2024/04/21
۱۴۰۳ يکشنبه ۲ ارديبهشت
آیا کرونا تمام می شود؟

آیا کرونا تمام می شود؟

کرونا ویروسی است که ماههاست دنیا را درگیر کرده و مشکلاتی را ایجاد کرده است. آیا بشر از دست این ویروس خلاص می شود

جامعه پویا - یک متخصص اپیدمیولوژی ضمن ارایه راهکارهای عملی برای کنترل پاندمی کووید۱۹، گفت: قطعا اگر از ویروس عقب بمانیم، هر روز شاهد افزایش موارد مرگ و ابتلا خواهیم بود؛ بنابراین باید هرچه سریع‌تر درس آموخته‌ها را تحلیل و بر اساس آن برنامه‌ریزی و اجرا کنیم.

دکتر حمید سوری عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گفت‌وگوی با ایسنا، با تاکید بر اینکه نمی‌توان تاریخ دقیقی برای اتمام پاندمی کرونا پیش بینی کرد، گفت: احتمال این وجود دارد که ویروس کووید ۱۹ تا ابد همراه بشر باقی بماند.

ویروس کرونا

وی با بیان اینکه توزیع شاخص‌های اپیدمیولوژی کووید ۱۹ در سراسر جهان یکسان نبوده و جوامع و گروه‌های جمعیتی مختلف پاسخ‌های متفاوتی در مقابل آن بروز می‌دهند، اظهار کرد: ماهیت بیماری و ویژگی‌های خاص آن از مهمترین علل پاسخ‌های متفاوت نسبت به آن است. به‌عنوان نمونه ماهیت ویروس به‌گونه‌ای است که باعث آسیب یا مرگ‌ومیر کمتر در کودکان شده، ولی سالمندان و افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای بیشتر آسیب می‌بینند.

 

تأثیر سیاست‌گذاری‌های کلان و رفتار افراد جامعه در کنترل اپیدمی

وی با تأکید بر تأثیر سیاست‌گذاری‌های کلان و رفتار افراد جامعه در پاسخ به اپیدمی، گفت:‌ تجربه نشان می‌دهد جوامعی که هوشمندانه‌تر، خردمندانه‌تر و علمی‌تر عمل کرده‌اند، موفق‌تر بوده‌اند.

سوری با تاکید بر اینکه تفاوتی در ماهیت عامل بیماری‌زای ویروس کرونا در مناطق مختلف وجود ندارد، ‌عنوان کرد:‌ دلیل تفاوت در موفقیت و ناکامی اپیدمی در کشورهای مختلف، اعمال سیاست‌ها و رفتار متفاوت افراد در جوامع مختلف است.

 این اپیدمیولوژیست با اشاره به دلایل اصلی وقوع موج دوم کرونا و افزایش آمار ابتلا و فوتی‌ها، ‌ اظهار کرد:  سرعت گسترش و بیماری‌زایی ویروس کووید ۱۹ از برنامه‌ریزهای اجرایی ما بیشتر است. دومین نکته، شدت عمل و نظارت بر حسن اجرای پروتکل‌ها و برنامه‌هایی است که برای کنترل اپیدمی اعمال می‌شود.

کرونا

کشورهای موفق در کنترل پاندمی، چه کردند؟

سوری با بیان اینکه کشورهای موفق جهان برای اجرای سیاست‌ها و پروتکل‌ها از نیروهای قهریه استفاده کرده و جرائم سنگینی مقرر کردند، عنوان کرد:‌ با همین ابزار توانستند اپیدمی را در یک محدوده جغرافیایی کوچک کنترل کنند، ‌ولی متأسفانه در کشور ما این نوع غفلت‌ها سبب شد که هم‌اکنون هیچ نقطه سفیدی در کشور نداشته باشیم. از طرفی ما باید از ظرفیت‌های موجود مثل مراکز علمی تحقیقاتی، پژوهشکده‌ها، دانشگاه‌های علوم پزشکی، مراکز بهداشتی و امثال این‌ها برای مقابله با اپیدمی به‌خوبی استفاده شود البته نمی‌توان اقدامات مثبت صورت گرفته را انکار کرد ولی در مجموع باید دانش روز جهانی در رابطه با کنترل پاندمی را در یک ساختار سازمان‌دهی شده و مدون بومی‌سازی و استفاده کرد.

وی با تأکید بر اینکه انتشار مقالات علمی علیرغم ارزش خاص و محدود خود، باید در راستای حل مسائل جامعه باشد، ‌ گفت: حتی اگر روز ی یک‌میلیون مقاله از کووید ۱۹ منتشر کنیم؛ زمانی که قادر به کاهش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از آن و کنترل اپیدمی نباشیم، ارزشی برای جامعه ندارد. در مجموع کنترل اپیدمی به یک وفاق ملی نیاز دارد و تعریف خودی و غیرخودی در سیاست‌گذاری‌ها کاملاً غلط و نادرست است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انتقاد از رویکرد صرفاً درمانی در سیاست‌گذاری‌ها و برنامه‌ریزی‌های مرتبط با پاندمی و حضور کم تعدادتر افراد دارای تخصص پیشگیری در بافت تصمیم‌گیرندگان کمیته‌های علمی اپیدمی، تاکید کرد: مساله کووید ۱۹ به یک تیم پیشگیری قوی متشکل از رشته‌های مختلف اپیدمیولوژی، بهداشت محیط، بهداشت حرفه‌ای، آموزش بهداشت، اقتصاد بهداشت و امثال این‌ها نیاز دارد.

وی با بیان اینکه نقد مکرر و مرتب شرایط در اپیدمی‌ها امری کاملاً طبیعی است، در عین حال ضمن تقدیر از همه تلاش‌ها و اقدامات صورت گرفته در مقابله با کرونا، این را هم گفت که منظور از این گفته‌ها مقابله با یک حرکت و گروه یا ناکارآمد جلوه دادن نظام سلامت نیست؛ اتفاقا نظام سلامت نظام بسیار کارآمدی است که تنها باید به مؤلفه‌های پیشنهادی توجه جدی‌تری داشته باشد.

ماهیت دینامیک اپیدمی‌ کووید ۱۹

عضو ستاد مقابله با کرونا در تهران با تأکید بر اهمیت زمان‌بندی مناسب برای اعمال سیاست‌ها و اتخاذ تصمیمات در کنترل و مدیریت اپیدمی، عنوان کرد: اپیدمی‌ کووید ۱۹ برخلاف مسمومیت غذایی که یک اپیدمی تک پیکی یا تک قله‌ای و ایستا است، ماهیت پویا و دینامیکی دارد یعنی تا زمانی که حتی یک فرد بیمار در جامعه باشد، ادامه خواهد داشت؛ بنابراین به‌روزرسانی سیاست‌ها و برنامه‌ریزی مدون و متناسب با تحرکات اپیدمی و تغییرات ویروس ضروری است.

 این اپیدمیولوژیست معتقد است که اگر از ویروس عقب بمانیم هرروز شاهد افزایش موارد مرگ و ابتلا خواهیم بود؛ بنابراین باید هرچه سریع‌تر درس آموخته‌ها را تحلیل و بر اساس آن برنامه‌ریزی و اجرا کنیم.

 

واکسن کرونا
ضرورت مدلینگ و سناریوسازی اپیدمیولوژیک در پاندمی‌ها

سوری با اشاره به‌ضرورت مدلینگ و سناریوسازی اپیدمیولوژیک در موضوعاتی همچون ظرفیت ورودی بیمارستان‌ها و روند بیماری، تصریح کرد:‌ هیچ‌کس نمی‌تواند در رابطه با آینده پاندمی کووید ۱۹ قضاوت قطعی داشته باشد، با این‌حال تحقیقات حوزه اپیدمیولوژی می‌تواند در این رابطه برآوردهایی داشته باشد که طبیعتاً ارزش آن از اظهارات خام شخصی بالاتر است؛ البته رصد و به‌روزرسانی این برآوردها ضروری است.

رئیس مرکز تحقیقات ارتقاء ایمنی و پیشگیری از مصدومیت‌ها در بخش دیگر گفت‌وگو با تاکید بر اینکه برای برآورد دقیق و قابل‌اعتنا، به اطلاعات معتبر، کامل و به‌روز نیاز داریم، گفت: متأسفانه این نوع داده‌ها در کشور ما خیلی قابل‌توجه و در دسترس نیست. به‌عنوان نمونه اطلاعاتی مانند آمارها، تردد افراد مبتلا، تماس‌ با سایرین و سایر اطلاعات موردنیاز برای سناریوسازی و مدلینگ، اگرچه وجود دارد، ولی در دسترس محققان و اپیدمیولوژیست‌ها نیست و گاه آمار و اطلاعات به‌صورت انحصاری در اختیار برخی سازمان‌ها قرار دارد. زمانی که برای تهیه یک مدل اپیدمیولوژیک، ورودی اطلاعات ناقص و همراه با خطا باشد، مسلما مدل نیز خطا خواهد داشت و بعضاً ممکن است باعث گمراهی سیاست‌گذار شود. اگرچه یکسری نظام‌های جمع‌آوری اطلاعات وجود دارد ولی ساختار و بستر مناسبی برای تحلیل و پیش‌بینی درست از شرایط وجود ندارد.

 وی ادامه داد: به‌عنوان نمونه آمار فوت بر اثر حوادث و سوانح رانندگی با قطعیت بیان نمی‌شود و آمارهای وزارت بهداشت، پزشکی قانونی و ارگان‌های مرتبط با سوانح و حوادث با یکدیگر متفاوت است. تحقیقات صورت گرفته در این رابطه نشان داده که همواره در آمار مرگ ناشی از حوادث و سوانح درصدی کم شماری وجود دارد و در رابطه با مرگ‌ومیر ناشی از کرونا میزان کم‌شماری هنوز مشخص نیست.

این اپیدمیولوژیست با بیان اینکه تحلیل راجع به اپیدمی نباید الزاماً محدود به موارد فوت و بستری‌ شده باشد، ‌گفت: تعداد زیادی از مبتلایان به بخش‌های خصوصی و مطب‌ها مراجعه کرده و یا اصلاً به‌جایی مراجعه نکرده و در خانه استراحت می‌کنند، این افراد نه‌تنها در آمار حساب نمی‌شوند، بلکه خود می‌توانند از کانون‌های انتشار بیماری باشند، این در حالیست که اطلاعاتی از آن‌ها در دسترس نیست.


 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.