهای تربیتی طرف‌مقابل، بالا بردن قدرت پذیرش انتقاد در خود، توجه به فرهنگ کمک گرفتن و مشورت با متخصصان این امر، درمان
 ویژگی های شخصیتی نامناسب مانند خودخواهی، حسادت و ... قبل از گرفتن تصمیم نهایی برای ازدواج با فرد مد نظر.

نویسنده : فریبا البرز| ‌ کارشناسی‌ارشد مشاوره‌خانواده
 

 

دیدگاه‌ها
باران آریایی 1402/05/25
من از سریال برف بیصدا میبارد واقعا خوشم میاد چرا بعضیا میگن آقای پوریا شکیبایی بد بازی کرده و فحش میدید واقعا کار اشتباهی میکنید

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.