2024/06/18
۱۴۰۳ سه شنبه ۲۹ خرداد
بیوگرافی کامل کوروش سلیمانی بازیگر نقش شیرزاد در سریال ایلدا

بیوگرافی کامل کوروش سلیمانی بازیگر نقش شیرزاد در سریال ایلدا

کوروش سلیمانی بازیگر ، و از نوادگان شاعر بزرگ کرد ،فعالیتش را از سال 70 شروع کرد. او در سریال ایلدا نقش شیرزاد را بازی کرد. بیوگرافی کامل او را بخوانید

جامعه پویا - کوروش سلیمانی بازیگر بی حاشیه و کاربلد کشورمان متولد سوم مرداد ۱۳۵۲ در کرمانشاه؛ بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ایران و کارگردان تئاتر است.
وی که تحصیلات دانشگاهی خود در رشتهٔ تئاتر را تا مقطع کارشناسی ارشد و طی سالهای ۱۳۷۶ تا ۱۳۸۳در پردیس هنرهای زیبای دانشگاه تهران به انجام رسانیده، فعالیت بازیگری خود در تئاتر و تلویزیون را از سال ۱۳۷۰ از شهر کرمانشاه و فعالیت خود در سینما را از سال ۱۳۷۸ با فیلم متولد ماه مهر آغاز کرده‌است. سلیمانی از سالهای نخست فعالیت هنری خویش  اوایل دههٔ هفتاد  تاکنون در ده‌ها نمایش، فیلم سینمایی، سریال تلویزیونی، تله تئاتر و فیلم تلویزیونی بازی کرده ‌است. از آغاز دههٔ نود، کورش سلیمانی در کنار بازیگری و بعد از کسب تجربیات دانشگاهی و جشنواره ای در دههٔ هشتاد، به کارگردانی حرفه ای تئاتر نیز می‌پردازد. او همچنین در فاصلهٔ سالهای ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۰ مجری - کارشناس برنامهٔ تلویزیونی سینما یک بوده‌است. کوروش سلیمانی از نوادگان الماسخان کندوله ای شاعر بلندآوازهٔ کرد است.

 

بیوگرافی کامل کوروش سلیمانی
کوروش سلیمانی چطور بازیگر شد


 کوروش سلیمانی درباره نحوه بازیگر شدنش در گفت و گویی گفته است: فکر میکنم سالهای اول –دوم دبستان بود قرار شد در مدرسه برای ۲۲بهمن جشن هایی برگزار بشه و ما با بچه های کوچه و دو سه تا از دوستانی که هم مدرسه ای هم بودیم برای اجرای یک نمایش آماده شدیم. من با یک شمشیر چوبی شدم قهرمان قصه. یکی شد شاه یکی جلاد ودر کل داستانی در کار نبود و یک کار ابتدایی انجام می شد. در سالهای دهه ۶۰ برگزارکردن یکسری نمایش درباره شاه و وجود یک مبارز خیلی رایج بود.برای نمایش به دفتر مدرسه رفتیم و ناظممان ما را قبول کرد.
بعد از اون کلاس پنجم دبستان بودم که یک نمایش جدی رو تمرین کردیم. معلم کلاس پنجم ما آقای سلطانی با یک متن برای نمایش با ما کار می کرد اما دقیقا روز اجرای ما که برای جشن های ۲۲ بهمن بود مصادف شد با روزی که عراق تهدید کرده بود شهر کرمانشاه را بمباران می کند و ما ناچار بودیم به گفته ی پدرم و خطر جانی که وجود داشت شهر را ترک کنیم و من در روز اجرامون نبودم . بعد از اون در مدرسه راهنمایی که بودم با دوستان تمریناتی را انجام می دادیم و اجرا می کردیم . در دبیرستان هم یک تلاشهایی داشتیم ولی به شکل جدی همکاریم رو با صدا و سیمای مرکز کرمانشاه از سال ۱۳۷۰ با گروه کودک و نوجوان شروع کردم و به تدریج جلو اومدم.

 


ازدواج کوروش سلیمانی


کوروش سلیمانی سالها قبل ازدواج کرد و در سال 95 صاحب دختری به نام مهرآفرین شد. همسر او بازیگر نیست و کار سینمایی و هنری نمی کند. 

 

 

کوروش سلیمانی در نقش شیرزاد
بازی در سریال ایلدا


کوروش سلیمانی بسیار گزیده کار است. برای او نقش و فیلم نامه مهمتر از هرچیزی است و به خاطر پول هر نقشی را قبول نمی کند. او در سریال ایلدا نقش یک افسر پلیس را بازی می کند که عاشق دختری به نام هاویر است. رقابت عشقی او با پوریا پور سرخ در نقش ایرج داستان عاشقانه ای را رقم می زند که موضوع سریال است. کوروش سلیمانی در این سریال نقش شیرزاد را بازی می کند
 

بازیگری در سینما:

- متولد ماه مهر (احمدرضا درویش ۱۳۷۸)

- اتوبوس شب (کیومرث پوراحمد ۱۳۸۵)

- یک گزارش واقعی (داریوش فرهنگ ۱۳۸۷)

- روزهای زندگی (پرویز شیخ طادی ۱۳۹۰)

- دوچ (امیر مشهدی عباس ۱۳۹۷)

- تیغ و ترمه (کیومرث پوراحمد ۱۳۹۷)

 

کوروش سلیمانی  و همسرش

بازیگری در تلویزیون:

- تله‌فیلم خون صلح (صحبت اله خدایاری ۱۳۷۲)

- تله‌فیلم دایه کشور (صحبت اله خدایاری ۱۳۷۳)

- تله‌فیلم تکیه بر باد (صحبت اله خدایاری ۱۳۷۴)

- کوی دامون (عباس رنجبر  - ۱۳۷۸)

- حجر بن عدی (تاجبخش فناییان  - ۱۳۸۰)

- آواز مه (حسینعلی فلاح لیالستانی - ۱۳۸۱)

- همسفران (علی ژکان و محسن محسنی نسب  - ۱۳۸۲)

- پایان پادشاهی (کاظم بلوچی  - ۱۳۸۳)

- تلاطم (منوچهر هادی - ۱۳۸۴)

- نرگس (سیروس مقدم- ۱۳۸۴)

- عبور از شب (اسماعیل فلاح پور - فیلم تلویزیونی - ۱۳۸۵)

- ماه قرمز (سعید ابراهیمی فر  - ۱۳۸۵)

- دلشوره (مهرداد پوراحمد - ۱۳۸۶)

 


- تله‌فیلم کابوس (سیروس مقدم ۱۳۸۶)

- فاکتور هشت (رضا کریمی ۱۳۸۸)

- پرانتز باز (کیومرث پوراحمد - ۱۳۸۸)

- نود دقیقه (محسن یوسفی  - ۱۳۸۸)

- اشلو (صادق پروین آشتیانی - ۱۳۸۸)

- آدم‌های ماشینی (حسین مختاری - ۱۳۸۹)

- سی‌امین روز (جواد افشار و پرویز شیخ طادی - ۱۳۸۹)

- یک نفر دیگر (بهنام بهزادی  - ۱۳۸۹)

- تله‌فیلم خراش (محمد حمزه ای ۱۳۹۰)

- تله‌فیلم سپیده (حسین آقا هرندی ۱۳۹۰)

- یک لحظه دیرتر (راما قویدل  - ۱۳۹۰)

-وارش (سال 98)
 


 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.