2024/05/24
۱۴۰۳ جمعه ۴ خرداد
قانون مهریه چیست و چطور مهریه را دریافت کنیم

قانون مهریه چیست و چطور مهریه را دریافت کنیم

برای اینکه بدانید مهریه چیست و چطور باید آن را دریافت کنید توضیحاتی در این مطلب داده شده است.

جامعه پویا - مهریه و نحوه دریافت آن و ضمانت هایی که برای پرداخت ان وجود دارد مساله است که بسیاری از خانم ها آگاهی لازم را درخصوص آن ندارند. 

برای اینکه بدانید مهریه چیست و چطور باید آن را دریافت کنید توضیحاتی در این مطلب داده شده است. 

 

تعریف مهریه:


مهریه مالی است که مرد بنابر شرع، مقررات و عادات و رسوم به موجب عقد به زن می پردازد که صداق، صداقیه و کابین نیز نامیده می شود .مهریه مختص حقوق اسلام است و از این طریق وارد مقررات ایران شده است. به موجب ماده ی ۱۰۸۲ قانون مدنی: (( به مجرد عقد، زن مالک مهر می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.))
یعنی به محض انعقاد عقد نکاح زوجه مالک مهر می شود و این مالکیت نسبت به نصف مهر مستقر است و با وقوع رابطه زناشویی به طور کامل محقق می‌شود مبحث مهریه و ماهیت آن و شرایط و اقسام آن بسیار گسترده است و با توجه به اینکه موضوع ما در این نوشته ، نحوه مطالبه ی مهریه است در ادامه به این مهم می پردازیم . 

شرایط دریافت مهریه


نحوه مطالبه مهریه:


برای آنکه زن بتواند مهریه خود را مطالبه کند اولین اقدام. ، مراجعه به دفتر ازدواجی ست که سند ازدواج در آنجا تنظیم شده است.  زوجه یا نماینده وی باید به صورت مکتوب ، درخواست صدور اجراییه برای مهریه بدهد.( در صورتیکه دفترخانه تنظیم کننده ی سند ازدواج به هر علتی موجود نباشد باید به دفتر خانه‌ای که کفالت آن را به عهده دارد مراجعه نمود.)


سردفتر بعد از احراز هویت خانم و یا نماینده وی با توجه به سند ازدواج اجراییه صادر می نماید .لازم به ذکر است که زن هم میتواند نسبت به تمام مهر خود تقاضای اجراییه کند و هم نسبت به قسمتی از آن ،برای نمونه خانمی که دارای مهریه به میزان ۱۱۰ عدد سکه تمام بهار آزادی است می ‌تواند نسبت به کل این ۱۱۰ عدد تقاضای اجراییه نماید و یا برای مقداری از آن به عنوان مثال برای صر۸۰ عدد سکه اقدام کند. با صدور اجراییه نسبت به میزان مهر درخواستی زوجه، اجراییه به همراه یک پاکت توسط سردفتر به وی تسلیم می‌شود،((داخل پاکت مهر و موم شده مراتب مربوط به صدور اجراییه است که باید یک نسخه از آن به زوج ابلاغ گردد)) زوجه پس از آنکه پاکت فوق‌الذکر را به نشانی زوج که در سند ازدواج امده است به موجب پست سفارشی دو قبضه ارسال نمود می بایست به همراه رسید قبض و اجراییه و سند ازدواج (یا رونوشت آن) به اداره ی اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرا مراجعه نماید. (برای ازدواج هایی که در شهر تهران انجام شده است باید به اداره پنجم اجرای اسناد رسمی تهران (مهریه) واقع در خیابان قائم مقام فراهانی کوچه میرزاحسنی و در سایر شهرستان ها به اداره ی مربوطه مراجعه نمود.)

 

نحوه دریافت مهریه


در گذشته زن برای مطالبه مهریه می‌توانست هم از طریق اداره مذکور مهریه خود را مطالبه کند و یا بدون مراجعه به اداره فوق الذکر با تقدیم دادخواست از طریق دادگاه اقدام نماید. در حال حاضر نظر بخشنامه اخیر قوه قضاییه لازم است که زن بدواً به اداره ثبت اسناد و املاک مراجعه کند تا با توقیف دارایی زوج بتواند حقوق شرعی و قانونی خود را به عنوان مهریه دریافت کند. برای این منظور می بایست زوجه در صورتی که از همسرش حساب بانکی، خانه، ماشین که دارای سند رسمی است ، می شناسد را برای توقیف به اداره معرفی نماید و الا می تواند از اداره ثبت تقاضای استعلام کند و اداره اقدام به اخذ استعلام های 3 گانه از بانک مرکزی ، اداره ثبت اسناد و املاک و پلیس راهور می نماید برای مثال اداره با ارسال نامه‌ای به بانک مرکزی از این مرجع می‌خواهد تا دستور دهد چنانچه بدهکار در هر یک از بانک‌های خصوصی،دولتی یا موسسات مالی اعتباری کشور دارای هرگونه حساب اعم سپرده بلند مدت کوتاه مدت ، قرض الحسنه و غیره که دارای موجودی می باشد( به استثناء حساب مربوط به حقوق و دستمزد) مراتب را به این اداره اعلام نمایدو هر یک از این استعلام‌ها به همین صورت انجام می شود. پیشنهاد نگارنده برای متقاضیان این است که با عنایت به زمان بر بودن پاسخگویی بانک مرکزی به اداره ، بهتر است خود متقاضی با اخذ یک نسخه از نامه مذکور خود یا نماینده اش به ادارات حقوقی تمامی بانک ها و موسسات مالی و اعتباری مراجعه نماید و پاسخ را به صورت دستی به اداره تحویل دهد زیرا که گاهی پاسخ استعلام از بانک مرکزی ماه‌ها طول می‌کشد . در حالی که شخص یا نماینده اش می‌تواند این کار را ظرف یک هفته انجام دهد. در صورتیکه هیچ اموالی از مدیون یافت نشود متقاضی درخواست مختومه شدن پرونده را می دهد و اداره نیز موظف است در صورت عدم حصول نتیجه در شناسایی و توقیف اموال مدیون پس از گذشت ۶ ماه از زمان درخواست اجراییه ، گواهی برای محاکم قضایی صادر کند.

نسرین مه آبادی وکیل دادگستریپ

با صدور این گواهی کار ما در اداره اجرای اسناد رسمی تمام می شود.
در اینجا لازم می دانم نکاتی را به عرض شما برسانم با توجه به اینکه از تاریخ 1/6/ 1399نوبت دهی در ادارات ثبت جهت پیگیری پرونده صرفاً از طریق سایت th.ssaa.ir قسمت اطلاعیه ها میسر است شخص مراجعه کننده می بایست از طریق سایت مذکور اقدام به اخذ نوبت با کد ملی خود نماید و هرکد ملی هر2 هفته یک بار می‌تواند وقت بگیرد و با توجه به بالا بودن تعداد مراجعه کنندگان در حال حاضر امکان نوبت دهی برای یک یا دو ماه آینده امکان پذیر است که این هم اشکال وارده به این روش می باشد زیرا روند رسیدگی به نتیجه را بسیار طولانی می‌کند. 

 


نکته دیگری که نیاز به توضیح دارد این مهم است که همان طور که در بالا گفتیم که زوجه برای تقاضای صدور اجرائیه می‌بایست سند ازدواج را به همراه داشته باشد. خانم هایی که سند ازدواج خود را گم کرده اند و یا به هر علتی به آن دسترسی ندارند می‌توانند با مراجعه به دفترخانه ای که سند ازدواج را تنظیم کرده است تقاضای رونوشت نمایند.رونوشت نیز مانند اصل سند ازدواج دارای اعتبار است. 
در این نوشته به طور کامل مرحله به مرحله نحوه ی مطالبه ی مهریه را از تقاضای صدور اجرائیه تا صدور گواهی برای محاکم بررسی کردیم با امید به خدا در نوشته ی آینده مرحله ی مراجعه به دادگاه را برای شما عزیران شرح خواهیم داد.

نویسنده:نسترن مه ابادی وکیل پایه یک دادگستری 
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.