2024/05/24
۱۴۰۳ جمعه ۴ خرداد
بالاخره گرما برای درد خوب است یا سرما؟

بالاخره گرما برای درد خوب است یا سرما؟

سرمادرمانی که به نام کرایوتراپی نیز شناخته می‌شود، جریان خون به بخش آسیب‌دیده را کاهش می‌دهد. بر همین اساس است که افراد از بسته‌‌های یخ استفاده می‌کنند. بسته یخ جریان خون به محل تحت تاثیر قرار گرفته را کاهش می‌دهد و شدت کبودی اجتناب‌ناپذیر ناشی از آسیب‌دیدگی را کاهش می‌دهد اما سرما چگونه بر درد عضله تاثیر می‌گذارد؟

جامعه پویا-«در شرایطی که افراد اغلب از گرما و سرما برای تسکین درد و تسریع روند بهبودی آسیب‌دیدگی‌ها استفاده می‌کنند، باید توجه داشت که این دو روش درمانی برعکس یکدیگر عمل می‌کنند زیرا گرما جریان خون را افزایش می‌دهد، در شرایطی که سرما موجب کاهش آن می‌شود.»

 

عصر ایران به نقل از «سی‌نت» نوشت: «استفاده از گرما و سرما برای تسکین دردهای عضلانی روشی رایج است اما این که چه زمانی از کدام یک از آنها باید استفاده کرد، اهمیت دارد.

 

چه زمانی از سرمادرمانی استفاده کنیم؟

 

سرمادرمانی که به نام کرایوتراپی نیز شناخته می‌شود، جریان خون به بخش آسیب‌دیده را کاهش می‌دهد. بر همین اساس است که افراد از بسته‌‌های یخ استفاده می‌کنند. بسته یخ جریان خون به محل تحت تاثیر قرار گرفته را کاهش می‌دهد و شدت کبودی اجتناب‌ناپذیر ناشی از آسیب‌دیدگی را کاهش می‌دهد اما سرما چگونه بر درد عضله تاثیر می‌گذارد؟

 

سرمادرمانی با کاهش جریان خون موجب کاهش التهاب، تورم و آسیب بافتی می‌شود. زمانی که ورزش می‌کنید، عضلات شما آسیب‌دیدگی‌ها و پارگی‌های ریز را تجربه می‌کنند که به بروز التهاب، انباشت مایع و برخی موارد دیگر منجر شده و احساس درد در عضله را به همراه دارد.

 

استفاده از کمپرس سرد بلافاصله پس از ورزش می‌تواند روند التهاب را کند کرده و درد را کاهش دهد. به طور خاص، سرمادرمانی به نظر می‌رسد در بهبود مفاصل متورم یا ملتهب موثر عمل می‌کند.

 

بدون در نظر گرفتن نوع آسیب‌دیدگی - پارگی‌های ریز یا موارد دیگر - سرمادرمانی بهتر است طی ۴۸ ساعت پس از یک آسیب‌دیدگی به کار گرفته شود.

 

از اقداماتی که می‌توانید مد نظر قرار دهید: یک بسته یخ یا کمپرس سرد را در یک پارچه نازک پیچیده و روی موضع قرار دهید تا از سرمازدگی موضعی پیشگیری شود. یخ را به‌صورت مستقیم روی پوست قرار ندهید! از وان حاوی یخ استفاده کنید. کرایوتراپی تمام بدن را امتحان کنید.

 

چه زمانی از گرمادرمانی استفاده کنیم؟

 

گرمادرمانی به گشاد شدن رگ‌های خونی و افزایش جریان خون کمک می‌کند. این به شل و باز شدن عضلات دردناک و به آرامش رسیدن آنها کمک می‌کند. با افزایش جریان خون، اکسیژن و مواد مغذی بیشتری در اختیار عضلات قرار می‌گیرد و به‌طور همزمان اسید لاکتیک حذف می‌شود که برای بهبودی عضله ضروری است.

 

پژوهش‌ها نشان داده‌اند که گرمادرمانی می‌تواند درد با تاخیر عضله (DOMS) را طی ۲۴ ساعت پس از ورزش ۴۷ درصد کاهش دهد.

 

همانند سرمادرمانی، بهتر است گرمادرمانی نیز بلافاصله پس از انجام ورزش انجام شود.

 

در برخی موارد باید مراقبت استفاده از گرما باشید: گرما بهترین گزینه برای درمان دردهای با تاخیر عضله به نظر می‌رسد اما معمولا برای درمان آسیب‌دیدگی‌ها خوب نیست. اعمال گرما بر یک آسیب‌دیدگی تازه می‌تواند روند التهاب را تسریع کرده و حتی به درد بیشتر منجر شود.

 

از اقداماتی که می‌توانید مد نظر قرار دهید: از وان حاوی آب گرم استفاده کنید! از پدهای گرمایی الکتریکی استفاده کنید! به سونا یا اتاق بخار بروید! ماساژ سنگ داغ دریافت کنید!

 

سرما و گرمای متناوب

 

بسیاری از ورزشکاران از متضاددرمانی (contrasting therapy) - استفاده از سرما و گرما به‌طور متناوب - برای کاهش درد عضلات استفاده می‌کنند. روش کار این گونه است که ابتدا جریان خون در بخش تحت تاثیر قرار گرفته با سرما کاهش می‌یابد و بلافاصله پس از آن با اعمال گرما جریان خون افزایش می‌یابد. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که متضاددرمانی در کاهش درد عضلانی موثر است اما کارایی بیشتری نسبت به دیگر تکنیک های ریکاوری ندارد.

 

به‌خاطر داشته باشید که اگرچه علم از استفاده از سرما و گرما برای تسکین درد عضلانی پشتیبانی می کند، اما هیچ کدام از آنها روش درمانی قدرتمندی نیستند که به تنهایی کارایی لازم را داشته باشند، از این رو، آنها را نباید به عنوان گزینه درمان اصلی برای درد در نظر گرفت. در عوض، گرما و سرما باید بخشی از رژیم بهبودی چندجانبه شما باشند.

 

انتهای پیام

 

 

 

 

کلید واژه
دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.