2023/12/11
۱۴۰۲ دوشنبه ۲۰ آذر
نحوه دریافت وام ازدواج و شرایط ضامن

نحوه دریافت وام ازدواج و شرایط ضامن

وام ازدواج در شرایط سخت اقتصادی این روزها یکی از مهمترین و بهترین روش ها برای آغاز زندگی است. برای اینکه بدانید نحوه دریافت وام ازدواج چگونه و است و ازقوانین آن مطلع شوید این مطلب را بخوانید.

جامعه پویا- دریافت وام ازدواج در شرایط سخت اقتصادی این روزها یکی از بهترین راهکارهای زوج ها برای آغاز زندگی مشترکشان است.

برای دریافت وام ازدواج باید شرایط زیر داشته و اقداماتی هم انجام دهید.

 

 

 شرایط عمومی متقاضیان تسهیلات ازدواج

 

 1- دارا بودن  تابعیت کشور جمهوری اسلامی ایران .

 

2-  به هر یک از زوجـــین مــبلغ 500 میلیون ریال تسهیلات ازدواج تعلق می‌گیرد.

 

تبصره 1 :  کلیه شهروندان ایرانی خارج از کشور که گواهی ازدواج آنـها توسط سفارت جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور صادر شده ، قادر به ثبت نام بوده و گواهی ازدواج آنها که ممهور به مهر کنسولگری ایران در کشور مذکور می‌باشد به عنوان سند ازدواج تلقی می‌گردد .

 

 تبصره 2 :  اقرارنامه ازدواج یا هر مدرک مشابه که در سایر ادیان رسمی توسط مراکز اقلیت‌های دینی در داخل کشور مورد تایید قرار گیرد معادل عقدنامه تلقی گردیده و این متقاضیان نیز قادر به ثبت نام خواهند بود .

 

3- دارا بودن کارت ملی ( موقت یا دایم ) و کد پستی محل سکونت متقاضی .

 

 4- با توجه به امکان اعطای تسهیلات ازدواج به هر ایرانی، چنانچه متقاضی وام ازدواج قبلا از تسهیلات موصوف استفاده نکرده باشد، (علیرغم ازدواج دوم یا بیشتر) می تواند از تسهیلات قرض الحسنه ازدواج بهره مند گردد . (توجه : به هر یک از متقاضیان صرفا یک مرتبه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تعلق می گیرد)

 

 5- به استناد مفاد بند (الف) تبصره 16 قانون بودجه سال 1399 کل کشور، تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج به زوج‌هایی که تاریخ عقد آنها بعد از 01‏/01‏/1396 می‌باشد و تاکنون وام ازدواج دریافت نکرده‌اند، پرداخت می‌گردد.

 

6- چنانچه متقاضیان قبل از سال 1396 ازدواج نموده و در صف سامانه ازدواج در انتظار اخذ وام باشند، صرفاً مشمول سقف فردی 150 میلیون ریال خواهند شد.

 

بیشتر بخوانید: طلاق عاطفی آسیبی جدی تر از طلاق رسمی

 

وام ازدواج

 

مدارک مورد نیاز

 

 1- اصل و کپی سند ازدواج .

 

2- اصل و کپی کلیه صفحات شناسنامه‌های زوجین .

 

3- اصل و کپی شناسنامه‌های ضامنین .

 

 4- اصل و کپی کارت ملی ( موقت یا دایم ) زوجین .

 

 5- اصل و کپی کارت ملی ( موقت یا دایم ) ضامن .

 

6- کد پستی ده رقمی و آدرس کامل محل سکونت زوجین .

 

  7- کد رهگیری ده رقمی دریافتی از سایت پس از مرحله ثبت نام .

 

 

 

 شرایط ضامنین

 

 9- تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها، مبلغ پانصدمیلیون (500.000.000) ریال با دوره بازپرداخت هفت ساله با اخذ یک ضامن معتبر و سفته است.

 

10- بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی می‌توانند یارانه پرداختی به اشخاص را به عنوان تضمین در این زمینه بپذیرند.‏

 

بیشتر بخوانید: برای ازدواج با فرد مطلقه چه پیش زمینه هایی لازم است

 

 روش ثبت نام

 

 کلیه متقاضیان وام ازدواج که واجد شرایط فوق می‌باشند ، ابتدا باید از طریق همین سایت ثبت نـام کرده  و فرم مربوطه را تکمیل نمایند که در صورت موفقیت آمیِز بودن مراحل ثبت نام ، یک کد رهگیری ده رقمی که کاملا محرمانه بوده و مربوط به متقاضی می‌باشد ، به شخص ثبت نام کننده داده می‌شود

 

متقاضیان موظف هستند جهت اطلاع از وضعیت ثبت نام خود و هـمچنین نام شعبه مربوطه جهت مراجعه برای اخذ وام ازدواج، به همین سایت مراجعه کرده و در صورتیکه شعبه عامل اعطای وام برای متقاضی تعیین شده باشد باید با در دست داشتن مدارک مورد نیاز، ظرف مدت زمانی که از طرف سایت اعلام  می‌گردد ، به شعبه مربوطه مراجعه کرده و نسبت به اتمام مراحل اخذ وام اقدام نمایند . بدیـهی است در صورت عدم مــــراجعه متقاضیان در زمـان تعیین شده ، ثبت نـام آنهاکان لم یکن تلقی می‌گردد .

 

 

شرایط ضامن برای وام ازدواج

  مدت بازپرداخت تسهیلات و کارمزد

 

 مدت بازپرداخت تسهیلات 84ماهه با اقساط مساوی بوده و سررسید اولین قسط ، یک ماه پس از پرداخت تسهیلات مزبور می‌باشد .

 

نرخ کارمزد تسهیلات قرض الحسنه ازدواج 4 (چهار) درصد تعیین میشود .

 

 

 

 دستور العمل اجرایی پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ازدواج ایثارگران

 

ماده 1- تسهیلات موضوع این دستور العمل از محل منابع قرض الحسنه بانکهای عامل و به میزان دو برابر تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای افراد عادی پرداخت می شود.

 

ماده 2- متقاضی ایثارگری می تواند در سامانه ازدواج ثبت نام نماید که همانند سایر متقاضیان ازدواج، قبلا از تسهیلات موصوف استفاده نکرده باشد.

 

ماده 3- با توجه به ماده (50) قانون جامع خدمات رسانی به ایثارگران، افراد ایثارگر مشمول، صرفا شامل خود جانبازان، آزادگان و فرزندان آنان و فرزندان شاهد می باشند.

 

ماده 4- مدت بازپرداخت تسهیلات موصوف، همانند سایر متقاضیان حداکثر 7 سال (84 ماه) می باشد.

 

ماده 5- پرداخت تسهیلات موضوع این دستورالعمل از زمان ابلاغ مصوبه قابل اجرا می باشد.

 

ماده 6- رعایت سایر شرایط و ضوابط اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج برای این تسهیلات الزامی می باشد.

 

ماده 7- درراستای اجرای ماده 50 قانون خدمات رسانی به ایثارگران، و اعطای وام ازدواج به خانواده شهدا، جانبازان و ایثارگران براساس بندهای (ز)، (ح) و (ط) ماده 1 دستور العمل قانون خدمات رسانی به ایثارگران ، درصورتی که استعلام وضعیت مشمولین مذکور در سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج جهت بهره مندی آنان از تسهیلات موصوف از طریق وب سرویس میان این بانک و بنیاد شهید (برای ازدواج دوم و در صورتیکه متقاضی در ازدواج قبلی از تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج بهره مند نگردیده باشد) مثبت درج گردد، مورد اقدام قرار می گیرد:

 

نحوه دریافت وام ازدواج

 

 خانواده شاهد

خانواده‌های معظمی که در راه اعتلای اهداف عالیه انقلاب اسلامی و مبارزه با دشمنان انقلاب یکی از اعضای خانواده‌شان (پدر، مادر، همسر، فرزند) شهید یا مفقودالاثر یا اسیر شده باشد.

 

خانواده ایثارگران

 

خانواده‌های جانبازان و آزادگان که شامل همسر، فرزند و والدین آنها می‌شود.

 

در صورت فوت جانبازان و آزادگان مشمول این قانون، خدمات و امتیازات مربوط، به خانواده تحت تکفل آنان تعلق می‌گیرد.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.