2024/07/14
۱۴۰۳ يکشنبه ۲۴ تير
اعدام در ملاءعام مجازات قاتل مامور پلیس

اعدام در ملاءعام مجازات قاتل مامور پلیس

مرد معتاد که یک مامور نیروی انتظامی را به قتل رسانده به اعدام در ملاء عام محکوم شد

جامعه پویا -  سارق 32 ساله ای که هنگام پرسه زنی در یکی از جمعه بازارهای مشهد ، افسر نیروی انتظامی را به ضرب چاقو به شهادت رسانده بود، با صدور حکمی از سوی قضات شعبه  پنجم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی به قصاص در ملأعام محکوم شد.
ظهر ششم اسفند سال گذشته، یکی از شهروندان با مشاهده جوانی که به طرز مشکوکی در لابه‌لای موتورسیکلت های پارک شده در پارکینگ جمعه بازار شهید شوشتری مشهد پرسه می زد، خود را به یکی از  افسران یگان ویژه مستقر در محل جمعه بازار رساند و او را از ماجرا آگاه کرد. افسر وظیفه شناس نیروی انتظامی نیز برای پیشگیری از وقوع جرم، بی درنگ راهی پارکینگ شد و در حالی که می دانست، جوان مظنون قصد سرقت موتورسیکلت را دارد، کنارش قرار گرفت و او را نصیحت کرد اما سارق ناجوانمرد ناگهان کاردی را از زیر پیراهنش بیرون کشید و برای فرار از محل، دو ضربه به کتف و ران این افسر رشید وارد کرد.

 


همزمان با فرار سارق 32 ساله از محل ارتکاب جرم، ستوان «احسان پای خسته» نیز به مرکز درمانی انتقال یافت اما ساعتی بعد بر اثر عوارض ناشی از اصابت چاقو به قسمت ران پا، به درجه رفیع شهادت نایل آمد. در پی شهادت این افسر وظیفه شناس، سردار محمد کاظم تقوی( فرمانده انتظامی خراسان رضوی) دستورات ویژه ای را برای دستگیری ضارب فراری صادر کرد و بدین ترتیب گروه ورزیده‌ای از کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی با حمایت ها و راهنمایی های قضایی وارد عمل شدند تا این که چند روز بعد قاتل فراری در یکی از روستاهای مرزی شهرستان سرخس به محاصره کارآگاهان درآمد و دستگیر شد. با انتقال متهم به مشهد، بازجویی های تخصصی از وی در حضور قاضی دکتر صادق صفری (قاضی ویژه قتل عمد مشهد) ادامه یافت و او در بازسازی صحنه جرم همه زوایا و ابعاد این جنایت را بازگو کرد. پس از تکمیل تحقیقات در دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، کیفرخواست این پرونده جنایی صادر شد اما به دلیل اهمیت ماجرا و مطالبه عمومی از سوی مردم برای برخورد قاطع با این گونه مجرمان خطرناک، پرونده مذکور  در شعبه پنجم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی مورد رسیدگی سریع و دقیق قرار گرفت.

 


در جلسات محاکمه که توسط قضات «محمد شجاع پورفدکی» و «حسنعلی صبوری نسب» به طور ویژه در مشهد برگزار شد، متهم این پرونده جنایی تلاش کرد تا ارتکاب این جنایت را به عوارض ناشی از استعمال مواد مخدر ارتباط دهد اما فقط طرح چند سوال تخصصی از سوی قضات با تجربه دادگاه او را در مخمصه ای انداخت که دیگر داستان سرایی هایش نیز بی فایده بود.


قاضی شجاع پور فدکی از متهم داریوش رحیمی پرسید، اگر تحت تاثیر عوارض شدید مواد مخدر دست به چاقو بردی، پس چگونه بعد از آن راه فرار را به خوبی تشخیص دادی که از چه راهی فرار کنی؟  یا چگونه موتورسواری را با  تهدید چاقو مجبور کردی که تو را از صحنه جنایت فراری دهد؟ متهم که پاسخی برای این سوال های رگباری نداشت، فقط سکوت کرد و در نهایت گفت: آن قدر هم حواسم پرت نبود که راه فرار را پیدا نکنم! آن روز برای سرقت موتورسیکلت به جمعه بازار رفته بودم که افسر نیروی انتظامی متوجه شد و دستم را گرفت. من هم برای فرار با چاقو ضرباتی به شانه و پایش زدم!
در ادامه جلسات محاکمه که با حضور وکلای مدافع و اولیای دم برگزار شد ، متهم به صراحت ارتکاب جنایت را پذیرفت و به فرود آوردن تیغه 20 سانتی متری کارد بر ران شهید «احسان پای خسته» اعتراف کرد.


پس از پایان جلسات دادگاه و بررسی همه جوانب این پرونده حساس، قضات شعبه پنجم دادگاه کیفری یک خراسان رضوی به شور نشستند و رای خود را با توجه به اقاریر صریح متهم، محتویات پرونده و گزارش های پزشکی و انتظامی، صادر کردند. براساس رای دادگاه، داریوش رحیمی متهم 32 ساله، به قصاص نفس در ملأعام محکوم شد.
با صدور این رای قاطع که مورد انتظار مردم بود، پرونده مذکور به تقاضای وکیل متهم، در دیوان عالی کشور زیر ذره بین قضاوت قرار گرفت تا مراحل دیگر دادرسی به زودی طی شود.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.