2024/04/16
۱۴۰۳ سه شنبه ۲۸ فروردين
باج‌خواهی 5 میلیارد تومانی با فیلم‌های خصوصی رابطه عاشقانه

باج‌خواهی 5 میلیارد تومانی با فیلم‌های خصوصی رابطه عاشقانه

زنی که در پی رابطه ای عاشقانه با یک مرد با در اختیار داشتن عکس و فیلم قصد باج خواهی چند میلیاردی داشت دستگیر شد

جامعه پویا -زنی که با در دست‌داشتن عکس‌ها و فیلم‌های فردی که قبلا با او در اتباط بود، قصد داشت از او پنج میلیارد تومان اخاذی کند، دستگیر شد. 

شاکی پرونده با مراجعه به پلیس فتای استان اردبیل در شکایتی توضیح داد پیام‌هایی تهدیدآمیز از شخص یا اشخاصی ناشناس در پیام‌رسان تلگرام دریافت می‌کند و از وی می‌خواهند در قبال پخش‌نشدن فیلم و عکس‌های خصوصی‌اش، پنج میلیارد تومان از طریق ارز دیجیتال در مدت پنج روز به آنها پرداخت کند. کارآگاهان سایبری بعد از دریافت این شکایت، بلافاصله دست‌‌به‌‌کار شدند و شروع به جمع‌بندی مدارک و سرنخ‌های موجود برای پرونده کردند. مأموران با بررسی سرنخ‌ها و به‌‌کارگیری ترفندهای فنی و پلیسی، به زنی مظنون شدند و او را برای بازجویی به پلیس فتا احضار کردند. این زن در بازجویی‌های اولیه عنوان کرد قبلا با شاکی در ارتباط عاشقانه  بوده، اما هیچ‌گونه عکس و فیلمی در اختیارش نیست و احتمالا این کار توسط سارقانی که گوشی او را چند ماه قبل دزدیده‌اند، انجام شده است. 

 

 

مأموران به ادعاهای مظنون پرونده مشکوک شدند و پس از بررسی گوشی و تجهیزات آن مشخص شد این زن خود شخص تهدید‌کننده است که به‌دلیل آگاهی از شرایط مالی خوب و موقعیت اجتماعی خاص شاکی، قصد تهدید و اخاذی از او را داشت. به این ترتیب، زن جوان پس از هماهنگی‌های لازم دستگیر و پس از تکمیل پرونده به مراجع قضائی معرفی شد.

 

 

 سرهنگ علی قهرمان‌طالع، رئیس پلیس فتای استان اردبیل، با تأیید این خبر گفت: همه کاربران فضای مجازی باید بدانند که هرگونه ارتباط و ردوبدل‌کردن عکس و فیلم خصوصی در فضای مجازی می‌تواند منجر به یک فاجعه و آبروریزی شده و باعث تخریب بنیان خانواده، جایگاه خانوادگی و اجتماعی افراد شود؛ پس مراقب ارتباطات در این فضا باشید. 

 

باج خواهی به خاطر رابطه عاشقانه
دختر جوان طعمه اخاذی


در پرونده‌ای دیگر با موضوع اخاذی از‌طریق عکس‌های خصوصی دختری جوان طعمه شد. در‌پی شکایت دختری به پلیس فتای زنجان مبنی‌بر اخاذی از‌طریق تهدید به انتشار تصاویر شخصی و خصوصی او در فضای مجازی، بررسی موضوع به‌صورت ویژه در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت. شاکی در تحقیقات انجام‌شده توضیح داد: مدتی پیش برای استخدام با شخصی که از هویتش اطلاع ندارم، در یکی از شبکه‌های اجتماعی‌ آشنا شدم. با چرب‌زبانی و وعده‌های فریبنده آن شخص اطلاعات شخصی و تصاویر خصوصی خودم را برای تصدی شغل مورد ادعا در فضای مجازی به او ارسال کردم و پس از مدتی با درخواست‌های نامشروع و اخاذی او مواجه شدم. به همین دلیل، تصمیم گرفتم از این فرد شکایت کنم تا دستگیر و مجازات شود.  با اقدامات فنی و شیوه و شگرد‌های خاص پلیسی، متهم شناسایی و بعد از هماهنگی قضائی در عملیاتی غافلگیرانه دستگیر شد. متهم پس از مواجهه با مستندات پلیس به جرمش اعتراف کرد. 

 


سرهنگ آدینه‌لو، رئیس پلیس فتای استان زنجان، با بیان اینکه آگهی منتشرشده درباره استخدام در فضای مجازی می‌تواند ترفندی برای کلاهبرداری باشد، افزود: شهروندان آگهی‌های استخدام را ازطریق وب‌سایت‌های معتبر، جراید و رسانه‌های جمعی پیگیری و به آگهی‌های منتشر‌شده در فضای مجازی به‌ویژه شبکه‌های اجتماعی اعتماد نکنند.
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.