2024/06/22
۱۴۰۳ شنبه ۲ تير
چگونه ماسک استاندارد را از تقلبی تشخیص دهیم

چگونه ماسک استاندارد را از تقلبی تشخیص دهیم

برای پیشگیری از ابتلا به کرونا فعلا تنها راه ماسک زدن است. اما چطور می توانیم یک ماسک استاندارد را از ماسک غیراستاندارد تشخیص دهیم؟ همه چیز برای ویژگیهای ماسک مناسب را در این مطلب بخوانید

جامعه پویاآخرین تحقیقات پزشکی می گوید بهترین راه جلوگیری از شیوع کرونا استفاده همه مردم از ماسک است چرا که به این روش فرد ناقل بیماری را به دیگری منتقل نمی کند و فردی که سالم است هم بیماری را نمی گیرد اما مساله هم در این میان تشخیص ماسک استاندارد است.

 برای اینکه بتوانیم ماسک استاندارد را انتخاب کنیم باید نکاتی را در نظر بگیریم.

 

بهترین راه برای تشخیص ماسک‌های اصل از ماسک های تقلبی

 

بهترین راه برای تشخیص ماسک‌های اصل توجه به بسته بندی و برند ماسک و همچنین خرید آن از داروخانه ها، مراکز خرید معتبر، فروشگاه‌های لوازم بهداشتی و تجهیزات پزشکی و همچنین غرفه‌های مورد تایید شهرداری و وزارت بهداشت است، از این بهتر است از دست فروش‌ها ماسک نخریم چرا که ممکن است ماسکی که توسط آن‌ها خریداری می‌شود غیر استاندار و تقلبی باشد و یا قبلا مورد استفاده قرار گرفته باشد.

 

ماسک استاندارد

 

شکل ظاهری ماسک استاندارد چگونه است؟

 

شکل ظاهری عامل دیگری است که از طریق آن می‌توان اصل و یا تقلبی بودن ماسک را تشخیص داد؛ ماسک‌های استاندارد دارای قالبی مناسب هستند و تمام صورت را به گونه‌ای پوشش می‌دهند که هوا از بغل وارد دهان و بینی افراد نشود؛ عدم ورود مستقیم هوا یک نکته مثبت برای خرید ماسک محسوب می‌شود چرا که در ماسک‌های درجه یک امکان ورود مستقیم هوا به دهان و بینی وجود ندارد و هوا از پارچه عبور می‌کند و فیلتر می‌شود و بعد به دهان و ریه اشخاص می‌رسد.

 

ماسک استاندارد

 

قالب ماسک باید به گونه‌ای باشد که الیاف آن به صورت بچسبد و راهی برای ورود مستقیم هوا وجود نداشته باشد از این رو چروک شدن و تغییرشکل دادن ماسک یک نکته بسیار منفی برای ماسک محسوب می‌شود، چرا که تغییرشکل و شل شدن ماسک موجب می‌شود تا هوا به راحتی وارد دهان و بینی اشخاص شود و آن‌ها را به کرونا مبتلا کند.

 

هنگامی که ماسک خریداری می‌شود باید استحکام اولیه خود را داشته باشد و چناچه ماسکی از ابتدا شل بود و استحام نداشت نشانه‌ای است براینکه ممکن قبلا استفاده شده باشد و یا اینکه ماسک استادارد نیست.

 

یک ماسک مناسب باید از بالای بینی تا پایین چانه فرد را پوشش دهد و هنگام خرید فرد باید با توجه به قالب صورتش ماسکی را انتخاب کند که الیاف آن به گونه‌ای به صورت بچسبد و که انگشت شخص به راحتی نتواند داخل ماسک شود.

 

ماسک استاندارد را چطور انتخاب کنیم

چه زمانی باید ماسک را تعویض کرد؟

 

‌نمی‌توان زمان دقیقی برای مصرف یک ماسک عنوان کرد، ولی در این خصوص توصیه می‌شود که ماسک‌های پرستاری سه لایه حداثکر یک روز و ماسک‌های ۵ لایه به بالا و قابل شست‌وشو تا زمانی که تغییر شکل نداده اند و قالب مناسبی دارند، مورد استفاده قرار گیرند.

 

افرادی که علائم بیماری دارند، بهتر است از ماسک‌های بدون فیلتر و ماسک پرستاری استفاده کنند چرا فیلتر موجود در ماسک موجب می‌شود تا قطرات تنفسی فرد به بیرون ماسک منتقل شود و امکان ابتلای سایر افراد را فراهم می‌کند.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.