2024/07/22
۱۴۰۳ دوشنبه ۱ مرداد
این دردها را در کمر جدی بگیرید

این دردها را در کمر جدی بگیرید

کمردرد بیماری شایعی است اما برخی دردها در کمر نشان از بیماری دیگری دارد اینجا را بخوانید

جامعه پویا -کمردرد بسیار شایع است و تقریباً از هر 8 نفر یک نفر با این درد آزاردهنده دست و پنجه نرم می کند.
به‌ نوشته هافینگتون‌پست، وقتی نوبت به درمان کمردرد خفیف می‌رسد، یک داروی ضد التهاب مانند ادویل یا آسپرین و همچنین استراحت متوسط (محدود کردن فعالیت‌هایی که باعث فشار بر کمر می‌شود) می‌تواند کمک کننده باشد اما زمانی که کمردرد آزاردهنده است، بررسی آن توسط پزشک در پیشگیری از یک مشکل جدی‌تر برای سلامتی، ضرورت پیدا می‌کند. در ادامه، کمردردهایی را که نباید نادیده بگیرید بررسی می‌کنیم.

 

    از دست‌ دادن کنترل مثانه


اگر کمردردی همراه با ناتوانی در تنظیم حرکات مثانه یا روده دارید، این نشانه‌‌ای است که باید خیلی سریع به اورژانس مراجعه کنید. این بدان معناست که چیزی در کانال نخاعی وجود دارد، مانند فتق یا ضایعه دیسک که اعصاب شما را به حدی فشرده می‌کند که بر اعصاب مثانه و روده تاثیر می‌گذارد و نوعی «فلج موقت» ایجاد می‌کند. اگر این عصب برای مدت طولانی فشرده شود، بهبودی و عملکرد طبیعی دوباره برای آن دشوار است.


     تب


اگر متوجه شدید که کمردرد همراه با تب است، ممکن است مبتلا به عفونت شده باشید. این اتفاق بسیار نادر است اما می‌تواند باعث نگرانی درخصوص ابتلا به آبسه اپیدورال شود،یعنی مجموعه‌ای از چرک مغز یا نخاع را تحت تاثیر قرار می‌دهد.


    ضعف و بی حسی در پا


دردی که می‌تواند از هر جایی از باسن تا پا شروع شود، همراه با بی‌حسی، سوزن‌سوزن شدن یا ضعف پا، نشانه‌ای است که یک عصب یا مجموعه‌ای از اعصاب تحت فشار قرار دارند. این وضعیت می‌تواند ناشی از خار استخوانی (برجستگی‌های کوچکی که در امتداد لبه‌های استخوان ایجاد می‌شود)، فتق ، دیسک یا تنگی کانال نخاعی باشد.


    گردن درد


بسیاری از مردم در قسمت بالای کمر خود در زیر گردن دچار درد می شوند و فکر می‌کنند که این کمردرد است، اما در حقیقت، این طور نیست. این درد از گردن شما می‌آید و منشأ  آن در نخاع است. اگر کمردردی دارید که به اصطلاح با گزگز یا ضعف در دست‌هایتان همراه است، یا بی‌ثبات راه می‌روید، می‌تواند نشانه‌ای باشد که اتفاقی در نخاع شما در حال رخ‌ دادن است که باید توسط پزشک، بررسی و معاینه شود.
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.