2023/05/28
۱۴۰۲ يکشنبه ۷ خرداد
گاسیپ چیست و چه کسانی گاسیپ یا خاله زنک بازی دارند

گاسیپ چیست و چه کسانی گاسیپ یا خاله زنک بازی دارند

گاسیپ واژه ای انگلیسی است که به تازگی وارد زبان فارسی هم شده است. گاسیپ به معنای خاله زنک بازی است و کسانی که پشت سر دیگران حرف می زنند در واقع گاسیپ می کنند. برای آگاهی از گاسیپ این مطلب را بخوانید

جامعه پویاگاسیپ کلمه ای انگلیسی است که معنای، بد گویی، شایعات بی اساس، اراجیف، سخن چینی، شایعات بی پرو پا، شایعات بی اساس دادن، دری وری گفتن یا نوشتن، سخن چینی کردن، ترجمه شده است.

 

معنای عام این کلمه خاله زنک بازی ترجمه شده است و به هر نوع فضولی در زندگی مردم و به نوعی غیبت کردن و حرف زدن پشت سر دیگران گاسیپ گفته می شود. این اصطلاح وارد زبان فارسی هم شده و گاسیپ کردن گفته می شود.

 

همه ما خلق و خوی خاصی داریم. گاهی تند می شویم و زمانی آرام هستیم. بعضی وقت ها دلمان می گیرد و توی فکر و خیال خود غوطه می خوریم و گاهی آن چنان شادیم که دوست و غریبه را به حیرت وامی داریم. ما انسانیم و گاهی سمبل واقعی جمع اضداد می شویم.

 

گاسیپ چیست

در این میانه میل و احساس انسانی، آنها موفق تر و دوست داشتنی ترند که بتوانند این خواسته های گاه متضاد را به درستی مدیریت کنند. زیرا این امیال از جان و روح خودشان سرچشمه بگیرد و چه آنچه در برخورد با دیگران با آن مواجه می شوند.

از میان همه خوب و بدهای خلق خوی انسان ها، «رفتار خاله زنکی» رفتاری است که برخی به شدت به سمت ان کشیده می شوند و آن را دوست دارند اما در مواردی خاله زنک بازی می تواند زندگی افراد را به خطر بی اندازد.

 

حرف هایی​ که اتاق به اتاق می رود

 

چه کسی گفته افرادی که دوست دارند حرف ها را از این خانه به آن خانه ببرند و در مورد زندگی مردم با دیگران صحبت کنند، فقط در جمع های دوستانه و خانوادگی کارشان را انجام می دهند؟ چرا فکر می کنید این افراد در محل کار و فعالیت حرفه ای شما حضور ندارند؟ کمی به دور و برتان نگاه کنید.

 

بعضی وقت ها ردپای این آدم ها در ادارات و موسسات هم دیده می شود. همان وقت هایی که یکی درباره مشکلات مالی با همکارش صحبت می کند و هنگام صرف ناهار صدای پچ پچ همکارانش را می شنود که درباره مشکل او با هم بحث می کنند.

 

همان هایی که موقع کار هم در مورد زندگی خصوصی همکاران شان حرف می زنند و همان هایی که از گفتن و شنیدن این قصه ها سیر نمی شوند.مسلما اگر بشنوید در محل کارتان کسی درباره شما صحبت می کند و مسائل خصوصی زندگی تان را با دیگران مطرح می نماید، عصبانی و ناراحت خواهید شد.

 

بعضی ها سعی می کنند با مطرح کردن مسائل شخصی زندگی دیگران، محیط خشک و جدی محل کارشان را کمی قابل تحمل تر کنند و ندانسته موجب ناراحتی دیگران می شوند.

 

در این مواقع اگر حالت دفاعی به خودتان بگیرید و بخواهید او را متوجه اشتباهش کنید، نتیجه ای نخواهید گرفت بنابراین بهتر است نسبت به او بی توجه باشید. حرف هایش را نشنیده بگیرید و بگویید از چنین شوخی هایی که به نظر شما بی مزه است، ناراحت می شوید. بگذارید او بفهمد حرف هایش برای شما ارزشی ندارد و به او اجازه نمی دهید در زندگی و مسائل خصوصی تان دخالت کند.

 

زمانی که بدگویی های یکی از همکاران حالت تخریبی پیدا می کند و می خواهد دیگران را نسبت به شما بدبین کند هم به جای عصبانی شدن، آرام باشید و به شیوه ای منطقی سعی کنید با نشان دادن حقیقت، شخصیت او را برای دیگران نمایان سازید.

 

یادتان باشد در این مواقع اگر عصبانی و خشمگین نشوید، بقیه افراد هم متوجه می شوند حق با شماست و حرف های طرف مقابل فقط بدگویی و غیرواقعی است.

 

گاهی هم اما شما موضوع بحث ها و بدگویی ها نیستید. ممکن است همکاران درباره فرد دیگری صحبت کنند و مشغول بدگویی از او شوند که هیچ وقت و در هیچ شرایطی نباید با این افراد همراه شوید. هیچ گاه به آنها اجازه ندهید در حضور شما از همکار دیگرتان بدگویی کنند.

 

 

گاسیپ یا خاله زنک بازی

افرادی که خیلی اهل بدگویی و حرف زدن پشت سر دیگران هستند، معمولا دوست دارند تعداد بیشتری را با خودشان همراه کنند.

 

آنها از این که افراد بیشتری در بحث ها و حرف های شان شرکت کنند، احساس بهتری خواهند داشت و فکر می کنند تفریح شان کامل​تر می شود، اما شما نباید فریب این افراد را بخورید و پای حرف های آنها بنشینید.

 

در ضمن، اگر مقابل آنها سکوت کنید یا نشان دهید به این حرف ها علاقه ای ندارید، شاید آنها هم متوجه رفتار زشت و نادرست شان بشوند.

 

همچنین همیشه باید مراقب زندگی شخصی تان باشید و هیچ وقت در محل کار با همکارانی که آنها را نمی شناسید و رابطه نزدیکی با آنها ندارید در مورد مسائل خصوصی تان صحبت نکنید و از آنها مشورت نخواهید؛ شاید همین فردی که امروز تصور می کنید می تواند برای حل مشکلی به شما کمک کند، روزی دیگر مشکل تان را با دیگران در میان بگذارد و در مورد شما با آنها صحبت کند.

 

مردها هم خاله زنک می شوند؟

 

حالا دیگر فقط خانم ها خاله زنک نیستند، گویا آقایان هم نخواسته اند از این قافله عقب بمانند. در میان آقایان هم یافت می شوند کسانی که دوست دارند خبر بیاورند و ببرند و عجیب آن که خبرها را با آنچه پسند خودشان است، تنظیم و ویرایش می کنند. گاهی به آنها بال و پر می دهند و زمانی شاخ و برگش را می زنند.

 

اما آنچه مهم است این که این خلق و خو چه در خانم ها و چه در آقایان، نشانه نوعی بیماری روحی است. بیماری ای که می تواند منشایی در نبود موفقیت ها و عقده های حقارت داشته باشد.

 

این قبیل انسان ها وقتی خود به موفقیتی که روزگاری آرزویش را داشته اند یا هنوز دارند، دست نمی یابند، تلاش می کنند با تخریب دیگران​ بر ناتوانی های خود سرپوش بگذارند.

 

به همین دلیل باید روشی منطقی در قبال چنین افرادی در پیش گرفت؛ چه خاله زنک باشند و چه عمو مردک!

 

خاله زنک

در بسیاری مواقع باید سعی کنیم نشنویم یا اگر شنیدیم به خاطر نسپاریم. با این شیوه ها می توان تا حدی در برابر آنها که زندگی را با «بنگاه خبرپراکنی یک کلاغ چهل​کلاغ» اشتباه گرفته اند، مقاومت کرد. اگر رفتاری اینچنین نداشته باشیم و خود را در این دام گرفتار کنیم، براحتی آرامش را از زندگی خود فراری می دهیم.

 

 

پیشنهادات ما
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.