2024/04/21
۱۴۰۳ يکشنبه ۲ ارديبهشت
تشکیل باند سرقت در زندان

تشکیل باند سرقت در زندان

سارقان سابقه دار باند سرقت تشکیل دادند اینجا را بخوانید

جامعه پویا -سه سارق سابقه دار که در زندان باند سارقان مأمورنما را تشکیل داده و پس از آزادی دست به سرقت‌های سریالی می‌زدند بازداشت شدند. متهمان در پوشش مأمور پلیس بار خودرو‌های وانت را سرقت کرده و با اوراق سرقتی خودروی لوکس اجاره می‌کردند و مرتکب جرائم دیگر می‌شدند.
به گزارش جوان، چندی قبل مردی در تهران سراسیمه به اداره پلیس رفت و از سه مرد مأمور نما به اتهام سرقت بار خودرواش شکایت کرد.


شاکی در توضیح ماجرا گفت: «چند سالی است با خودروی وانتم در تهران بار جابه‌جا می‌کنم. معمولاً لوازم برقی مانند یخچال، تلویزیون از انبار‌ها و کارخانه‌های اطراف تهران بار می‌زنم و در تهران به مشتریان تحویل می‌دهم. امروز صبح تعداد زیادی تلویزیون از انباری در جاده قدیم قم برای تحویل در تهران بار زدم که در میانه راه سه‌سرنشین خودروی سواری راه مرا سد کردند. پسر جوانی در حالی که لباس پلیس به تن داشت همراه دو نفر از خودرو پیاده شدند و خودشان را مأمور پلیس معرفی کردند و مدعی شدند، بار وانت من قاچاق است و باید همراه آن‌ها به اداره پلیس بروم. من بارنامه همراه داشتم و به پسری که لباس پلیس به تن داشت نشان دادم، اما قبول نکرد و گفت برای بررسی باید همراه آن‌ها بروم. یکی از آن‌ها پشت فرمان خودروی من نشست و مراهم دستبند زده به داخل خودروی خودشان بردند و به راه افتادند.


یکی از آن‌ها رانندگی می‌کرد و دیگر هم که کنار من بود و سرم را زیر صندلی گرفته بود تا متوجه مسیر نشوم. ابتدا فکر کردم مرا به اداره آگاهی می‌برند، اما پس از چند ساعت وقتی مرا دست و پا بسته از خودرو بیرون انداختند، تازه فهمیدم سه مرد جوان مأمور پلیس نیستند و سارق هستند و به جای اداره پلیس مرا به بیابان‌های اطراف تهران آورده‌اند. سارقان مأمور نما از محل گریختند و من هم بعد از ساعتی موفق شدم دست و پایم را باز کنم. دیدم سارقان خودروام را کمی آن‌طرفتر رها کرده، اما تمام تلویزیون‌ها را سرقت کرده‌اند.»


سرقت‌های سریالی


با شکایت راننده وانت تیمی از کارآگاهان پلیس‌آگاهی به دستور بازپرس دادسرا تحقیقات خود را برای شناسایی سارقان مأمور نما آغاز کردند.
مأموران پلیس در نخستین بررسی‌ها با شکایت‌های متعددی روبه‌رو شدند که همگی حکایت از آن داشت سه سارق در پوشش مأمور پلیس بار خودرو‌های وانت، نیسان و کامیونت‌ها را سرقت می‌کنند و صاحب خودرو‌ها را هم دست و پا بسته در بیابان‌های اطراف تهران رها می‌کنند.
یکی دیگر از شاکیان گفت: «با خودروی نیسانم در حال حمل تعداد زیادی یخچال، تلویزیون و وسایل‌برقی دیگر به تهران بودم و قرار بود به مشتریان تحویل بدهم، اما در میانه راه سه مرد جوان خودروی مرا متوقف و خودشان را مأمور پلیس معرفی کردند. آن‌ها به بهانه اینکه بار خودروی من قاچاق است، دست و پایم را بستند و پس از سرقت بار خودروام مرا در بیابان‌های اطراف تهران رها کردند.»


سرقت خودرو‌های لوکس با مدارک سرقتی


همزمان با ادامه تحقیقات درباره این حادثه مأموران پلیس دریافتند، سارقان مأمور نما علاوه بر سرقت بار خودروها، با مدارک سرقتی صاحب خودرو در شهر‌های شمالی و اطراف تهران ویلا‌هایی را چند روزه اجاره می‌کنند و در فرصت مناسب وسایل داخل ویلا را سرقت و از محل فرار می‌کنند. همچنین مشخص شد متهمان با همین مدارک سرقتی خودرو‌های لوکس را هم اجاره می‌کنند و پس از چند روز و انجام کار‌های خلاف خودرو‌های لوکس را در محلی رها می‌کنند.
شاکی دیگری هم گفت: «سارقان مأموران نما علاوه بر اینکه به همین شیوه و شگرد بار خودروام را سرقت کردند، مدارک شناسایی‌ام را نیز سرقت کردند که بعد فهمیدم با مدارک من ویلایی اجاره کرده و وسایل ویلا هم سرقت کرده‌اند. چون مدتی بعد از سرقت احضاریه از دادگاه یکی از شهر‌های شمالی برای من آمد و وقتی به دادگاه آن شهر رفتم، تازه متوجه شدم سارقان مأمور نما با مدارک من ویلایی را برای چند روز اجاره کرده و بعد هم وسایل داخل ویلا را سرقت کرده و از محل گریخته‌اند.»


شناسایی سردسته باند


در حالی که هر روز به تعداد شاکیان افزوده می‌شد، مأموران پلیس با بررسی دوربین‌های مداربسته موفق به شناسایی یکی از سارقان شدند. بررسی سوابق مجرمان نشان داد متهم به نام شاهین از سارقان سابقه داری است که یک‌سال قبل به اتهام سرقت منزل دستگیر و راهی زندان شده‌است، اما مدتی قبل پس از سپری کردن دوران محکومیتش از زندان آزاد و با تشکیل باند سارقان مأمور نما دست به سرقت‌های سریالی می‌زند.
بدین ترتیب مأموران پلیس پاتوق شاهین را شناسایی و وی را در اقدامی غافلگیرانه بازداشت و به اداره پلیس منتقل کردند. متهم ابتدا در بازجویی‌ها منکر جرم خود شد، اما وقتی با دلایل و مدارک روبه‌رو شد به سرقت‌های سریالی با همدستی دو نفر از دوستانش اعتراف کرد.


طراحی نقشه سرقت در زندان


پسر جوان گفت: «چند سال قبل به خاطر مشکلات مالی و خانوادگی با افراد نابابی آشنا شدم و مدتی بعد هم همان دوستانم مرا معتاد به مواد مخدر کردند. فکر می‌کردم رفت و آمد با دوستان مشکلاتم را حل می‌کند و با آن‌ها سرگرم می‌شوم، اما نه تنها مشکلم حل نشد که اعتیادم به گرفتاری‌هایم اضافه کرد. من برای هزینه مواد مخدر با مشکل مالی روبه‌رو شدم و به همین خاطر تصمیم گرفتم سرقت کنم. معمولاً سرقت منزل انجام می‌دادم و چند باری هم دستگیر شدم. آخرین بار در زندان با دو سارق سابقه دار آشنا شدم. هم سلولی هایم به من گفتند قیافه و تیپ خوبی دارم و شبیه مأموران پلیس هستم. آن‌ها گفتند من می‌توانم نقشه مأمور پلیس را بازی کنم و همین پیشنهاد هم باعث شد در زندان باند سارقان مأمور نما را تشکیل دهیم. ما سه نفر برنامه و نقشه‌های زیادی در زندان طراحی کرده و وقتی از زندان آزاد شدیم، تمامی طر‌ح هایمان را اجرا کردیم.»
وی ادامه داد: «معمولاً هر چند روز یک‌بار در جاده‌های اطراف تهران دور دور می‌زدیم و پس از شناسایی طعمه‌هایمان در محل خلوتی به عنوان مأمور پلیس راه خودرو‌هایی را که وسایل برقی بار زده بودند سد می‌کردیم و به بهانه اینکه بارشان قاچاق است، دست و پای راننده را می‌بستیم و اموالش را سرقت می‌کردیم. پس از این برای مدتی سرقت نمی‌کردیم و در همین مدت با مدارک شناسایی سرقتی به شهر‌های دیگر می‌رفتیم و با همان مدارک خانه یا ویلایی را اجاره و بعد هم وسایل داخل آن را سرقت می‌کردیم. گاهی هم برای اجرای نقشه‌مان با مدارک سرقتی خودرو‌های لوکس اجاره و مدتی بعد هم خودرو‌ها را در محلی رها می‌کردیم.»
با اعتراف متهم، مأموران پلیس دو همدست وی را شناسایی و بازداشت کردند. تحقیقات از متهمان ادامه دارد.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.