2024/07/20
۱۴۰۳ شنبه ۳۰ تير
مهمترین دلایل رفلاکس معده چیست

مهمترین دلایل رفلاکس معده چیست

سوزش شدید در قفسه سینه که ناشی از رفلاکس اسید معده است، حس ناخوشایند و آزاردهنده‌ای دارد که با دقت در سبک زندگی‌مان تا حد زیادی می‌توانیم از آن پیشگیری کنیم

جامعه پویا -رفلاکس اسید معده که به عنوان ترش کردن معده هم شناخته می‌شود با علایمی همچون احساس سوزش در قفسه سینه و دشواری در بلع همراه است. دلایل اصلی این مشکل با سبک زندگی ما مرتبط است. عادت‌های غذایی نامناسب یا الگوهای خواب بد و دیگر عادت‌های روزمره می‌توانند مشکل ترش کردن معده را تشدید کنند. در ادامه به نقل از «روزیاتو» با این عادت‌ها آشنا خواهیم شد.


۱ ورزش نامناسب

هیچ شکی نیست که داشتن فعالیت بدنی یکی از بهترین کارهایی است که می‌توان برای حفظ سلامت انجام داد. اما نوع این فعالیت فیزیکی می‌تواند باعث بهتر یا بدترشدن حال شما شود.
 اگر با مشکل ترش کردن معده دست و پنجه نرم می‌کنید، ورزش‌هایی مانند دوچرخه سواری، ژیمناستیک یا وزنه‌برداری می‌توانند علایم سوزش معده و نفخ را تشدید کنند. اما این بدان معنی نیست که باید ورزش را کنار بگذارید، کافی است به سراغ ورزش‌های ملایم‌تری مانند پیاده‌روی،  شنا یا دوچرخه ثابت بروید.


 
۲ لباس تنگ

اگرچه لباس‌های تنگ می‌توانند ظاهر جذابی به ما دهند، اما استفاده زیاد از آن‌ها برای سلامت مضر است. لباس‌های تنگ علاوه بر این‌که گردش خون را مختل می‌کنند، می‌توانند مشکل ترش کردن معده را هم تشدید کنند. هر لباسی که به شکم فشار آورد، مانند شلوارهای تنگ و کمربند، علایم سوزش معده را افزایش می‌دهد.


 
۳حالت نامناسب خواب

 اگرچه خوابیدن روی یک بالش کم ارتفاع می‌تواند برای گردن و ستون فقرات مفید باشد، اما اگر با مشکل ترش کردن معده درگیر باشید، به‌طور حتم کمکی به شما نخواهد کرد. به همین دلیل کارشناسان توصیه می‌کنند سر در زمان خواب در ارتفاعی حداکثر ۲۰ سانتی متری قرار گیرد تا جریان حرکت اسید معده به سمت پایین باشد. می‌توانید با استفاده از چند بالش یا با قرار دادن یک پتو در زیر بالش خود، سرتان را بالاتر ببرید. علاوه بر این، اگر مستعد ترش کردن معده باشید برخی حالت‌های خواب می‌تواند مشکل شما را تشدید کند. اگر عادت دارید به پهلوی راست بخوابید، ممکن است همین موضوع دلیل سوزش معده‌تان باشد. خوابیدن به پهلوی راست باعث شل شدن ماهیچه‌هایی می شود که معده و مری را به یکدیگر متصل می‌کنند و کارشان مقابله با رفلاکس اسید معده است. بنابراین سعی کنید به پهلوی چپ بخوابید چون تحقیقات نشان داده این حالت سوزش معده را کاهش می‌دهد.


 
۴ دراز کشیدن بعد از غذا

اگر بعد از خوردن غذا دل تان می‌خواهد دراز بکشید، در صورتی که به مشکل ترش کردن معده دچار هستید، بهتر است این عادت را ترک کنید. وقتی دراز می‌کشید، همه غذایی که خورده‌اید پشت دریچه  مابین مری و معده جمع می‌شود. بهتر است بعد از غذا خوردن، صاف بنشینید و زودتر از ۲ تا ۳ ساعت دراز نکشید.


 
۵ تند غذا خوردن

تند غذا خوردن می‌تواند باعث ترش کردن معده شود. در افرادی که سریع غذا می‌خورند، احتمال بروز این مشکل بیشتر است؛بنابراین بهتر است به خود فرصت کافی برای خوب جویدن و بلع غذایتان را بدهید.


 
۶ زیاده‌روی در نوشیدن قهوه

 اگرچه قهوه فواید زیادی برای سلامت دارد و بسیاری نمی‌توانند روز خود را بدون این نوشیدنی شب کنند، اما اگر با مشکل ترش کردن معده درگیر هستید، بهتر است مصرف قهوه را محدود کنید. قهوه می تواند علایم سوزش معده را تشدید کند و اگر متوجه شده‌اید که بعد از نوشیدن قهوه حال بدی پیدا می کنید، کاهش تدریجی آن می تواند اقدام مناسبی باشد. علاوه بر قهوه، نوشیدنی‌های گازدار و همین طور نوشیدنی‌های بسیار شیرین هم می‌توانند زمینه‌ساز ترش کردن معده شوند. به جای آن‌ها، با مصرف آب، سوپ و چای، بدن خود را آب‌رسانی کنید.

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.