2024/03/03
۱۴۰۲ يکشنبه ۱۳ اسفند
پدیده کمبود زنان جهان را تهدید می‌کند

پدیده کمبود زنان جهان را تهدید می‌کند

آن چه در سال های اخیر فراتر از این قاعده علمی بر تعیین جنسیت دخالت داشته است، فرهنگ و سیاستگذاری های حاکم بر کشورها است که خانواده ها را به داشتن فرزند پسر ترغیب کرده است؛ سیاستگذاری هایی که با فراهم شدن امکان سقط مبتنی بر جنسیت همراه بود.

جامعه پویا-در تعیین جنسیت و تولد نوزاد دختر و پسر، عوامل مختلفی از جمله علل ژنتیکی، جوان یا مسن بودن مادران، ملیت و بیماری ها دخالت دارند.

اما آن چه در سال های اخیر فراتر از این قاعده علمی بر تعیین جنسیت دخالت داشته است، فرهنگ و سیاستگذاری های حاکم بر کشورها است که خانواده ها را به داشتن فرزند پسر ترغیب کرده است؛ سیاستگذاری هایی که با فراهم شدن امکان سقط مبتنی بر جنسیت همراه بود.

این مساله به همین جا ختم نشد و افزایش غیر طبیعی نرخ جمعیت پسران نسبت به دختران در جهان، پدیده کمبود زن را رقم زده که این تناقض تناسب در جمعیت دو جنس در 12 کشور جهان مشاهده و باعث دردسر آنان شده است.

در همین راستا، مجله «Le Figaro» به استناد از مقاله منتشره در مجله علمی (PNAS) ضمن اعلام این موضوع که جهان امروز، با کمبود فاجعه بار 23.1 میلیون زن مواجه است، آورد: این پدیده در کشورهای هند و چین برجسته تر است چرا که بین سال های 1970 و 2017، در تناسب با 11.9 میلیون پسر 10.6 میلیون دختر به دنیا آمده است. بر همین مبنا،در چین، پرجمعیت ترین کشور جهان تعداد مردان 34 میلیون بیشتر از تعداد زنان است.

نتیجه ‌گیری‌های این پژوهش هم نشان می دهد ادامه این روند باعث شده امروزه نسبت جنس پسر به دختر 118 به 100 شود، به این معنی که از هر 200 نوزاد به دنیا آمده، 105 نوزاد پسر است، این در حالی است که تنها جزئی از جهان بشریت که قادر است نسل جدیدی از انسان‌ها را ایجاد کند، زنان زیر 45 سال هستند و تعداد آن ها به‌تدریج رو به کاهش است.

یکی از دلایل ظهور این پدیده که در کشورهای آلبانی، ارمنستان، آذربایجان، گرجستان، هنگ کنگ، هند، کره جنوبی، مونته نگرو، تایوان، تونس و ویتنام هم موارد آن مشاهده می شود، سیاست هر خانواده یک کودک و سقط جنین انتخابی عنوان شده است که باعث شده خانواده ها با دانستن جنسیت جنین در صورتی که دختر باشد، کودک را سقط می کند.

حال آن که این کمبود دردسرساز شده و عواقب اجتماعی و اقتصادی زیادی به همراه دارد به این معنا که این پدیده‌ جمعیتی باعث مشکلات روحی و حتی رشد خشونت در جامعه می شود و اکثر مردها به دلیل کمبود زن ازدواج نمی‌کنند و صاحب فرزند نمی‌شوند.

در پاره ای موارد هم این کمبود جمعیت زنان و مازاد شدن جمعیت مردان، باعث می‌شود که زنان بخواهند از طریق ازدواج با مردانی که مقام اجتماعی مناسبی دارند، خود را در جامعه بالا بکشند. همچنین این امر باعث می‌شود که افرادیکه از وضع اقتصادی خوبی برخوردار نیستند و تحصیل نکرده‌اند، نتوانند به راحتی تشکیل خانواده دهند.

 

** تعییرات فرهنگی، مهاجرت و توسعه علم و فناوری، دامن زننده پدیده کمبود زن

پدیده ای که مختص کشورهای آسیایی نیست و نقش غلبه فرهنگ پسردوستی و توسعه علم و فناوری برای تعیین جنسیت قبل از بارداری هم به آن دامن زده و کشورهای اروپایی را درگیر کرده است.

پدیده کمبود زن در ایسلند آن جا که برای هر 100 زن 104 مرد و در کانادا آن جا که تعداد مردان 250 هزار نفر بیش از زنان و به همان نسبت 120 هزار مرد بیش زنان در نروژ است، احساس می شود.

بر اساس آمارهای رسمی، در فنلاند هم 256 هزار مرد بین 25 تا 54 سال نامزد یا همسر ندارند و دولتمردان نیز نمی دانند که چه روشی را برای کاهش این اختلاف جنسیتی به کار گیرد.

محققان، مهاجرت زنان به دیگر کشورها را از دیگر دلایل اصلی این شکاف جنسیتی عنوان می کنند.

به عنوان نمونه زنان ایتالیایی برای کار و درس خواندن به کشورهای دیگر مسافرت می کنند از این رو مردان ایتالیایی نیز با این دردسر مواجه هستند.

مهاجرت آوارگان هم عامل شکاف جنسیتی در سوییس و سوئد شده که بر اساس آمارهای دولتی، در حال حاضر تعداد مردان سوئد 15هزار نفر بیش از زنان است.

منبع: ایرنا

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.