2024/06/22
۱۴۰۳ شنبه ۲ تير
آیا روغن زیتون باعث لاغری می شود؟ میوه زیتون بهتر است یا روغن زیتون؟

آیا روغن زیتون باعث لاغری می شود؟ میوه زیتون بهتر است یا روغن زیتون؟

روغن زیتون یک روغن بسیار پر خاصیت است آیا روغن زیتون باعث لاغری می شود؟ روغن زیتون بهتر است یا میوه زیتون؟

جامعه پویا زیتون میوه ای بسیار پرخاصیت و خوشمزه است که استفاده روزانه آن برای سلامت بدن بسیار مفید است.

اما استفاده از زیتون باید در حد تناسب باشد و زیتونی که استفاده می کنید حتما باید بهداشتی باشد و استانداردهای بهداشتی درباره آن رعایت شده باشد.

روغن زیتون لاغر می کند؟

 

زیتون سالم چطور است

این تصور در عموم وجود دارد که زیتون شکسته زیتون مرغوب و تلخی گرفته شده است. درحالیکه زیتون های سالم هم تلخی گرفته شده هستند. و البته زیتون هایی که ظاهر سالم دارند اتفاقا برای بدن بهتر هستند.

 

 

چرا زیتون سالم بهتر از زیتون شکسته است

زیتون سالم هم مانند زیتون شکسته تلخی گرفته شده است و مشکلی برای خوردن ندارد. البته می توان گفت اتفاقا بهتر هم هست. چرا که زیتون را با سود و نمک تلخی گیری می کنند. در زیتون سالم موقعی که زیتون شستشو داده می شود تا سود و نمک آن پاک شود به دلیل اینکه دیگر مشکلی میوه زیتون سالم است بنابراین سود یا نمک در بخش هایی از آن باقی نمی ماند اما اگر زیتون شکسته باشد احتمال اینکه نمک یا سود در آن باقی بماند بسیار زیاد است.

 

خواص روغن زیتون چیست

آیا می توان زیتون تلخ را خورد

مقدار بسیار کمی از تلخی در زیتون عادی و خوب است. زیتونی که روغن کشی کامل شده باشد تلخی خود را از دست می دهد. بنابراین اگر کمی تلخی در زیتون باقی بماند نشان دهنده وجود روغن در آن است. اما زیتون بدون تلخی گیری شده و روغن گیری شده بسیار بسیار تلخ است و امکان خوردن آن وجود ندارد.

 

 

آیا روغن زیتون چاق می کند

روغن زیتون برخلاف سایر روغن ها خاصیت لاغر کنندگی دارد. تفاوت روغن زیتون با روغن های صنعتی در این است که روغن زیتون در رگ ها جریان پیدا می کند و به اصطلاح نمی ماسد. باعث گرفتگی عروق نمی شود.

برخی از کارشناسان معتقدند که مصرف فقط یک قاشق مرباخوری روغن زیتون فوق بکر و خالص در هر روز، بدن را تحریک خواهد کرد تا چربی بسوزاند. همچنین باعث می شود که شما بیشتر احساس سیری کنید، بنابراین پرخوری نمی کنید. حتی رایحه قوی و با نشاط روغن زیتون نیز به کاهش وزن کمک می کند. در یک مطالعه، شرکت کنندگانی که روغن زیتون استشمام کردند، میزان سروتونین در بدنشان بطور قابل توجهی افزایش یافت.

 

این هورمون، خلق و خو را بهبود می بخشد و پیام سیری می فرستد. بعلاوه، بنظر می رسد برخی از مواد مغذی موجود درروغن زیتون، جذب گلوکز توسط بدن را مهار می کنند. به همین دلیل است که وقتی شما بمنظور کاهش وزن، هر روز از روغن زیتون استفاده می کنید، احساس گرسنگی نخواهید کرد.

 

 

خاصیت روغن زیتون در رژیم لاغری

مطالعه ای که در نسخه 2010 مجله سلامت زنان منتشر شد نیز نشان می دهد خانم هایی که حداقل سه قاشق سوپخوری روغن زیتون را در رژیم غذایی شان گنجاندند، نسبت به کسانی که فقط از یک رژیم غذایی کم چرب پیروی کردند، 30٪ بیشتر وزن از دست دادند. همچنین شرکت کنندگان، رژیم غذایی روغن زیتون را به رژیم کم کالری ترجیح می دهند. این بدان معناست افرادی که این رژیم غذایی را امتحان خواهند کرد، به احتمال زیاد تا پایان برنامه به آن پایبند خواهند ماند.

توجه داشته باشید لاغری با روغن زیتون به این معنا نیست که شما از هر روغنی استفاده کنید و بعد از روغن زیتون هم استفاده کنید و انتظار لاغری داشته باشید. شما فقط باید از روغن زیتون استفاده کنید تا این فایده را به دست آورید.

 

 

آیا روغن زیتون بدون کالری است

هرگز تصور نکنید که روغن زیتون بدون کالری است. روغن زیتون در هر قاشق غذا خوری 124 کالری دارد. اما به خاطر خواصی که در بالا گفته شد بدن شما را تحریک کرده و لاغر می کند. بنابراین اصلا تصور نکنید هرچقدر که دوست دارید می توانید روغن زیتون استفاده کنید.

 

 

روغن زیتون بخوریم یا میوه زیتون

زیتون کنسروی و شور فله‌ای که با درصدهای بالای نمک فرآوری می‌شود برای مصارف روزانه توصیه نمی‌شود چون نمک آن برای سلامت مضر است. این زیتون اگر چند روز هم در آب خیسانده شود نمک از بافت آن به خوبی خارج نمی‌شود.ضمن اینکه میوه زیتون که تلخی گیری شده چون روغن ندارد فرد را دچار یبوست نیز می کند.

 

زیتون پرورده مرغوب و روغن زیتون فرابکر و بکر در مقایسه با شورهای زیتون در اولویت مصرف قرار دارد که متاسفانه تهیه فرآورده‌های مرغوب زیتون به خصوص روغن آن بسیار سخت بوده و توصیه بر این است این محصولات را از میان برندهای معتبر کارخانه‌ای انتخاب و خریداری کنید.

در غیر این صورت بهتر است از روغن زیتون استفاده کنید. اما باید بتوانید روغن زیتون بدون ناخالصی را تشخیص دهید.

بیشتر بخوانید: خواص روغن خرچنگ و تاثیر آن بر پوست چیست

چطور روغن زیتون خوب را تشخیص دهیم

بهترین روش برای تشخیص روغن زیتون این  است که روغن زیتون با بو خریداری کنید. اگر روغن زیتون بدون بو هم خریداری کردید ابتدا آن را در یخچال قرار دهید اگر روغن بست یعنی ناخالصی دارد. روغن زیتون که خالص باشد هرگز ته نشین نشده و نمی بندد.

 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.