2024/06/15
۱۴۰۳ شنبه ۲۶ خرداد
اجاره نشینی هم در تهران لاکچری شد ؛ 2 میلیارد ودیعه 7 میلیون اجاره

اجاره نشینی هم در تهران لاکچری شد ؛ 2 میلیارد ودیعه 7 میلیون اجاره

قیمت های اجاره خانه در تهران در مناطق نه چندان گرانقیمت چنان افزایش پیدا کرده است که اجاره نشینی هم لاکچری شده است. جزئیات قیمت اجاره خانه در تهران رااینجا بخوانید

جامعه پویا - بررسی ها نشان می دهد اجاره خانه در تهران با وجود آغاز روند ثبات در قیمت ها از آبان، نسبت به حداقل دستمزد کارگران بسیار بالاست. بازار مسکن در دو سال اخیر، نوسانات قیمتی زیادی را تجربه کرده است. هر چند از آبان ماه قدری از التهاب قیمتی در این بازار کاسته شده اما همچنان فاصله معناداری با نرخ های سال 97 دارد که البته بسیار بعید است که حتی به نرخ های دو سال گذشته کمی نزدیک شود. شاید کمتر کسی گمان می کرد در سال 99 که حداقل دستمزد دو میلیون و پانصد هزار تومان تعیین شده، برای رهن کامل یک خانه در نیاوران، به دو میلیارد و 200 میلیون ودیعه یا برای اجاره یک خانه 95 متری در هفت تیر، ماهانه 7 میلیون و 500 هزار تومان نیاز باشد. با استناد به آخرین آمار بانک مرکزی از تحولات مسکن پایتخت در دی ماه، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی 27 میلیون و 386 هزار تومان بوده که 995 درصد بیشتر از حداقل دستمزد کارگر است. بالا بودن نرخ اجاره ها در حالی که قدرت خرید افراد هر روز بیشتر تضعیف می شود، چالش های جدی برای اقشار مزدبگیر به خصوص کارگران ایجاد کرده است. در این راستا هادی ابوی، دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران با اشاره به فاصله بین حداقل دستمزد و معیشت کارگران گفت:«در حال حاضر کارگران برای اجاره یک باب منزل باید نیمی از حقوق و دریافتی خود را بپردازند. ممکن است 50 درصد کارگران مسکن داشته باشند و مابقی فاقد خانه باشند ولی بخش اعظمی از حقوق کارگران صرف هزینه های مسکن و اجاره بها می شود به نحوی که برای اجاره یک خانه 100 متری دست کم باید 2 میلیون تومان پرداخت کنند.»

 

 

بازار مسکن در یک سال چگونه گذشت؟

 

با استناد به گزارش بانک مرکزی از «گزارش تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران» در دی ماه، متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی به 27 میلیون و 386 هزار تومان رسید که نسبت به دی ماه سال 98 افزایشی 98 درصدی داشته است. در این مدت معاملات مسکن در پایتخت نیز از ده هزار و 687 فقره به 3525 عدد رسید. این عدد منعکس کننده دو واقعیت بازار مسکن است؛ اول اینکه خریداران بالقوه به دلیل افزایش شدید قیمت ها و عدم جبران تضعیفی که در قدرت خریدشان رخ داده، نتوانستند خود را با شرایط وفق دهند و به همین دلیل از بازار مسکن خارج شدند؛ به حاشیه تهران یا شهرهای دیگر مهاجرت کردند. دوم اینکه خریداران منتظر کاهش بیشتر قیمت ها هستند. هر چند با توجه به روند نسبتا باثبات نرخ ارز در چند هفته اخیر، به نظر می رسد مسکن پس از یک دوره طولانی تورم های پیش بینی نشده و فراتر از انتظار، قیمت هایش تا مدتی بتواند روند باثباتی داشته باشد. در دی ماه گران ترین مناطق تهران به ترتیب یک و سه با میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی حدود 60 میلیون و 52 میلیون تومان گزارش شده بود. در سوی دیگر، ارزان ترین مناطق نیز 18 و 20 با میانگین قیمتی 12 میلیون و 152 هزار و 12 میلیون و536 هزار تومان بوده است.

 

 

اجاره ها در منطقه یک، فضایی!

 

بازار اجاره بها در تهران، به چند بخش تقسیم می شود؛ بخش لاکچری نشین که شامل منطقه یک است. میانگین اجاره بها این منطقه در دی ماه حدود بین 10 تا 11 میلیون تومان بوده درحالی که در آبان 13 میلیون گزارش شده بود. هر چند نرخ اجاره ارتباط مستقیمی به ودیعه دارد و اگر ودیعه بیشتر باشد، از اجاره نیز کم می شود. اما میزان ودیعه ها نیز بسیار بالاتر از توان حداقلی است. به عنوان مثال برای رهن کامل خانه ای 90 متری در طبقه چهارم و بدون آسانسور در محله مینی سیتی حدود 350 میلیون ودیعه لازم است. هر چند نرخ ها چه ودیعه و چه اجاره در محله های گران تر بالاتر بوده به گونه ای که رهن کامل برخی خانه ها در محله های الهیه یا فرشته به اندازه پول خرید خانه ای در محله پیروزی است؛ اجاره ماهانه واحدی 200 متری در فرشته 50 میلیون است. هر چند امکاناتی مانند استخر و جکوزی تاثیر بسزایی در افزایش نرخ اجاره دارد. نرخ اجاره خانه ای 160 متری در الهیه، 15 سال ساخت و فاقد امکانات رفاهی مانند استخر و سونا در آگهی 30 میلیون تومان اعلام شده است. 38 میلیارد تومان ودیعه و 100 میلیون تومان اجاره ماهانه خانه ای 380 متری در کاشانک، گران ترین آگهی ثبت شده در سایت های مسکن تا 12 بهمن سال جاری بود. خانه ای در محله دربند با متراژ 35 متر کمترین ودیعه و اجاره را دارد؛ 50 میلیون ماهی دو میلیون تومان. با وجود اینکه میانگین نرخ اجاره خانه های با متراژ کمتر از صد متر در این منطقه با کاهشی 3 میلیون تومانی در آذر نسبت به آبان، 13 میلیون تومان گزارش شده است. مقایسه نرخ اجاره در فروردین و آذر سال جاری در متراژهای بالای 100 متر در این منطقه نیز نشان می دهد که نرخ اجاره ها به فروردین سال جاری رسیده که این امر گویای کاهش التهاب قیمت هاست. این رویه برای منطقه سه که دومین منطقه گران پایتخت در دی ماه بود، رخ نداده و میانگین نرخ اجاره برای متراژهای بالای 100 متر در آذرماه 50 درصد بیشتر از فروردین و 12 میلیون تومان اعلام شده است. میانگین اجاره در مناطق 18 و 20 که ارزان ترین مناطق تهران در دی ماه بودند، نیز بیشتر از حداقل حقوق یک کارگر برآورد شده است. هر چند نرخ اجاره و ودیعه مسکن با توجه به توافق مالک و مستاجر ممکن است تغییراتی داشته باشد، با این حال کمترین ودیعه برای آپارتمانی 95 متری در دولت آباد است که 25 میلیون تومان در نظر گرفته شده البته اجاره ماهانه آن 2.5 میلیون تومان است. برای پرداخت اجاره کمتر، ودیعه باید بیشتر باشد. به عنوان مثال مالک آپارتمانی در همین منطقه و در شهرری، با 50 میلیون تومان ودیعه، ماهانه یک میلیون تومان از مستاجر خود دریافت می کند.

 

 

دو سال تغییرات غیر قابل باور

 

بر اساس آنچه بنگاه های معاملات املاک از اجاره نامه ها در سال 97 منتشر کرده اند، میانگین نرخ اجاره برای خانه ای صد متری در منطقه یک بین 6 تا 7 میلیون تومان گزارش شده بود. این در حالی است که در سال جاری نرخ های اجاره 30 و 50 میلیون تومانی نیز در بین آگهی های اجاره خانه در این منطقه دیده می شود. منطقه سه؛ دومین منطقه گران پایتخت نیز تفاوت قیمتی چندانی با منطقه یک در آن سال نداشت و میانگین نرخ اجاره نیز بین 5 میلیون و 500 هزار تا 6 میلیون تومان تعیین شده بود. این در حالی است که میانگین نرخ اجاره برای این منطقه در آذر به حدود ده میلیون تومان رسیده بود. در سال 97 مناطق 18، 19 و 20 کمترین میانگین نرخ اجاره بها را در بازه قیمتی یک میلیون و 600 تا یک میلیون و 700 هزار تومان در اختیار داشتند. این در حالی است که نرخ اجاره بها برای این سه منطقه در سال جاری در بازه سه تا چهار میلیون تومان قرار دارد. هر چند در سال 97 میانگین حقوق یک کارگر یک میلیون و 500 هزار تومان بود. اما روند قیمتی مسکن از سال 97 تاکنون و اختلاف حدودا 25 میلیون تومانی میان حداقل حقوق و میانگین قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در دی ماه، تقریبا هر افزایشی در حقوق و دستمزد را بی اثر می کند.
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.