2024/05/22
۱۴۰۳ چهارشنبه ۲ خرداد
سه وزارت خانه و شهرداری مشهد محکوم به عذرخواهی از اولیای دم یک دانش اموز شدند

سه وزارت خانه و شهرداری مشهد محکوم به عذرخواهی از اولیای دم یک دانش اموز شدند

دادگاه سه وزارت خانه و شهرداری مشهد را محکوم به عذرخواهی از خانواده دانش اموزی کرد که به قتل رسیده است

جامعه پویا -به دنبال پیگیری های اولیای دم دانش آموز 10 ساله مشهدی که به دلیل حضور نیافتن راننده سرویس مدرسه، در چنگ شیطان معروف به قاتل «مارمولک نشان» افتاده و به طرز دلخراشی به قتل رسیده بود، دادگاه تجدیدنظر تهران از جنبه جبران خسارت های معنوی نه تنها رای به الزام عذرخواهی سه وزارتخانه ، شهردار ی مشهد  و راننده سرویس این کودک داد  بلکه بر اصلاح ساختارهای سرویس مدارس نیز تاکید کرد که باید در مهلت مقرر مورد بازنگری دقیق قرار گیرد.


به گزارش اختصاصی خراسان، ماجرای این پرونده جنایی هولناک از ظهر پنجم اردیبهشت سال 97 زمانی در مشهد آغاز شد که «محمد حسین ازغدی» دانش آموز 10 ساله ای که در کلاس چهارم دبستان تحصیل می کرد، کیف مدرسه را به دوش انداخت و منتظر رسیدن سرویس مدرسه ماند اما عقربه های ساعت در حالی به تندی از یکدیگر سبقت می گرفتند که از سرویس مدرسه خبری نبود!  مادر «محمدحسین» که نگران تاخیر حضور فرزندش در کلاس درس بود به  ناچار با  تاکسی تلفنی تماس گرفت تا فرزندش را هم از استرس روحی برهاند. به همین دلیل کودک 10 ساله بلافاصله از حیاط منزل بیرون رفت تا به محض رسیدن تاکسی تلفنی دیگر وقتی برای حضورش در خیابان تلف نشود. گزارش روزنامه خراسان حاکی است: در این هنگام پراید سفیدرنگی که جوان 27 ساله ای رانندگی آن را به عهده داشت، مقابل دانش آموز یاد شده توقف کرد

. «محمدحسین» در حالی که مادرش نیز از آیفون منزل او را نگاه می کرد با پرسیدن این سوال  از راننده پراید که«آژانس هستی؟» سوار خودرویی شد که برای آخرین بار با نگاه مهربانانه مادرش بدرقه می شد! «سجاد- ر» (راننده پراید) که نقشه شومی را در ذهن می پروراندو به دروغ خودرا راننده آژانس معرفی کرده بود ناگهان از بولوار شهید موسوی قوچانی به سمت شهرک صنعتی مشهد پدال گاز را فشرد تا مکان خلوتی برای اجرای نقشه پلید خود بیابد. کودک باهوش که متوجه غیرعادی بودن رفتارهای راننده شده بود، تلاش کرد از چنگ وی بگریزد اما شیطان بی رحم رهایش نمی کرد و قصد آزار و اذیت او را داشت. «محمدحسین» که تصویر «مارمولک» حک شده روی داشبورد پراید را نیز می دید، به شدت ترسیده بود ولی در برابر اعمال شیطانی راننده جوان مقاومت کرد تا جایی که راننده به خاطر عصبانیت شدید او را از خودرو بیرون کشید و با ضربات مهلک سنگ و چاقو به قتل رساند.

 

قاتل «مارمولک نشان» پس از این جنایت وحشتناک از محل گریخت و بدین ترتیب پرونده ای جنایی در مشهد گشوده شد. بنابر گزارش روزنامه خراسان و با صدور دستورات محرمانه ای از سوی قاضی کاظم میرزایی (قاضی ویژه قتل عمد در زمان وقوع حادثه) تحقیقات گسترده کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی به ثمر نشست و در مدت زمانی کوتاه عامل این جنایت وحشتناک به پنجه عدالت سپرده شد. «سجاد – ر» پس از اعتراف به جنایت و برگزاری جلسات محاکمه به قصاص در ملأ عام محکوم و آخر تیر سال 97 به دار مجازات آویخته شد. در پی اجرای این حکم قاطع در مشهد اما پدر «محمد حسین» بازهم به پیگیری زوایا و ابعاد دیگر جرایم در پرونده قتل جگرگوشه اش پرداخت و از افراد دیگری که به طور غیرمستقیم در وقوع این جنایت هولناک تاثیرگذار بودند، شکایت کرد و به طور جدی به پیگیری پرونده قاتل مارمولک نشان پرداخت تا بر خسارت های مادی و معنوی خود نیز مهر تایید بزند. اگرچه خواسته ولی دم «محمدحسین» در دادگاه حقوقی تهران با استناد به تبصره 2 ماده 14 قانون آیین دادرسی کیفری رد شد اما او به رای صادره اعتراض کرد و بدین ترتیب پرونده مذکور در شعبه 12 دادگاه تجدیدنظر تهران و توسط قضات با تجربه زیر ذره بین قضاوت رفت.
براساس گزارش اختصاصی روزنامه خراسان، قضات دادگاه تجدیدنظر نیز پس از بررسی دقیق سطور اوراق این پرونده حساس، رای به الزام عذرخواهی، درج حکم با هزینه خواندگان (افراد یا  دستگاه هایی که از آنان شکایت شده است) در روزنامه خراسان و همچنین اصلاح ساختارهای سرویس مدارس داد.
چرا که قضات دادگاه تجدیدنظر معتقد بودند در تبصره 2 ماده 14 قانون آیین دادرسی کیفری، پرداخت خسارت معنوی صرفا مشمول جرایم موجب تعزیرات منصوص شرعی و دیه عنوان شده است و به جرایم شامل حد و قصاص تسری نمی یابد. از سوی دیگر نیز پرونده مذکور برگرفته از وقوع قتل فرزند خواهان (ولی دم) در مسیر انتقال به مدرسه به خاطر غیبت راننده سرویس بوده که حکم قانونی آن تعیین و ابلاغ شده است و ...
گزارش روزنامه خراسان حاکی است: همچنین دادگاه با استدلال های بسیار محکم و منطقی و با استناد به موادی از قانون مسئولیت مدنی، حکم بر الزام همه خواندگان (طرف های مقابل پرونده) به عذرخواهی از خانواده مقتول به خاطر کوتاهی آن ها نسبت به کودک به قتل رسیده، آن هم با حضور روسای وزارتخانه های آموزش و پرورش، کشور، راه و شهرسازی ، (یا نمایندگان قانونی آن ها) شهردار مشهد، مدیرعامل شرکت آواسیر توس گستر و خانم «زهره – ع» (راننده سرویس) در منزل خواهان (پدر مقتول) داد تا مراتب تاسف و عذرخواهی خود را از طریق انعکاس در رسانه های گروهی اعلام کنند.  از سوی دیگر نیز اصلاح آیین نامه سرویس مدارس توسط چهار مرجع حقوقی (خواندگان)باید در دستور کار قرار گیرد و ظرف شش  ماه از قطعیت رای تدوین، وضع و ابلاغ شود و ...
در بخش دیگری از رای دادگاه همچنین احکامی برای اصلاح مقررات جذب رانندگان سرویس مدارس و شرایط دیگر صادر شده است که با توجه به قطعی بودن رای دادگاه تجدیدنظر باید به زودی اجرایی شوند.
به گزارش روزنامه خراسان، در پی ابلاغ رای مذکور به طرفین پرونده، مقرر شد جلسه ای به منظور هماهنگی برای اجرای مفاد دادنامه مذکور در فرمانداری مشهد تشکیل شود.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.