2024/04/16
۱۴۰۳ سه شنبه ۲۸ فروردين
افزایش سکته و مسمومیت مغزی به دلیل کرونا

افزایش سکته و مسمومیت مغزی به دلیل کرونا

مسمومیت مغزی یکی از عوارض کروناست که پزشکان نسبت به آن هشدار داده و اعلام کردند نباید درمان بیماریهای غیرکرونایی را به تعویق انداخت

جامعه پویا - بالا رفتن آمار سکته مغزی  به دلیل بیماری کرونا یکی از عارضه های غیر مستقیم کرونا است که پزشکان نسبت به آن هشدار داده اند

 

به گزارش ایسنا،‌ دکتر سیدحسین آقامیری با اشاره به طولانی شدن اپیدمی کرونا، تاکید کرد: نمی‌توان بیش از این درمان بیماران غیر کرونایی را به دلیل ترس از کرونا به تعویق انداخت. بیمارانی که دچار تنگی عروقی بوده و یا به هر دلیلی ریسک بالای سکته مغزی دارند باید درمان‌های لازم را دریافت کنند.

وی با اشاره به راه‌های تهاجمی ویروس کرونا بر سیستم عصبی خاطرنشان کرد: این ویروس از طریق عروق خونی و یا هماتولوژیک می‌تواند در سیستم عصبی و مغز عوارض جبران ناپذیری ایجاد کند. کووید ۱۹ از طریق مجاورتی به شکلی که سیستم تنفسی فوقانی و سینوس‌ها را درگیر کند، از قاعده جمجمه میزبان خود عبور کرده و به مغز می‌رسد.

وی با اشاره به این که همراهی سکته مغزی با ویروس کرونا یکی از مهمترین عارضه‌های این ویروس است، تاکید کرد: در مقالات علمی متعدد اثرگذاری ویروس کرونا بر سیستم اعصاب ثابت شده است.

آقامیری توضیح داد: در دوره پاندمی کرونا، دیده شده مبتلایان جوانانی بدون هیچ ریسک فاکتوری بعد از ابتلا به کرونا دچار سکته‌های مغزی شده‌اند و نکته اینجاست که غالبا این سکته‌ها عروق بزرگ خونی را نیز درگیر کرده است.

سکته مغزی در کرونا

مسمومیت مغزی؛ یکی دیگر ازعوارض کرونا

این متخصص مغز و اعصاب  تولید سم اینترلوکین  را یکی دیگر از عوارض ویروس کووید ۱۹ دانست و خاطرنشان کرد: در مواردی دیده شده که این سم پس از ابتلای فرد به کرونا به سلول‌های مغزی رسیده و نوعی مسمومیت مغزی ایجاد می‌کند.

 وی یکی از عوارض این نوع مسمومیت مغزی را احساس گیجی و یا کاهش سطح هوشیاری دانست و ادامه داد: ویروس کرونا می‌تواند به اعصاب محیطی نیز تهاجم داشته و ایجاد نروپاتی کند؛ به شکلی که در ادامه باعث ایجاد ضعف در سایر اندامها نیز شود.

 

عوارض کرونا بر روی سیستم عصبی محدود است

آقامیری با بیان این که البته عوارضی که کرونا بر سیستم عصبی ایجاد می کند در مقایسه با عوارض تنفسی و گوارشی بسیار نادر و محدود تر است، احتمال بروز این عوارض را به نسبت مبتلایان رقم کمتری دانست و رعایت توصیه‌های بهداشتی برای پیشگیری از کرونا را مورد تاکید قرار داد.

این  فوق تخصص آنژیوپلاستی و سکته های مغزی با هشدار نسبت به تعویق انداختن درمان های اورژانسی به خاطر ترس از کرونا، گفت: به نظر می رسد باید خدمات درمانی با رعایت توصیه‌ها و پروتکل‌ها در بالاترین سطح به بیماران در لیست انتظار ارائه شود تا از پیامدها و عارضه‌های بعدی بیماری این افراد بکاهد. اگر درمان‌ها به تعویق افتد به طور قطع ریسک ابتلا به سکته‌های مغزی بالاتر خواهد رفت.

ویروس کرونا


افزایش ۲ تا ۵ درصدی ریسک سکته مغزی در دوران شیوع کرونا

آقامیری با بیان این نکته که بر اساس برخی مقالات ویروس کرونا می‌تواند باعث ایجاد لخته در بدن نیز شود، در این رابطه توضیح داد: بر اساس مطالعات مختلف بین دو تا پنج درصد ریسک ابتلا به سکته در شرایط همه گیری ویروس کرونا افزایش پیدا کرده است.

این فوق تخصص آنژیوپلاستی و سکته های مغزی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مهمترین و شایع‌ترین چالش درمانگران بیماری سکته مغزی در دوران شیوع کرونا را گسترش سکته‌های مغزی در جوانان بدون داشتن ریسک فاکتور و بیماری زمینه‌ای جدی دانست و گفت: در بررسی‌ها و آزمایشات مشخص شده که غالبا این بیماران به ویروس کرونا هم مبتلا هستند.

 

ویروس کرونا

وی یادآور شد: به نظر می‌رسد بین ابتلا به بیماری کرونا و بروز سکته مغزی، خصوصا در سکته‌های حاد رابطه‌ای مستقیم وجود دارد ولی نتایج و یافته‌های این مطالعات به صورت متفاوت منتشر شده است.

این متخصص مغز و اعصاب اختلال بویایی و چشایی را نیز از عارضه‌های کرونا ذکر کرد و افزود: ویروس کرونا می‌تواند درگیری اعصاب محیطی ایجاد کند و مهمترین بیماریهایی که این ویروس بر اثر درگیری اعصاب محیطی ایجاد می کند همان اختلال بویایی و چشایی است.

وی در ادامه گفت: تا به امروز ثابت نشده گزگز و سوزن سوزن شدن اندام از عارضه‌ها و یا نشانه‌های کرونا باشد و در این مورد هم مقاله و تحقیقاتی ارئه نشده است.

 

هشدار؛ ابتلا به کرونا همیشه با علائم خفیف نیست!

آقامیری در خاتمه پیشگیری و رعایت اصول پیشگیرانه از ابتلا به کرونا را مورد تاکید قرار داد وخاطرنشان کرد: ابتلا به کرونا همیشه بدون علامت و با علایم خفیف نیست و این ویروس در مواردی می‌تواند تا مدتها فرد را دچار ناتوانی ذهنی و جسمی کند.
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.