2024/05/29
۱۴۰۳ چهارشنبه ۹ خرداد
نقدی بر سریال بی همگان؛پایان غیرمنطقی عشق امیرعلی و الناز

نقدی بر سریال بی همگان؛پایان غیرمنطقی عشق امیرعلی و الناز

چرا سریال جدید شبکه 3 نتوانسته مانند «در مسیر زاینده رود»، پرداخت قابل باور و جذابی از ازدواج اجباری در ازای بخشیدن داشته باشد؟

جامعه پویا -قصه سریال «بی‌همگان» در قسمت‌های اخیر وارد مرحله ای جدید شده و با شرط عجیب پدر مقتول برای آزادی و بخشیدن «امیرعلی»، ماجراهای تازه‌ای در داستان آغاز شده است. وصلت اجباری خانواده مقتول با قاتل، موضوع رایجی در سریال‌های تلویزیون نیست و پیشتر رمضان سال 89 نمونه آن را در سریال «در مسیر زاینده رود» به کارگردانی حسن فتحی دیده بودیم. بخشش قاتل به شرط ازدواج، موضوع مشترک هر دو سریال است اما شیوه روایت این موضوع در سریال «در مسیر زاینده رود» در مقایسه با «بی‌همگان» ساخته مشترک بهرنگ توفیقی و اصغر هاشمی، جذاب‌تر و دراماتیک‌تر بود و از لحاظ منطقی نیز توجیه داشت.

الناز در سریال بی همگان


قصه تکراری «بی‌همگان»


مائده کاشیان: به سراغ همان قصه آشنای ازدواج پسر یک خانواده متوسط با دختر ثروتمند رفته است. در این سریال هم مانند نمونه‌های مشابه فراوان، اختلاف طبقاتی زیاد باعث شده خانواده دختر با این وصلت مخالفت کنند و تلاش‌های پسر برای ازدواج با دختر مورد علاقه‌اش بی‌نتیجه بماند. موازی با این ماجرا، به موضوعاتی مانند رانت‌خواری «مهرداد یوسفیان»، زد و بندهای او و اطرافیانش و فساد مالی آن‌ها نیز پرداخته می‌شود. «بی‌همگان» شباهت‌های واضحی به سریال قبلی توفیقی یعنی مجموعه «افرا» دارد. در آن مجموعه نیز ماجرای ازدواج پسر یک خانواده ساده با دختر یک مرد ثروتمند، مخالفت خانواده‌ها، قتل غیرعمد و تلاش برای گرفتن رضایت مطرح بود با این تفاوت که «افرا» قصد داشت به این واسطه به مشکلات محیط‌بانان بپردازد و موفق هم بود. گروه بازیگران مشترک با نقش‌های مشابه نیز بیشتر به شباهت میان این دو مجموعه دامن می‌زند. مهدی سلطانی، کاظم هژیرآزاد، نسرین بابایی، سپند امیرسلیمانی و کاوه خداشناس در «بی‌همگان» بازی‌های خوبی دارند اما اگر این مجموعه قصه متفاوت و تازه‌تری را روایت می‌کرد، تلاش بازیگران آن نیز بیشتر به چشم می‌آمد.

 

مریم در سریال بی همگان


بخشش در ازای ازدواج


در میانه قصه «بی‌همگان» دیدیم که درگیری «امیرعلی» با شخصیت خلافکاری به نام «اصلان» باعث شد این کاراکتر کشته شود و «امیرعلی» به جرم قتل غیرعمد به زندان برود. هنوز درباره ماجرای مرگ «اصلان» ابهاماتی وجود دارد و حتی ممکن است بعدا معلوم شود که «امیرعلی» مقصر اصلی مرگ او نیست اما فعلا قصه به مقطعی رسیده که همه در پی گرفتن رضایت از خانواده مقتول هستند و با شرط ازدواج «امیرعلی» و «مریم» همسر مقتول مواجه می‌شوند. همان طور که اشاره کردیم، مشابه این موضوع قبلا در سریال «در مسیر زاینده رود» مطرح شده بود. «ملک منصور» (حسین محجوب) به عنوان پدر مقتول، تصمیم گرفت به شرط ازدواج مادر «مهران سارنگ» (اشکان خطیبی) با خود، رضایت بدهد تا مهران از قصاص نجات پیدا کند و آزاد شود. ازدواج مادر قاتل با پدر مقتول موضوعی بود که اولین‌بار در سریال حسن فتحی شاهد آن بودیم و برای مخاطبان تازگی داشت. علاوه بر این، مسئله «قصاص» و رضایت گرفتن از خانواده مقتول نیز از زاویه تازه‌ای روایت شد که برای مخاطب جذاب بود و التهاب قصه را بیشتر می‌کرد.
تصمیم عجیب «کرامت»در سریال «بی‌همگان»، شخصیت «کرامت» به عنوان مردی آبرومند و با عزت نفس به مخاطب معرفی شد. او مانند عروسش «مریم» با بازی سمیرا حسن‌پور، با کارهای خلاف پسر خود «اصلان» مخالف بود و از «مریم» حمایت می‌کرد اما در تلاش برای کمک به عروسش که حالا بیوه شده، تصمیم گرفته شرط ازدواج اجباری قاتل با «مریم» را با خانواده «امیرعلی» مطرح کند تا خیالش از عروس خود و نوه‌هایش راحت باشد! «ملک منصور» در سریال فتحی، شخصیت چندان موجهی نداشت و در آستانه ازدواج با دختری جوان و فقیر بود بنابراین طرح این پیشنهاد از سوی او مسئله عجیبی نبود اما «کرامت» کاراکتر متفاوتی است و به همین علت، تصمیم او برای مخاطب عجیب می‌نماید.

 


انگیزه غیرقابل درک «بی‌همگان»


اگر خاطرتان باشد «مهران سارنگ» فوتبالیستی مشهور اما بی‌اخلاق و متکبر بود که حتی برای بخشیده شدن توسط خانواده مقتول نیز حاضر نبود غرور خودش را بشکند و رضایت آن‌ها را جلب کند بنابراین «ملک منصور» تصمیم گرفت از طریق پیشنهاد ازدواج با مادر «مهران»، او را تحت فشار بگذارد و غرور بیش از اندازه‌اش را لِه کند، در این شرایط تصمیم «ملک منصور» برای مخاطب قابل پذیرش بود اما «کرامت» قصد دارد با ازدواج «امیرعلی» و «مریم» برای عروس خود به اصطلاح یک سایه سر پیدا کند! در یکی از سکانس‌ها دیدیم که «کرامت» می‌گوید خانواده «امیرعلی» را از قبل می‌شناسد و او جوان خوبی است.


ماجرای غم‌انگیز «در مسیر زاینده رود»


در سریال «در مسیر زاینده رود»، شخصیت «ملک منصور» با پیشنهاد ازدواج اجباری، انتخاب را بر عهده مادر «مهران» می‌گذارد بنابراین او هیچ اختیاری در تغییر تصمیم مادر خود و سرنوشتش ندارد، به همین دلیل بیشتر عذاب می‌کشد. «ملک منصور» عمدا قصد دارد با این ازدواج همه‌چیز «مهران» را از او بگیرد و همین مسئله، ماجرا را دراماتیک‌تر می‌کند اما در «بی‌همگان» موضوع متفاوت است. «امیرعلی» می‌تواند تا زمان فراهم شدن مبلغ دیه، زندان را تحمل کند و زیر بار تصمیم «کرامت» نرود و انتخاب با اوست. علاوه بر این، «مهران» ممکن است اعدام شود و پای جان او در میان است اما جرم «امیرعلی» قتل غیرعمد است و قصاص نخواهد شد.
 

 

دیدگاه‌ها
بی نام 1401/09/05
امیرعلی برای نپرداختن دیه، راضی به این ازدواج شدبنابراین هرچقدرهم ناپدری خوبی باشه به دل نمی شینه. مریم هم که به قول النازازیه خانواده ی سطح پایین بودازخداخواسته زودقبول کرد. به نظرم اصلأجالب نبود.
ناشناس 1401/08/23
یادم باشه سریالهایی که سعید جلالی و کاظم نمیدونم چی نویسنده اش باشن هرگز نبینم
ناشناس 1401/08/04
آیا امیر علی و الناز ازدواج میکنن‌؟
ناشناس 1401/08/03
اولا که سریال هنوز به پایان خودش نرسیده که عشق این دوتا هم به پایان رسیده از تیزرم معلومه که الناز وامیر باهم فرار میکنند میرند شمال وجلیل فرجاد پناهشون میده که شاید واحتمالا مریم کمکشون میکنه برای فرار ثانیا این سریال قبل هم گفتم اسمش بیهمگان هست ودرمورد همگنی نداشتن زوج هایی مثل الناز وامیرعلی هست

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.