2024/05/24
۱۴۰۳ جمعه ۴ خرداد
جزئیات جدید از قتل 10 نفر در رفسنجان

جزئیات جدید از قتل 10 نفر در رفسنجان

مرد افغانستانی چرا 10 نفر را در رفسنجان کشت اینجا را بخوانید

جامعه پویا -قاتل افغان که موفق به فرار از زندان‌های طالبان شده و به ایران گریخته بود، در باغ‌های شهرستان بهرمان کرمان، چهار افغانی و شش ایرانی را با ضربات چاقو به قتل رساند و یک نفر را هم مجروح کرد. متهم در حالی که خودزنی کرده بود، به بیمارستان منتقل شد.
به گزارش جوان، ساعت حدود ۲۰ عصر روز یک‌شنبه ۱۶ مرداد به مأموران پلیس شهرستان بهرمان استان کرمان خبر رسید، مرد افغانی در یکی از باغات پسته بخش نوق درگیری خونینی را رقم زده است.


با اعلام این خبر، تیمی از مأموران پلیس راهی محل شدند و در اولین چاه آب که تعداد زیادی باغ پسته آن را احاطه کرده بود با جسد خونین دو مرد افغان روبه‌رو شدند که بر اثر اصابت ضربات جسم برنده‌ای به کام مرگ رفته بودند. بررسی‌ها حکایت از آن داشت دو مقتول از کارگران چاه آب و باغ‌های پسته بودند که افراد محلی درگیری آن‌ها را با مرد افغان دیگری گزارش داده بودند.
مأموران پلیس در بررسی محل حادثه دریافتند قاتل معروف به صمدخان و معتاد به مواد مخدر است و دو مقتول و مرد زخمی دیگر هم از بستگان نزدیک او هستند که در درگیری آن‌ها را به قتل رسانده و سپس با موتورسیکلتی از محل به مکان نامعلومی گریخته است.


قتل‌های دیگر


در حالی که تحقیقات برای دستگیری متهم ادامه داشت، افراد محلی کشف جسد‌های دیگری را در باغات پسته به مأموران پلیس گزارش دادند. شاهدان عینی اعلام کردند، مرد جنایتکار هنگام فرار در باغات دیگری افرادی را هم زخمی و به قتل رسانده است.
بدین ترتیب با توجه به حساسیت موضوع، تیم‌های دیگری از مأموران برای بررسی و دستگیری قاتل فراری وارد عمل شدند.
بررسی‌ها نشان داد، قاتل جانی پس از قتل‌عام اول به سه چاه موتور آب دیگر رفته و دست به جنایت هولناکی زده است و پس از فرار، کارگران و باغداران را در باغ‌ها و کنار موتور آب با چاقوی بزرگی که همراه داشته زخمی و به قتل رسانده، سپس فرار کرده است. مأموران وقتی پا به قتلگاه‌ها گذاشتند علاوه بر جسد دو مقتول و یک زخمی اول، با جسد و پیکر نیمه‌جان هشت مرد ایرانی و افغان روبه‌رو شدند که در خون شناور بودند که به سرعت آن‌ها را برای درمان به نزدیک‌ترین مرکز درمانی منتقل کردند.


وحشت در صحرا


پس از این حادثه‌های خونین بلافاصله افراد محلی به روستاییان خبر دادند مرد افغانی در چهار موتور آب حمام خون به راه انداخته و افراد زیادی را به قتل رسانده است. با اعلام این خبر، رعب و وحشت تمامی اهالی روستا‌های اطراف را فراگرفته بود و مردم با ارسال پیام‌های صوتی و نوشتاری در فضای مجازی از بستگان و اهالی روستاهایشان می‌خواستند برای حفظ جانشان به صحرا و باغ‌ها نروند، از طرفی هم آمار افراد کشته شده از سوی افراد محلی که در مراکز درمانی حضور داشتند، اعلام می‌شد.


۱۰ کشته و یک زخمی


همزمان با ادامه تلاش‌های پلیس برای دستگیری مرد جنایتکار، خبر‌های تلخی از مرکز درمانی اعلام شد که حکایت از آن داشت افراد زخمی منتقل به بیمارستان به غیر از یک نفر همگی بر اثر شدت جراحات و خونریزی شدید به کام مرگ رفته‌اند. مرکز درمانی اعلام کرد در این حادثه فقط یک نفر افغان زخمی حالش رو به بهبود است و بقیه زخمی‌ها که شش افغان و چهار ایرانی هستند، فوت کرده‌اند.
مأموران پلیس در نخستین گام برادر قاتل را که در همان نزدیکی‌ها بود، شناسایی و بازداشت کردند. وی در بازجویی‌ها گفت که در درگیری‌ها نقشی نداشته و بی‌گناه است. وی گفت: «برادرم فرد شروری است و حتی در افغانستان هم همیشه با افراد محل درگیر می‌شد و چند سال قبل نیز یک نفر را در آنجا به قتل رساند. او معتاد به مواد مخدر و روانگردان است، حال خوبی ندارد و گاهی هم توهم می‌زند.»


خودزنی قاتل هنگام دستگیری


در چنین شرایطی که احتمال می‌رفت قاتل دست به جنایت‌های دیگری بزند، تیم‌هایی از نیرو‌های امنیتی و انتظامی برای دستگیری قاتل فراری دست به تحقیقات گسترده‌ای زدند و سرانجام پس از گذشت دو ساعت از حادثه رد قاتل را در اطراف شهر انار زدند. قاتل فراری با موتورسیکلتی چراغ خاموش به شهر انار رفته بود تا به هر طریقی شده خودش را به یکی از شهر‌های مرزی برساند و قبل از دستگیری از کشور فرار کند. او قصد داشت در شلوغی هیئت‌های عزاداری و در تاریکی شب چراغ خاموش از شهر عبور کند، اما وقتی به نزدیکی هیئت عزاداری رسید متوجه شد مأموران پلیس در تعقیبش هستند و او را شناسایی کرده‌اند؛ بنابراین برای فرار دور زد، اما مأموران او را تعقیب کردند و در محله اسدآباد رهنما در محاصره قرار دادند. مرد جنایتکار وقتی خود را در دام مأموران دید با همان چاقوی بزرگی که دست به جنایت زده بود دو ضربه یکی به گردن و دیگری را به شکمش وارد کرد تا به زندگی‌اش پایان دهد، اما مأموران خیلی سریع او را بازداشت و برای درمان به بیمارستان منتقل کردند.
با اعلام خبر دستگیری قاتل، آرامش دوباره به بخش نوق و روستا‌های اطراف بازگشت.
متهم در همان بازجویی‌های اولیه به درگیری خونین اعتراف کرد و مدعی شد به خاطر اختلافات طایفه‌ای و مسائل خصوصی با همشهریانش درگیر شده، اما با ایرانی‌های کشته شده هیچ اختلافی نداشته و به صورت اتفاقی آن‌ها را به قتل رسانده است.
متهم در بیمارستان تحت نظر پلیس است تا پس از بهبودی نسبی راز این جنایت را برملا کند تا زوایایی پنهان آن روشن شود.


اظهارات دادستان رفسنجان


ایمان شهسواری، دادستان عمومی و انقلاب رفسنجان در گفتگو با خبرنگار ما درباره این حادثه گفت: «پس از اعلام این حادثه خونین بلافاصله دستورات قضایی برای دستگیری قاتل فراری و رسیدگی به پرونده صادر شد و مأموران هم خیلی زود موفق شدند قاتل را ردیابی و در نهایت در شهرستان انار دستگیر کنند. پس از شناسایی متهم و دستگیری وی مشخص شد معتاد به مواد روانگردان است و به خاطر مسائل شخصی و طایفه‌ای با سه نفر از بستگان و چند نفر از همشهریانش درگیری مرگبار را رقم زده و با ایرانی‌های کشته شده هم هیچ اختلافی نداشته است.»
وی ادامه داد: «بررسی‌ها نشان داد او چند سال قبل در افغانستان فردی را به قتل رسانده و پس از دستگیری راهی زندان شده بود، اما بعد از روی کارآمدن طالبان از زندان فرار می‌کند و به صورت غیرمجاز وارد ایران می‌شود. برادران و خواهران متهم در اطراف شهرستان رفسنجان زندگی می‌کنند، به همین خاطر وی هم به استان کرمان می‌آید و در همان نزدیکی‌ها مشغول به کار می‌شود.»


شهسواری با بیان اینکه همه افراد کشته شده مرد و در بازه سنی جوان و میانسال هستند، گفت: «این احتمال وجود دارد که قاتل تصور می‌کرده بستگانش که از موضوع قتل او در افغانستان باخبر بوده‌اند، قصد دارند او را به پلیس معرفی کنند و به همین خاطر و با توجه به توهماتی که به گفته خانواده‌اش داشته با بستگانش درگیر شده و آن‌ها را به قتل رسانده است، اما ایرانی‌های کشته شده در این حادثه بی‌گناه بودند و قاتل هم به این موضوع اعتراف کرده است. متهم فعلاً در بیمارستانی در رفسنجان تحت درمان است و ما منتظر هستیم پس از بهبودی حالش از وی بازجویی کنیم تا زوایا‌ی پنهان حادثه روشن شود.»

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.