2024/04/21
۱۴۰۳ يکشنبه ۲ ارديبهشت
۴۲۷ سال زندان، ۱۰۰۰ ضربه شلاق و تبعید مجازات زورگیران خشن خراسانی

۴۲۷ سال زندان، ۱۰۰۰ ضربه شلاق و تبعید مجازات زورگیران خشن خراسانی

اعضای باند زورگیران خشن معروف به باند ریاضی به 427 سال حبس و مجازات های دیگر محکوم شدند.

جامعه پویا -سه عضو مسلح باند نقابداران معروف به «ریاضی» که با حمله شبانه به مغازه داران  یا عابران پیاده اموال آن ها را با تهدید به مرگ می ربودند با صدور حکمی قاطع از سوی شعبه سوم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی به تحمل حدود 427 سال زندان، بیش از 1100 ضربه شلاق، 5 سال تبعید، محرومیت از رانندگی، پرداخت دیه سنگین و ... محکوم شدند تا مجازاتی تاریخی را تجربه کنند.

 


به گزارش خراسان، ماجرای نقابداران زورگیر از فروردین سال 95 زمانی در مشهد دهان به دهان پیچید و موجی از نگرانی را بین مغازه داران به راه انداخت که سه جوان زورگیر نقابدار شبانه وارد یک قصابی در منطقه طرق شدند و بی رحمانه با قمه و شمشیر به سوی قصاب حمله کردند.زورگیران مسلح خشن پس از کتک کاری و تهدید به مرگ مرد قصاب حدود سه میلیون تومان وجه نقد، گوشی تلفن، انواع کارت های بانکی، مدارک شناسایی و ... را ربودند. 

 

باند زورگیران خشن

این گزارش حاکی است درحالی که زورگیران مشغول سرقت بودند ناگهان مرد دیگری برای خرید گوشت وارد قصابی شد و به دام زورگیران خشن افتاد. آن ها مشتری بخت برگشته را نیز به درون مغازه کشاندند و با ایراد ضرب و جرح با قمه، پیکر خون آلود او را مورد بازرسی قرار دادند و همه اموال وی را نیز به سرقت بردند. در پی این سرقت هولناک، مرد قصاب و مشتری وی ماجرا را به پلیس گزارش دادند و بدین ترتیب ماجرای وحشتناک باند زورگیری «ریاضی» در منطقه پیچید چرا که طبق اظهارات شاکیان یکی از سارقان مسلح سرکرده خود را «ریاضی» صدا کرده بود!

 


زورگیران صورتشان را سیاه می کردند


هنوز یک ماه از این ماجرا نگذشته بود که در اوایل اردیبهشت مغازه دار دیگری طعمه زورگیران مسلح شد. این مرد که «حسین» نام دارد  بعد از تعطیل کردن مغازه در ساعات نیمه شب به سوی منزلش به راه افتاد اما ناگهان سه جوان موتورسوار نقابدار راه او را سد کردند. زورگیران بی رحم که سر و صورت شان را مانند بازیگران آب حوضی سیاه کرده بودند قمه وحشتناکی را زیر گلویش گذاشتند و مبلغ 300 هزار تومان کاسبی روزانه او را به همراه گوشی تلفن به سرقت بردند. مرد مغازه دار که از شدت ترس حتی جرئت فریاد هم نداشت، برای حفظ جان خود سکوت کرد و دزدان نقابدار که در منطقه جولان می دادند با احساس یک پیروزی دیگر از محل گریختند.

 


با افزایش زورگیری های خشن در منطقه نیروهای انتظامی وارد عمل شدند و با کمک شاکیان شماره پلاک موتورسیکلت زورگیران را به دست آوردند اما آن ها وقتی در محاصره نیروهای تجسس کلانتری قرار گرفتند موفق شدند با ترفندی خاص از چنگ پلیس بگریزند. این در حالی بود که همچنان زورگیری های هولناک اعضای این باند با حمله شبانه به مغازه داران و عابران پیاده شدت گرفت. رصدهای اطلاعاتی پلیس بیانگر آن بود که سه عضو باند معروف به «ریاضی» در یکی از مراکز ترک اعتیاد با هم آشنا شده اند  و پس از ترخیص از مرکز ترک اعتیاد، نقشه های ترسناک زورگیری های مسلحانه را برنامه ریزی کرده اند. براساس این گزارش، در نهایت نیروهای انتظامی در چند عملیات هماهنگ و ضربتی موفق شدند سه عضو این باند مخوف و برخی از عوامل مرتبط با آنان را دستگیر کنند و به پنجه عدالت بسپارند.

 

باند ریاضی
با توجه به اهمیت و حساسیت ماجرای سرقت های باند «ریاضی» که موجی از نگرانی را بین شهروندان ایجاد کرده بود، این پرونده پس از بررسی های مقدماتی در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد به شعبه سوم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی ارسال شد و توسط قضاتی مورد کنکاش قضایی قرار گرفت که ریزبینی و موشکافی این پرونده حساس از اولویت های اصلی آنان به شمار می رفت. اعضای باند به ناچار لب به اعتراف گشودند و راز حدود 10 فقره سرقت مسلحانه شبانه و روزانه را در حالی فاش کردند که چندین دستگاه تلفن همراه سرقتی نیز از آنان کشف شده بود. سه عضو اصلی باند به حمله شبانه با تبرزین و قمه و شمشیر به شهروندان و مغازه داران اعتراف کردند تا جایی که گفتند «حتی کاپشن یک عابر پیاده را هم از تن او بیرون آوردیم!»
متهمان در جلسات دادگاه که به ریاست قاضی اسماعیل شاکر برگزار شد به صراحت اقرار کردند که در یورش های شبانه به شهروندان آن ها را با سلاح سرد هدف قرار داده و زخمی کرده اند.

 

صدور رای دادگاه


در موشکافی این پرونده زورگیری توسط قضات شعبه سوم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی همچنین مشخص شد که متهم معروف به «ریاضی» دارای سابقه شرب خمر است و در سرقت های دیگری نیز به همراه همدستانش نقش دارد که تصاویر دوربین های مداربسته این موضوع را به اثبات می رساند.
پس از پایان برگزاری جلسات دادگاه، متهمان در آخرین دفاعیات خود ضمن اقرار به ندامت و پشیمانی، به جرایم هولناک خود اعتراف کردند و بدین ترتیب قضات دادگاه که با توجه به اهمیت پرونده وارد شور شده بودند، حکمی را صادر کردند که در حافظه تاریخی متهمان و دیگر زورگیران ماندگار خواهد شد.
طبق رای دادگاه، سه عضو اصلی باند زورگیران مسلح معروف به «ریاضی» به اتهامات مشارکت و معاونت در سرقت های مسلحانه شبانه و روزانه، ایراد ضرب و جرح عمدی با چاقو، تحصیل مال سرقتی و ... به تحمل حدود 427 سال زندان، بیش از 1100 ضربه شلاق، 5 سال تبعید، پرداخت دیه سنگین، محرومیت از رانندگی با وسایل نقلیه، رد اموال مسروقه به شاکیان و انتشار حکم در روزنامه کثیرالانتشار محل وقوع جرم، محکوم شدند. این رای که به امضای قاضی شاکر مستشار دادگاه رسیده بود با اعتراض متهمان و وکلای مدافع روبه رو و پرونده مذکور برای رسیدگی ویژه به دیوان عالی کشور ارسال شد اما قضات شعبه 31 دیوان عالی که سال های زیادی از عمرشان را در رسیدگی ویژه به این گونه پرونده ها گذرانده اند، پس از مطالعه دقیق و خط به خط اوراق پرونده زورگیران خشن، رای صادر شده از سوی قضات شعبه سوم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی را عینا تایید کردند و این رای را کاملا دقیق و مطابق با موازین قانونی و شرعی تشخیص دادند. به گزارش خراسان، این گونه بود که پرونده سه عضو باند مخوف معروف به ریاضی در حالی برای اجرای حکم به اجرای احکام دادسرای عمومی و انقلاب مشهد ارجاع شد که مجرمان باید با لحاظ قاعده تعدد جرایم تعزیری، فقط مجازات اشد را تحمل کنند.
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.