2024/04/15
۱۴۰۳ دوشنبه ۲۷ فروردين
آیا از ماسک‌های معمولی می‌توان چندبار استفاده کرد؟

آیا از ماسک‌های معمولی می‌توان چندبار استفاده کرد؟

استفاده از ماسک اجباری شده و برای اینکه مبتلا به کرونا نشویم باید ماسک بزنیم. در این مطلب به این سوال پاسخ دادیم که آیا می‌توان از یک ماسک چند بار استفاده کرد؟ طریقه شست وشوی ماسک چیست

جامعه پویااستفاده از ماسک در این روزها که ویروس کرونا سلامت را تهدید می‌کند، بسیار مهم است و هرکسی که به سلامت خود یا دیگران اهمیت می‌دهد حتما باید از ماسک استفاده کند. برای اینکه در هزینه ماسک صرفه جویی کنید می‌توانید از ماسک پارچه‌ای یا ماسک چندبار مصرف استفاده کنید.

در این مطلب طریقه شستشوی ماسک و 6 اشتباه رایج در شستشوی ماسک و راه های جایگزین را به شما توضیح خواهیم داد.

 

روش شستوشوی ماسک

 

آیا می توان از ماسک N95 چندین بار استفاده نمود؟

ماسک N95 جدید که با فناوری نانو تقویت شده است، قابلیت شست و شو و استفاده مجدد را دارد و می توان از این ماسک پس از ضد عفونی و شستشو در آب جوش و الکل دوباره استفاده کرد. بعد از شستشو این ماسک ها که دارای غشای نانویی بوده، می توانند ویروس ها و 95 درصد از ذرات به قطر 0٫075 میکرو را فیلتر کنند. قطر ویروس کرونا در حد 0٫1 میکرون است. این ماسک ها بعد از ضدعفونی کردن تا 10 بار قابل استفاده است. این ماسک می تواند 200 ساعت مداوم استفاده شود که این میزان توانایی کارکرد، 20 برابر بیشتر از ماسک های معمولی است.

 

 

نحوه ضدعفونی کردن ماسک های خانگی

 نمناک نوشت: در این روزهای کرونایی که با کمبود ماسک مواجه هستیم، افراد جامعه می توانند ماسک های خانگی دوخته و از انتشار ویروس در محیط و ابتلا به بیماری جلوگیری کنند. این ماسک ها باید بینی و دهان را تا زیر چانه و پهلوی صورت به خوبی بپوشانند و مانع تنفس عادی نشود. ویروس کرونا در مقابل مواد شوینده بسیار ضعیف است و افراد می توانند با شست و شو ماسک دفعات متعدد از آن استفاده کنند. 

 

 

 

ضدعفونی کردن ماسک خانگی

ماسک های خانگی را نیم ساعت در دمای 70 درجه در فر، ماکروویو یا تستر قرار دهید.

 

ماسک را در یک قاشق چایخوری محلول سفید کننده و 4 پیمانه آب به مدت پنج دقیقه قرار دهید.

 

ماسک را شسته و اتو کنید.

 

ماسک را 5 دقیقه در آب جوش، بجوشانید.

 

بعد از هر بار استفاده ماسک را ضدعفونی کنید اما ماسک خود را بیش از 10 بار ضدعفونی نکنید.

 

ماسک های کاغذی را نمی توان چندین بار استفاده نمود.

 

ماسک های کاغذی را نمی توان چندین بار استفاده نمود اما اگر به ماسک دسترسی ندارید، توصیه می شود اگر ماسک خراب یا کثیف نشده باشد و فقط در معرض آلودگی هوا قرار گرفته ماسک را به مدت سه تا پنج روز در مکان ایزوله و ایمن مانند کیسه کاغذی قرار دهید و سپس دوباره استفاده کنید.

 

ماسک چندبار مصرف

آموزش شستن ماسک صورت قابل شستشو

برای جلوگیری از شیوع بیماری در مکان های عمومی صورت خود را با ماسک بپوشانید. برخی ماسک ها قابلیت استفاده مجدد را دارند. در مورد نحوه شستشوی ماسک صورت این کارها را انجام دهید :

 

ماسک ها را باید بعد از هر بار استفاده شستشو دهید.

 

می توانید ماسک خود را بعد از هر بار استفاده در ماشین لباسشویی بریزید.

 

هنگام شستن ماسک صورت، از یک محیط گرم استفاده کنید تا باکتری ها و ویروس ها را از بین ببرید.

 

برای تمیز شدن ماسک از مواد شوینده در ماشین لباسشویی استفاده کنید.

 

ماسک هایی را که دارای حلقه های لاستیکی هستند، در معرض هوا خشک کنید تا این حلقه ها آسیب نبینند.

 

ماسک ها را می توانید با دست بشویید. برای شستشو با دست ماسک را به مدت 30 دقیقه در آب گرم و صابون خیس کنید سپس بشویید و در هوای آزاد خشک کنید.

 

بهتر است برای خشک کردن ماسک از اتو یا خشک کن استفاده کنید.

تمیز کردن ماسک

 

6 اشتباه رایج در شستشوی ماسک

برخی افراد در شستن ماسک ها اشتباهاتی را مرتکب می شود در حالی که شستن صحیح ماسک ها اهمیت بسیاری دارد، در ادامه از چند اشتباه رایج افراد در شستشوی ماسک ها مطلع خواهید شد.

 

1. کم شستن ماسک ها

استفاده چند باره از ماسک صورت در طول روز بهتر از استفاده نکردن است؛ مخصوصاً زمانی که در طول روز بیشتر از چند ساعت را بیرون از منزل هستید اما باید به این موضوع دقت کنید که هر روز باید ماسک های خود را بشویید. در واقع هر زمان که ماسک صورت شما با دستتان برخورد داشت، باید آن ها را شستشو دهید.

 

استفاده چند باره از ماسک بدون شستن، باعث می شود که اثر بخشی آن کاهش پیدا کند. در نتیجه خودش عاملی برای انتقال ویروس کرونا می شود و خطر حساسیت های پوستی را افزایش خواهد داد. شاید لازم به ذکر نباشد اما باید همیشه چند عدد ماسک داخل کیف و همراه خود داشته باشید و آن ها را جایگزین کنید. سپس بعد از این که به خانه آمدید، همه ماسک ها را بشویید.

 

 

2. استفاده نکردن از شوینده های قوی هنگام شستن ماسک ها

صابون هنوز هم یکی از تاثیر گذارترین شوینده های کشنده ویروس کرونا می باشد. علاوه بر این که جرم و آلودگی های دیگر را نیز به خوبی از بین می برد. جوش شیرین و سرکه، خودشان به تنهایی نمی توانند ویروس را از بین ببرند. بنابراین برای شستن ماسک باید از یک شوینده قوی استفاده کنید.

 

دقیقا همان طور که لباس هایتان را می شویید، می توانید ماسک های صورت را با لباس هایی که رنگ مشابهی با آن ها دارند، داخل لباسشویی بیندازید و از شوینده های قوی استفاده کنید.

 

همچنین می توانید از پاک کننده هایی استفاده کنید که حاوی هیدروژن پراکسید هستند و هرگونه ردپایی از ویروس را از بین می برند. اگر احساس می کنید که این شوینده ها پوست شما را حساس کرده، بهتر است از شوینده های هیپو آلرژیک استفاده کنید.

 

 

 

3. شستن ماسک ها با آب سرد

گرما جرم ها و آلودگی ها از جمله ویروس کووید 19 را از بین می برد. پزشکان به این موضوع اشاره کرده اند که آب داغ برای کشتن ویروس کرونا به مدت 10 دقیقه کافی است اما حداقل دما باید 60 درجه سانتیگراد باشد. اگر نمی توانید چنین دمای بالایی را برای شستن ماسک ها ایجاد کنید، یا از از بین رفتن رنگ آن ها نگران هستید، می توانید از ترکیبی از شوینده ها و آب داغ معمولی استفاده کنید و ویروس را از بین ببرید.

 

4. استفاده بیش از حد از مواد سفید کننده

درست است که مواد سفید کننده می توانند ویروس کرونا را از بین ببرند اما استفاده بیش از حد از آن ها هرگز ایده خوبی نیست، زیرا فیبر ماسک ها را نازک و ضعیف می کند. اگر دقت نداشته باشید لباس های دیگر شما نیز سفید می شود و دیگر نمی توانید از آن ها استفاده کنید. استفاده از گزینه های پاک کنندگی مختلف پیش روی شماست پس بهتر است که سفید کننده ها را با آن ها جایگزین کنید.

 

اگر می خواهید از سفید کننده استفاده کنید، حتماً این اعداد را در نظر بگیرید:یک قاشق چای خوری سفید کننده را در 4 عدد فنجان آب ترکیب کنید و ماسک خود را به مدت یک ساعت داخل این محلول قرار دهید.

 

 

شستوشوی ماسک

5. در مایکروویو قرار دادن ماسک ها

این روزها روش های مختلفی برای شستن ماسک ها در اینترنت معرفی می شود که یکی از این روش ها ضد عفونی کردن ماسک ها با قرار دادن داخل مایکروویو می باشد. اگر چه این راهکار کمی تأثیرگذار است اما خطرناک هم است. اگر هر گونه جسم فلزی در برخورد با ماسک ها وجود داشته باشد، ممکن است این مواد داخل ماسک ذوب شوند و گاهی اوقات آتش سوزی هم ایجاد گردد. پس به جای این راهکارها بهتر است که به همان سادگی ماسک خود را بشویید تا دوباره قابل استفاده باشند.

 

6. خشک شدن ماسک در معرض هوای آزاد

خشک شدن ماسک در معرض هوای آزاد اقدام غلطی نیست اما اگر می خواهید تاثیرگذاری و بهره وری ماسک ها را افزایش دهید، پیشنهاد می کنیم که از یک خشک کن استفاده کنید تا ماسک شما کاملاً خشک شود و هرگونه رطوبت محیطی از روی آن برداشته شود. اگر خشک کن ندارید، می توانید ماسک ها را بعد از این که در معرض هوای آزاد قرار گرفتند، اتو بکشید. سپس ماسک را در یک محیط جدا از لباس ها نگهداری کنید.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.