2024/07/22
۱۴۰۳ دوشنبه ۱ مرداد
رپر معروف اتهام قتل پدرخوانده اش را رد کرد

رپر معروف اتهام قتل پدرخوانده اش را رد کرد

باور کنید من در مرگ مرحوم تقصیری ندارم. در گزارش‌ها گفته‌اند که او با پای خودش سوار آمبولانس شده و حتی قبل از آن یکی، دو ساعتی هم با همسایه‌ها حرف زده است.

جامعه پویا -حمید. ص، خواننده رپ که به اتهام قتل شوهر مادرش محاکمه و به قصاص محکوم شده بود، پس از نقض حکمش در دیوان عالی کشور برای دومین مرتبه در دادگاه کیفری محاکمه شد. او در این جلسه در دفاع از خودش گفت که از بیماری مقتول بی‌اطلاع بوده و مرگ وی یک حادثه است نه قتل.
به نوشته روزنامه همشهری، حمید. ص پیش از روز 24مرداد ‌ماه سال96 چندان مشهور نبود. رپری که به شکل زیرزمینی فعالیت می‌کرد و مخاطبان چندانی نداشت، اما آن روز حادثه‌ای اتفاق افتاد که زندگی‌اش را دگرگون کرد. پدر و مادر حمید 10سال قبل از یکدیگر جدا شده بودند و مادرش با مرد دیگری به نام هوشنگ ازدواج کرده بود. 
حمید آن روز متوجه شد که مادرش با شوهرش که 66سال داشت درگیر شده است. فورا خودش را به خانه آنها رساند تا میانجیگری کند، اما با هوشنگ درگیر شد. هرچند این درگیری با کشمکش و بگومگو همراه بود و حمید یک گلدان را شکست، اما هوشنگ که به تازگی قلبش را جراحی کرده بود و داروهای ضدانعقاد خون مصرف می‌کرد حالش بد و به بیمارستان منتقل شد. پزشکان تلاش زیادی برای مداوای او کردند، اما 3روز بعد روی تحت بیمارستان جانش را از دست داد تا با شکایت خانواده هوشنگ، حمید به اتهام قتل بازداشت شود. 


انکار قتل


حمید در جریان تحقیقات در دادسرای امور جنایی درگیری با شوهر مادرش را تأیید کرد، اما گفت هیچ ضربه‌ای که کشنده باشد به او نزده است. 
او توضیح داد: روز حادثه با مقتول بحثم شد و یک گلدان برداشتم و به دیوار کوبیدم تا او را بترسانم. بعد به سمتش رفتم و ضربه‌ای به‌صورتش زدم. همسایه‌ها با شنیدن صدای دعوا مقابل خانه ما آمدند و دعوا خاتمه یافت و من و مادرم از خانه خارج شدیم. مهم‌ترین معمای این پرونده جنایی علت اصلی فوت هوشنگ بود و باید مشخص می‌شد که او به‌دلیل بیماری‌اش فوت شده یا درگیری حمید با او در مرگش مؤثر بوده است؛ به همین دلیل پرونده چندین مرتبه به کمیسیون پزشکی قانونی فرستاده و هر بار نظر متفاوتی ارائه شد. با اینکه در نظریه اولیه اعلام شده بود متوفی به‌دلیل اصابت جسم سخت به سرش جانش را از دست داده، اما نظریه‌های بعدی نظریه اولیه را رد کرد. همین موضوع باعث شد خواننده جوان برای مدتی با سپردن وثیقه از زندان آزاد شود. در نهایت پرونده به کمیسیون ۱۱نفره فرستاده شد. این بار اما اعضای کمیسیون اعلام کردند علاوه بر جراحات روز حادثه، بیماری‌های زمینه ای متوفی مانند فشار خون و بیماری قلبی نیز در مرگ او مؤثر بوده است. در این شرایط بود که پرونده حمید با صدور قرار جلب به دادرسی و کیفرخواست با اتهام مباشرت در قتل عمدی به دادگاه فرستاده شد.
در نخستین دور از محاکمه که اسفندماه سال99 در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد یکی از فرزندان مقتول برای متهم درخواست قصاص کرد و حمید در دفاع از خودش گفت که مرتکب قتل نشده و اتهام را قبول ندارد. او گفت: ضربه‌زدن من به متوفی در حد هل‌دادن بوده و از بیماری دیابت و مشکلات انعقاد خون متوفی چیزی نمی‌دانستم. با وجود این قضات دادگاه بعد از شور، حمید را در مرگ هوشنگ مقصر دانسته و او را به قصاص محکوم کردند.

امید تازه


هرچند صدور حکم قصاص امیدهای این خواننده برای نجات یافتن از این مخمصه را کمرنگ کرده بود، اما او و وکلای مدافعش به رأی دادگاه اعتراض کردند و پرونده به شعبه۳۹ دیوان عالی کشور فرستاده شد. قضات دیوان با بررسی رأی دادگاه که در آن دو نفر از قضات، رأی به قصاص و یکی رأی به برائت حمید داده بودند، رأی دادگاه را نقض کردند و در چنین شرایطی بود که پرونده دوباره به دادگاه فرستاده شد.

آخرین محاکمه


در دومین دور از محاکمه این خواننده رپ متهم به قتل که در شعبه هشتم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی رحمانی برگزار شد وکلای اولیای دم به نمایندگی از آنها حضور داشتند و از سوی آنها خواستار صدور حکم قصاص برای متهم شدند. در ادامه حمید در جایگاه ایستاد و هیأت قضایی به تحقیق از او پرداختند. متهم باز هم اتهام قتل عمدی را انکار کرد و گفت: ما با یکدیگر رابطه خوبی داشتیم. گاهی با هم رستوران می‌رفتیم. حتی روز قبل از حادثه حاج آقا برایم تولد گرفته بود. حاج آقا (مقتول) مرد توداری بود و از مشکلاتش حرفی نمی‌زد. من از مشکلات قلبی حاج آقا (مقتول) بی‌اطلاع بودم و نمی‌دانستم قبلا قلبش را جراحی کرده است. او همچنین درباره اختلافات مادرش با مقتول گفت: حاج آقا کمی تندخو و عصبانی بود. اختلافات مادرم با او در حد اختلافات زن و شوهری و عادی بود. همیشه به مادرم تذکر می‌دادم که آرام باشد و از حاج آقا هم خواهش می‌کردم کوتاه بیاید. از طرفی مهریه مادر من 14سکه بود و اگر اختلافات آنها شدید بود می‌توانستند به راحتی جدا شوند. خواننده جوان در ادامه دفاعیاتش گفت: بعد از درگیری، حاج آقا روی پاهایش جلوی تلویزیون ایستاده بود و دخترش به من و مادرم می‌گفت بروید بیرون. من هم مادرم را به خانه مادربزرگم بردم، اما بعد مادرم تماس گرفت و گفت حاج آقا را به بیمارستان برده‌اند. باور کنید من در مرگ حاج آقا تقصیری ندارم. در گزارش‌ها گفته‌اند که او با پای خودش سوار آمبولانس شده و حتی قبل از آن یکی، دو ساعتی هم با همسایه‌ها حرف زده است. 
در ادامه این جلسه یکی از وکلای مدافع متهم نیز به دفاع از او پرداخت و گفت: در گزارش پزشکی قانونی آثاری از ضرب و جرح در متوفی دیده نشده و شکستگی جمجمه نیز در سر دیده نشده است. این موضوع نشان می‌دهد که ضربه شدیدی به متوفی اصابت نکرده است و طبق نظر کمیسیون 11نفره پزشکی قانونی، استرس باعث خونریزی و فوت متوفی شده است، نه ضربه به سر.
در پایان این جلسه رئیس دادگاه، ختم جلسه را اعلام کرد و قرار است هیأت قضایی پس از استعلام مجدد از پزشکی قانونی درخصوص این پرونده تصمیم‌گیری کنند.
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.