2024/06/15
۱۴۰۳ شنبه ۲۶ خرداد
ناگفته های کارگردان سریال از سرنوشت، از چگونگی انتخاب کیسان دیباج و دارا حیایی تا سانسوری که به سریال لطمه زد

ناگفته های کارگردان سریال از سرنوشت، از چگونگی انتخاب کیسان دیباج و دارا حیایی تا سانسوری که به سریال لطمه زد

محمدرضا خردمند کارگردان جوانی است که فصل یک و سه سریال از سرنوشت را کارگردانی کرده است. ناگفته او درباره سریال از سرنوشت را اینجا بخوانید

جامعه پویا -محمد رضا خردمند کارگردان جوانی است که به رغم جوانی بسیار کارکشته کار می کند. محمدرضا خردمندان کارگردان فصل یک و سه سریال از سرنوشت  است که قبل تر فیلم سینمایی بیست و یک روز بعد را برای سینما ساخته بود. خردمندان که دغدغه کودکان را در هر شاخه و موقعیتی دارد،

 

گفت و گوی محمدرضا خردمند با خبرگزاری فارس درباره انتخاب بازیگران سریال از سرنوشت، سانسور این سریال و علاقه اش برای کار با کودکان را اینجا بخوانید. 

 

محمدرضا خردمند و کیسان دیباج


آقای خردمندان شما در سینما فیلم سینمایی «بیست و یک روز بعد» را داشتید که در چند بخش هم کاندیدا شد و خیلی ها می گویند به خاطر حضور شما در آن فیلم و کار کردن با کودکان و نوجوان هایی که در گروه سنی خاصی قرار داشتند، فصل یک و سه از سرنوشت نیز به شما سپرده شد. 

-بله هنوز خیلی ها پیگیر کودکی هاشم و سهراب هستند و می گویند دلمان برای فصل کودکی این دو شخصیت تنگ می شود. جالب است بدانید زمانیکه در پیش تولید بودیم برخی از صاحبنظران نگران این بودند که به دلیل اینکه در فصل یک بار قصه روی دوش دو بچه است، سریال زمین بخورد و آنطور که باید دیده نشود.

 از طرفی حضور این بچه ها باعث دیده شدن فصل یک شد از سویی هم ممکن بود شما با انتخاب هایی که برای این دو شخصیت اصلی در نظر می گیرید کاری کنید تا هیچ مخاطبی سریال را نبیند و این کاملا به انتخاب های شما بستگی داشت.

-بله کاملا درست است. اگر انتخاب های غلط می کردیم و ترکیب این دو در نمی آمد و یا بازیهایشان تخت می شد و جذب مخاظب نمی کرد  ممکن بود فصل دوم هم دیده نشود. از این نظر بچه های نویسنده خودشان بنده را به آقای تحویلیان پیشنهاد داده بودند. آن ها تجربه ی مرا در فیلم سینمایی ام دیده بودند.

 

کیسان دیباج و دارا حیایی

 بازیگران فصل بزرگسالی چطور انتخاب شدند؟

-دست آقای بذرافشان خیلی بسته بود. او باید بر اساس بازیگران فصل کودکی بازیگرانش را انتخاب می کرد. این محدودیت را بگذارید کنار اینکه اصلا در رنج سنی ۱۸ سال بازیگر نداریم و ایشان حتما باید با چهره جدید کار می کرد.

 انتخاب دارا حیایی به پیشینه پدرش ارتباطی داشت؟

-نه اصلا اینطور نبود. آقای بذرافشان بازیگرهای زیادی را دید و انتخاب دارا به واسطه شایستگی های خودش بود.

 سهراب چطور انتخاب شد؟

-برای انتخاب بازیگر سهراب به دنبال چهره ای بود که مقابل هاشم باشد و به لحاظ نوع میمیک، رفتار، بیان و گویش شبیه به راستین عزیزپور در کودکی باشد. هاشم پر از هیجان و رفتارهای بی منطق است و سهراب منطقی و عاقل است.

 تضادی که بین رفتارهای هاشم و سهراب وجود دارد از ابتدا در قصه این سریال وجود داشت و با یک هدف گذاری طراحی شده بود که این دو شخصیت به گونه ای مکمل هم باشند؟

 -بله این از ابتدا در ذهن نویسندگان وجود داشت. همین ترکیب ناهمگون دلیل جذابیت این دونفر است. هاشم مدام در حال خرابکاری ست و سهراب مدام در حال جمع کردن او! از طرفی یک جاهایی این هاشم است که دل به دریا می زند و مشکل را حل می کند. مثل سکانسی که هاشم می رود پدر آرزو را می آورد کارگاه!

 

دارا حیایی ، کیسان دیباج و محمدرضا خردمند


یکی دیگر از نکته هایی که درباره این سریال وجود دارد ورود شما به جنبه های مثبت و منفی ای است که ممکن است برای این بچه ها اتفاق بیفتد. ارتباط هاشم با خلافکارها در کودکی است و در ادامه و بزرگسالی اینکه هاشم و سهراب با نغمه و آرزو وارد رابطه عاشقانه می شوند. نشان دادن این اتفاق ها در تلویزیون ما خیلی مرسوم نیست اما شما جسارتی داشتید که از این مرزها عبور کردید.

-ما و نویسنده ها تا جایی که در توانمان بوده سعی کردیم به این مسائل بپردازیم و یک جاهایی هم ساختیم اما حذف شده است.

 

 یعنی سانسور داشتید؟

-بله، سکانسی داشتیم در فصل یک که هاشم بعد از اینکه سهراب خانواده ای پیدا می کند، تنها می شود و کششی به سمت «بیژن» دوست خلافکارش پیدا می کند و به موازات اینکه سهراب در خانه و در کنار پدر و مادرش غرق در خوشحالی است، هاشم را می بینیم که در پارک و کنار بیژن و رفقایش خوشگذرانی می کند.

 

و حذف این سکانس ها به قصه شما لطمه زد؟

-بله. ما داریم آسیب شناسی می کنیم و بی خانوادگی را در مقابل خانواده داشتن قرار دادیم و نمی توانیم یکی را نشان دهیم و دیگری را نه.

 

محمدرضا خردمند و کیسان دیباج

 قصه شما طوری طراحی شده است که رفاقت بستر داستان است.

-رفاقت خودش محور داستان است و باید بگوییم پرورشگاه بستر شکل گیری رفاقت است.

 

 اما مخاطبی که هر شب پای این سریال می نشیند، ذهنیتش این است که می خواهد سرنوشت این بچه های بی سرپرست را ببیند.

-این هم هست اما در این سریال مسائل دیگری هم هست مثل اشتغال، ازدواج، تولید، مهاجرت، خیانت، قاچاق و ... و از جایی به بعد دیگر قصه پرورشگاه کمرنگ می شود و قصه روی رفاقت ادامه پیدا می کند و این از همان فصل اول که سهراب خانواده را رها می کند به خاطر هاشم، دیگر رفاقت پررنگ تر می شود.

 

 از این بخش دور نشویم که به جسارت نویسنده و کارگردان برمی گشت نشان دادن رابطه بین زوج ها در این سریال بود و ارتباط حسی که بین هاشم و سهراب و نغمه و آرزو است.

-این از دل قصه ما برمی آید. هاشم و سهراب افرادی هستند که به دلیل اینکه در زندگی شان هیچ کسی را جز خودشان نداشتند خیلی به هم وفادار و وابسته هستند و این صفتی که دارند در علاقه شان به جنس مخالف نیز ظهور و بروز دارد. هاشم و سهراب از کودکی نغمه و آرزو را دیده بودند و احساسات شان بر عقلانیت شان در مواجهه با جنس مخالف برتری دارد و با اینکه سهراب بارها از آرزو مسائلی می بیند اما باز هم پای او می ایستد و نمی تواند دل بکند.

 

 بعد از پخش سریال از سرنوشت بازخوردهایی از سمت این افراد داشتید؟

-در این یکسال گذشته خیلی بازخورد گرفتیم. حتی از خارج از ایران. محمد سلطانی می گفت در این یکسال تعداد بالایی پیام داشته که بعد از دیدن این سریال سرپرستی فرزندی را به عهده گرفتند و همین ها به سریال ما ضریب می دهد. از طرفی چقدر آدم هستند که دلشان برای رفاقت هایشان تنگ شده و به سمت رفیق هایی رفتند که از  دست دادند. به هر حال رفیقانه ترین سریالی است که در این سالها ساخته شده. به قول سعدی: دنیا خوش است و مال عزیز است و تن شریف  لیکن رفیق بر همه چیزی مقدم است.
 

 

دیدگاه‌ها
1399/11/03
ممنونم از سریال خوب شما و امیدوارم فصل های بعدی این سریال را بسازید
ناشناس 1399/09/15
واقعا عالی بودید همهتون مخصوصا اقای دارا حیایی و کیسان دیباج عالب همه بازیگران عالی بودید لطفا فصل چهارشم بسازید
ناشناس 1399/09/15
عالیه عالی بود ممنون از عوامل و کارکنان پشت صحنه و همچنین بازیگران توانمدش جلوی دوربین خسته نباشین 👌👌👌👌👌 💖💖💖💖💖 منتظر فصل های بعدی هستیم
یاسمن 1399/09/15
ممنون از همه کسانی که این سریال زیبا رو ساختن، من وخانواده از دیدنش لذت بردیم منتظر فصل چهار هستیم
وا 1399/09/15
باسلام وخسته نباشید خدمت همه شما عزیزانی که در ساخت این مجموعه زحمت کشیدند واقعا جذاب و هیجان انگیز بود خداقوت
فاطیما. یوسفی 1399/09/15
سلام آقای خرد مندان. فیلم از سر نوشت یکی از متفاوت ترین سریال هایی بود که دیدم اصلا بهترین بود شما بهترینی و انشا الله بهترین باشی. اگه میشه مراحل فصل های بعدی این سریال رابزارین باتشکر فاطیما ۲۰ساله از شیراز
لیلا موسوی 1399/09/14
سلام آقای خردمندان شما بهههههههههههههههههههههههههتتتتتتتتتتتتتتتترررررررررررریییییییییییییییننننننننننننننننننننننننننننننن کارگردان دنیا هستید این باعث افتخار من ومردم کشورمه . تو را خدا فصل چهار از سرنوشت را بسازید وبا همان بازیگران هیچ کدومشون را عوض نکنید
یکتا 1399/09/14
خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی خیلی عااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااالی بوووووووووووووووود ممنون از آقای خردمندان عزیز و عوامل پشت صحنه سریال ک زحمت کشیدند و این سریال رو تو این وضعیت سخت ساختند و همچنین میخواستم بابت بازی خوب و باور پذیر اقایون حیایی و دیباج تشکر کنم خیلی خوب بازی میکنید خانم ها کرمی و بهار مست هم خیلی خوب بودید منتظر فصل های بعدی این سریال بی نظیر هستم موفق بااااااااشید همگی
ناشناس 1399/09/14
سلام خیلی عالی بود مرسی
Sana 1399/09/14
عالییییییی همچنان با اشتیاق منتظر فصل چهار هستیم

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.