2024/05/26
۱۴۰۳ يکشنبه ۶ خرداد
مشکلات ازدواج با مردی که سواد کمتر ازهمسرش دارد

مشکلات ازدواج با مردی که سواد کمتر ازهمسرش دارد

اگر می خواهید ازدواج سالم داشته باشید این مطلب را بخوانید

جامعه پویا -من ترم آخر مقطع کارشناسی‌ارشد هستم و شوهرم مدرک سیکل دارد. او با این که از من بزرگ تر است، اما نگاه درستی به مسائل پیرامون‌مان ندارد و همه تحلیل‌هایش اشتباه از کار در می‌آید. منطقی‌تر بودن تصمیم‌های من نسبت به‌شوهرم، دردسرساز شده است. نه من می‌توانم به او تکیه کنم و نه او از این مسئله  رضایت دارد. چه کنم؟

 

مخاطب گرامی، نمی‌دانم در زمان تصمیم‌تان برای ازدواج شرایط شما و همسرتان چطور بوده است. تفاوت بین زوج‌ها و بین انسان‌ها به نوع دیدگاه‌‌شان از زندگی و مسائل پیرامون‌شان باز می‌‌گردد و این موضوع باعث می‌شود بین انسان‌ها، اختلاف‌نظرهای بسیاری پیش آید. به ویژه اگر این مسائل موجبات صحبت کردن آن‌ها درباره مشکل را فراهم نکند و آن‌ها از دیدگاه‌های همدیگر باخبر نباشند. به نظر می‌رسد که مشکل شما، دقیقا توجه نداشتن به همین موضوع است که در ادامه بیشتر درباره آن خواهم گفت.

بیشتر بخوانید : اگر در زندگی شکست خوردیم چه کنیم

 

 

ازدواج

  منطقی‌تر بودن شما را چه‌کسی تعیین کرده؟


بیشتر ما انسان‌ها برای خود چارچوب‌های ذهنی را ایجاد می‌کنیم که سعی داریم دیگران هم این چارچوب‌ها را خود به خود بشناسند و با این چارچوب‌های ذهنی ما همراه شوند و از آن تبعیت کنند چراکه از نظر ما این‌ها درست است و دیگران در حال اشتباه کردن هستند. بنابراین به آن‌ها حق نمی‌دهیم تا درباره عقاید و چارچوب‌های ذهنی خودشان با ما صحبت کنند! حالا سوال این است که این منطقی بودن را چه کسی تعیین کرده است؟ آیا شما می‌دانید که نظر شما واقعا منطقی است یا فقط همان چارچوب شخصی شماست که می‌گوید نظر و حرف‌تان همیشه درست است؟

 

 

  خودتان را این قدر بالاتر نبینید


موضوع بعدی طبقه‌بندی کردن همسر در ابعاد مختلف است که باعث می‌شود در ذهن فرد خطاهایی را ایجاد کند که به صورت ناخواسته و بدون فکر درباره نظرات طرف مقابل به او نه بگوییم یا او  را رد کنیم و بگوییم در حد ما نیست یا ایده خوبی نمی‌دهد. این‌که من از او مدرک بالاتری دارم و او را در این حد نمی‌بینم، در ذهن شما این نکته را تداعی می‌کند که هر جور حساب کنم، من از او بالاترم و مسلما خیلی بیشتر از او می‌فهمم و او این چیزها را یاد ندارد، در حالی‌که هر فردی علاوه بر سطح سواد دارای تجارب شخصی است که در طول زندگی و معاشرت با انسان‌ها کسب کرده است و از آن‌ها طی مراحل مختلف زندگی استفاده می‌کند. بنابراین او هم مسلما دلایل خاص خودش را برای نظراتش دارد و از نظر خودش، منطقی خواهد بود.

 

 

  شاید شما آدمی سلطه‌طلب باشید


در آخر این نکته را اضافه کنم که شخصیت انسان‌ها در این قضیه خیلی مهم است. هرچند باید حتما به یک مشاور برای حل مشکل‌تان مراجعه کنید اما ارزیابی من با همین اطلاعات اندک با توجه به متن پیامک‌تان درباره شما این است که آدمی سلطه‌گر یا سلطه‌طلب هستید و این موضوع باعث می‌شود خواسته یا ناخواسته طرف مقابل‌تان را نبینید و اجازه ندهید با این‌که نظرش درست است، او را تایید کنید و به دنبال بهانه‌ای برای سرکوبش هستید. با این حال از شما می‌خواهم به یک مشاور متخصص مراجعه کنید.
نویسنده : مهسا جعفری‌نسب| کارشناس‌ارشد روان‌شناسی‌بالینی
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.