2024/05/29
۱۴۰۳ چهارشنبه ۹ خرداد
5 کار ساده برای جلوگیری از چاقی

5 کار ساده برای جلوگیری از چاقی

برای اینکه چاق نشوید اینکارها را بکنید

جامعه پویا -چاقی و اضافه وزن همیشه دغدغه متخصصان بوده است اما به تازگی زمزمه های جدیدی به گوش می‌رسد که گویا به سونامی چاقی و اضافه وزن نزدیک شده‌ایم.به گفته دکتر بهنام‌ رضا استاد دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، در کودکان و نوجوانان نسبت به ۳۰ سال گذشته چاقی دو برابر شده است. بر اساس آمار NHS در هر سه کودک، یک کودک چاق است که مشکلات متعدد روحی، روانی و تحصیلی برای آنان ایجاد می کند. ادامه مطلب را درباره پیشگیری از چاقی و اضافه وزن مطالعه کنید:

 

 

  خواب کافی


تحقیقات نشان می دهد که هم کودکان و هم بزرگ سالانی که به اندازه کافی نمی خوابند ممکن است وزن بیشتری داشته باشند. این روزها با آشنایی کودکان با فضای مجازی و تعطیلی مدارس ساعت خواب کودکان کم شده است و زمینه بروز چاقی بیشتر .

 


  در طول روز چه می‌خوریم؟


بچه ها و همین طور بزرگ‌ترها فرصت های زیادی برای خوردن غذاهای ناسالم در خارج از خانه دارند. شما نمی توانید همیشه برای نظارت بر آن‌چه می خورند همراه شان باشید، اما پرسیدن درباره آن می تواند کمک کننده باشد.

 


  چربی «بد» و چربی «خوب»


برخلاف تصوری که در دهه 90 درباره رژیم غذایی کم چرب وجود داشت، همه چربی ها بد نیستند. مصرف چربی‌های رژیمی سالم، مانند چربی‌های غیراشباع چندگانه، می‌تواند سطح کلسترول را بهبود بخشد و خطر چاقی را کاهش دهد.

 


  مصرف فیبر زیاد


مطالعات همچنان نشان می دهد که فیبر غذایی در حفظ وزن نقش دارد. یک کارآزمایی در سال 2012 نشان داد افرادی که به مدت 12 هفته سه بار در روز مکمل فیبر مصرف کردند تا 5 درصد از وزن بدن خود را از دست دادند.

 


  فعالیت‌های هوازی منظم


گنجاندن فعالیت بدنی منظم در برنامه خود برای حفظ یا کاهش وزن، از جمله مزایای دیگر و مهم است. 150 دقیقه فعالیت هوازی متوسط یا 75 دقیقه فعالیت هوازی شدید در هفته توصیه می شود.

 


  بحرانی ترین سن برای چاقی


دبیر انجمن علمی پیشگیری و درمان چاقی ایران می‌گوید:« حیاتی ترین و بحرانی ترین زمان در بروز چاقی سنین بین 6 تا 9 سالگی است.» محمد هاشمی می‌افزاید:« برای تشخیص چاقی و اضافه وزن در بزرگسالان معیاری موجود است، با عنوان "نمایه توده بدنی" که در مقاطع مختلف تعاریف گوناگونی نظیر اضافه وزن، چاقی و لاغری با استفاده از آن تعیین می شود.»اما درباره کودکان این موضوع کمی متفاوت است چرا که قد و وزن کودکان به طور مرتب در حال تغییر ‌ است. وی ادامه می دهد: «درخصوص تعیین چاقی و لاغری کودکان و نوجوانان جداولی برحسب سن و قد آن ها در نظر گرفته شده است که متخصصان کودکان و تغذیه و همچنین در مراکز بهداشت با بررسی وضعیت کودک هم تشخیص می دهند کودک دارای اضافه وزن یا کاهش وزن است» .

 

چاقی مفرط


  اشتباه بزرگ والدین


یکی از اشتباهاتی که والدین در حق کودکان خود انجام می دهند دادن خوراکی در هنگام تماشای تلویزیون است.  دبیر این انجمن
می افزاید:«والدین این تصور را از خود دور کنند که هرچه کودک چاق تر باشد سالم تر است. اگر فردی در سنین کودکی و نوجوانی مبتلا به چاقی باشد بالطبع بروز بیماری های غیرواگیر در او به تعجیل می افتد به عبارتی اگر احتمال این وجود داشته باشد که فرد در 40 سالگی دیابت بگیرد در 20 سالگی به این بیماری مبتلا می شود.»

 


  خطر بیشتر چاقی در خانم‌ها


دبیر انجمن علمی پیشگیری و درمان چاقی ایران هشدارمی دهد:« در خانم ها اضافه وزن و چاقی به مراتب پر عارضه تر
از آقایان است و می تواند تاثیر قابل ملاحظه ای را روی ترشحات هورمونی آن ها بگذارد و باعث بلوغ زودرس در دختران شود که همین بلوغ زودرس
می تواند زمینه ساز بسته شدن صفحه رشد استخوانی شود در نتیجه کوتاهی قد در آن ها شیوع می یابد. »
 

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.