2024/04/21
۱۴۰۳ يکشنبه ۲ ارديبهشت
سریال تمام رخ؛ پایان تمام رخ شبیه سرجوخه است ؟

سریال تمام رخ؛ پایان تمام رخ شبیه سرجوخه است ؟

سریال امنیتی جدید شبکه 3، چگونه آغاز شده و چه کیفیتی دارد؟

جامعه پویا -سریال تمام رخ که گفته شد با تم امنیتی ساخته شده است سرشار از تحقیرها و ناکامی های یک نخبه است که به دام جاسوسان می افتد.

 

این مجموعه مانند دیگر ساخته‌های ابوالفضل صفری در مقام تهیه‌کننده، فضایی امنیتی دارد و به عنوان فصل دوم سریال «سرجوخه» معرفی شده است. هنوز 5 قسمت از «تمام رخ» روی آنتن رفته، اما حال و هوای کلی قصه مشخص شده و داستان آن یادآور مجموعه «سرجوخه» است. آرش آصفی و اسویت لانا سوپلنیاک بازیگر اوکراینی، چهره‌های مشترک این دو سریال هستند.


وضعیت مشترک «پیمان» و «غلامرضا»


سریال «تمام رخ» به عنوان فصل دوم «سرجوخه» معرفی شده، اما قصه این مجموعه در ادامه «سرجوخه» روایت نمی‌شود و موضوعی مشابه آن سریال دارد. «تمام رخ» درباره یک دکتر داروساز و نخبه به نام «پیمان» است که با همسرش اختلاف دارد. این شخصیت که مرد بلند پروازی است، با یک زن فرانسوی که در حقیقت نفوذی و جاسوس است، آشنا می‌شود و در دام او می‌افتد. مشابه این اتفاق در «سرجوخه» نیز رخ داد. «غلامرضا» جوان جنوب شهری ساده برای ثروتمند شدن، فریب زنی جاسوس به نام «فلورا» را خورد و بعدها متوجه شد که قرار است مامور ترور یکی از دانشمندان ایرانی باشد. «پیمان» نیز موقعیتی مشابه «غلامرضا» دارد و قرار است دشمنان کشور از طریق او، به اطلاعات لازم درباره کمبود دارو در ایران دست یابند. در هر دو سریال، نقش زن جاسوس قصه را اسویت لانا سوپلنیاک ایفا کرده. یکی از ضعف‌های «تمام رخ» قصه تکراری آن و شباهتش با «سرجوخه» است.

سریال تمام رخ
شروع کنجکاوی‌ برانگیز قصه


فارغ از موضوعات مشترک هر دو سریال، «تمام رخ» فعلا شروع بدی نداشته است. قصه این مجموعه خیلی زود آغاز شد و مخاطب در جریان فضای آن قرار گرفت. موضوعاتی مانند ماجرای فریب «پیمان» و ازدواج «ناهید» با دشمن پدرش برای انتقام گرفتن از او، در قسمت‌های اولیه کنجکاوی تماشاگر را برانگیخته و او را با قصه همراه کرده است، منتها به شرط این که سریال در دام شعار و مستقیم‌گویی نیفتد. به عنوان مثال، در سکانس ملاقات «پیمان» با یکی از کارمندان کنسولگری آمریکا در ترکیه، دیالوگ‌های «پیمان» درباره تحریم دارویی ایران و مشکلات کمبود دارو در کشور، از زبان این شخصیت در یک ملاقات کاری و دوستانه قابل باور نبود. تا قسمت پنجم، هنوز ماموران امنیتی وارد قصه نشده‌اند، اما احتمالا با ورود این کاراکترها، هیجان سریال بیشتر خواهد شد.


بازی بازیگران


بهزاد خداویسی، نگین صدق‌گویا، ویدا جوان، آرش آصفی، علیرام نورایی و مهدی سلوکی از بازیگرانی هستند که در «تمام رخ» ایفای نقش کرده‌اند. بهزاد خداویسی در نقش «پیمان» به عنوان یکی از شخصیت های اصلی قصه، بازی قابل توجهی ندارد. معلوم نیست تسلط این بازیگر به زبان فرانسوی تا چه اندازه در انتخاب او برای این نقش تاثیرگذار بوده است، اما ایفای نقش «پیمان» توسط یک بازیگر جوان‌تر، می‌توانست انتخاب مناسب‌تری برای این نقش باشد. نگین صدق‌گویا در نقش همسر متکبر و بدجنس «پیمان» در نقش متفاوتی ظاهر شده و بازی خوبی دارد. در عملکرد دیگر بازیگران مانند ویدا جوان، شیدا یوسفی و احسان امانی که فعلا در قسمت‌های ابتدایی حضور پررنگی در سریال داشته‌اند، نقطه ضعف و ایراد خاصی دیده نمی‌شود.


کنداکتور زمستان 1401، مثل پاییز 1400


یک نکته فرامتن درباره «تمام رخ»، همزمانی پخش این مجموعه با یک سریال کمدی در شبکه سه و نحوه چینش کنداکتور است. پاییز 1400 از سوم آبان‌، مجموعه امنیتی «سرجوخه» به عنوان سریال اصلی شبکه روی آنتن رفت و مدتی بعد، از نیمه آبان کمدی «پلاک 13» نیز در جدول پخش قرار گرفت و این مجموعه ساعت 20 پخش می‌شد. امسال نیز مجموعه امنیتی «تمام رخ» در باکس اصلی سریال شبکه قرار گرفته و کمدی «چشم‌بندی» هم در باکس غیراصلی سریال شبانه این شبکه جا گرفته است. جالب این جاست همان طور که اشاره کردیم، «تمام رخ» یادآور «سرجوخه» است و «چشم‌بندی» توسط گروه سازنده «پلاک 13» تولید شده است.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.