2023/12/02
۱۴۰۲ شنبه ۱۱ آذر
چطور در بارداری خوشتیپ باشیم؟

چطور در بارداری خوشتیپ باشیم؟

بارداری یکی از زیباترین دوران‌های زندگی زنان است. رفتارهای جنین در شکم مادر از خاطرانگیزترین لحظاتی است که برای یک زن درست می‌شود .برای اینکه یک مادر باردار خوشتیپ باشید این مطلب را بخوانید.

جامعه پویا- بارداری از شیرین‌ترین روزهای زندگی یک زن است و به همین دلیل است که مادرها لحظه لحظه بارداری‌شان را به خاطر دارند. اما خوش‌پوشی و خوشتپی از دغدغه‌های مهم زنان در این دوران است. 

9 ماه از سخت ترین اما شیرین ترین ماه های زندگی شما قرار است وقف شما و فرزندتان شود، پس هر دوی تان باید راحت باشید، کاملا راحت! لباسی که برای این دوران انتخاب می کنید بخشی از راحتی تان را فراهم می کند.

 

 

لباس حاملگی

2 نکته مهم برای اول کار

خانم های باردار معمولا تصور دقیقی ندارند که چقدر به وزن شان اضافه خواهد شد. برای همین هم عجیب نیست اگر یک دفعه متوجه شوند لباسی که ماه پیش اندازه شان بوده، حالا برای شان تنگ شده است. برای خرید لباس های بارداری به 2 نکته اولیه توجه داشته باشید:

 

 

مدل لباس بارداری خانگی

اول این که در ابتدای بارداری برای بقیه ماه ها خرید نکنید، مثلا اگر قیمت لباس های یکی از فروشگاه ها پایین است یا به خاطر حراج پایین آمده، هول نشوید و سریع پول تان را خرج نکنید. شما اصلا نمی دانید قرار است در ماه های آینده چقدر چاق شوید، شکم شما روزبه روز بزرگ تر خواهد شد پس پول تان را برای سایزی که نمی دانید چه خواهد بود دور نریزید. به خصوص که این 9 ماه حداقل در ایران 3 فصل متفاوت با 3 آب وهوای متفاوت را در بر می گیرد. خرید لباس ابتدای بارداری، ممکن است برای امروزتان مناسب باشد اما هیچ کس از فردا خبر ندارد.

 

بیشتر بخوانید: دربارداری چه بخوریم که فرزند زیبا به دنیا آوریم

 

نکته دوم این که موقع خرید لباس های بارداری حواس تان به جنس دور کمر لباس ها باشد. خیلی از خانم ها ترجیح می دهند به جای خرید شلوارها و دامن های بارداری، جین های ساده یا دامن های پارچه ای معمولی را تهیه کنند، منتها با سایز بزرگ تر. باید بدانید هرچقدر هم سایز لباس تان بزرگ باشد دیگر شلوارهایی با کمر سفت و شق ورق به کارتان نمی آیند. برای دامن و شلوار مطمئن شوید کش دور کمرشان به اندازه کافی باز می شود.

 

بعضی از خانم ها فکر می کنند، کش آمدن دور کمر به این معناست که اگر روزی هم با این کش احساس تنگی کردند مشکلی نیست. نخیر! خوب است که شلوار یا دامن تان زیاد کش بیاید اما اگر روی پوست تان جا می اندازد و اذیت تان می کند وقتش رسیده که عوضش کنید. برای سایر لباس ها هم به خصوص از بزرگ بودن بغل ها و روی شکم مطمئن شوید. یک نکته مهم دیگر را هم به خاطر داشته باشید؛ احتمالا تا مدتی پس از زایمان هم از لباس های دوران بارداری تان استفاده خواهید کرد. در این دوره شما به لباس هایی آزاد و راحت نیاز دارید تا در وقت شیردهی مشکلی برای تان ایجاد نکنند، مثلا لباس هایی که روی بندهای شان دکمه دارند می توانند جزو لباس های مناسب این دوره باشند.

 

 

خوشتیپی در بارداری

طبق مد خرید نکنید

یکی از بدترین سرمایه گذاری ها در ایام بارداری این است که سراغ لباس هایی بروید که طبق مد طراحی شده اند. این که رنگ لباس تان طبق رنگ فصل باشد یا مدل دامنش طبق آخرین مدل طراحی شده سال باشد، یک اشتباه بزرگ است. دلیلش هم ساده است، ممکن است در آینده بخواهید دوباره باردار شوید. اگر لباس بارداری تان را طبق مد امسال بخرید در سال های آینده به دردتان نمی خورد و مجبور خواهید شد لباس های جدیدی را مهمان کمدتان کنید، آن هم با هزینه هایی چند برابر هزینه های فعلی! شما که دوست ندارید به خاطر 9 ماه دیگر، دوباره هزینه کنید؟

بیشتر بخوانید: برای پسردار شدن چه کارهایی باید بکنید

 

 

رنگ هایی برای لباس تان

خیلی ها اعتقاد دارند، برای مخفی کردن چاقی و تغییر شکل بدن هنگام بارداری، باید از رنگ های تیره ای مثل مشکی، قهوه ای و خاکی استفاده کنید تا کمتر غصه چاق شدن تان را بخورید، اما عمل کردن به نظر این عده در ایامی که روحیه شما به خاطر تغییرات هورمونی و شکل بدن تان کمی متفاوت با ایام دیگر است کار مناسبی به نظر نمی رسد. شما به رنگ های شادتری نیاز دارید تا روزهای بارداری تان را زیباتر بکنند! بنابراین استفاده از رنگ های شاد را فراموش نکنید. اگر خیلی روی تغییر شکل بدن تان حساس هستید می توانید از رنگ های تیره ذکر شده در بالا برای شلوار یا دامن تان استفاده کنید ولی برای بالاپوش تان سراغ سایر رنگ ها بروید.

 

 

لباس مناسب بارداری

در محل کار چه بپوشم؟

برای انتخاب مانتو می توانید سراغ پانچوها بروید چون آزاد و راحت هستند. ترجیحا پانچوهایی با آستین های دوخته شده را انتخاب کنید، چون حرکت هنگام بارداری کار چندان ساده ای نیست و هر چقدر آزادی حرکتی بیشتری در پانچوی تان داشته باشید، پانچوی شما گزینه مناسب تری خواهد بود. بهتر است بالاپوش تان دکمه های زیادی هم نداشته باشد.

قد پانچویتان (مانتوی تان) نباید خیلی کوتاه باشد و نباید هم خیلی بلند باشد مانتویی که احتمال گیر کردن به این طرف و آن طرف داشته باشد می تواند در حرکت تان مشکل ایجاد کند. در فصل های سرد هم احتمالا پانچوها بهترین انتخاب خواهند بود، فقط به اندازه کافی گرم نیستند و باید زیرشان لباس های گرمی بپوشید.

برای شلوارتان هم سراغ شلوارهای کشی گشاد با رنگ های تیره بروید که در آن ها راحت هستید. در دوران بارداری دامن شلواری ها جزو راحت ترین و محبوب ترین انتخاب های خانم ها به حساب می آیند، شما هم از این انتخاب لذت ببرید.

 

انتخاب بلوز و ژاکت

برای انتخاب ژاکت و بلوز از مدل هایی استفاده کنید که بالاتنه شان نسبتا تنگ است و از روی شکم به صورت باز و آزاد قرار می گیرند، این طوری کمتر چاق به نظر می آیید. سعی کنید از مدل های 3 دکمه استفاده کنید که بالای شان بسته می شود اما قسمت پایینی شان آزاد می ماند، به خصوص روی شکم باید کاملا آزاد باشد. به جنس لباس تان هم دقت کنید؛ از پارچه های پشمی یا سایر جنس هایی که کرک پس می دهند استفاده نکنید. چون تمیز کردن این ذرات در حالتی که وزن شما به طرز عجیبی بالا رفته و حرکت برای تان سخت شده اصلا جالب نیست.

 

بیننده را گول بزنید

خانم های باردار نباید قدرت زیورآلات را دست کم بگیرند. یکی از کلک های خوبی که در مهمانی ها با زیورآلات می شود زد، استفاده از گردنبندهای پر زرق و برق و خیره کننده است! وقتی گردنبند شما تمام حواس بیننده را در قسمت بالایی بدن به خودش معطوف کرد می توانید خاطر جمع باشید که حالا حالاها کسی متوجه بزرگی شکم تان نخواهد شد.دستمال گردن هم از دیگر گزینه های کلک زننده است! یک دستمال گردن پر نقش و نگار دقیقا نقش گردنبند را برای تان ایفا خواهد کرد، به خصوص اگر بر اثر بارداری صورت تان هم پف کرده باشد.

 

 

لباس بارداری

2 راه صرفه جویی در هزینه لباس

قیمت لباس های بارداری خیلی بالاست این گرانی به زمان اندک مفید پوشیدن این لباس ها نمی ارزد! معمولا سایز بزرگ ها را در 3 ماه پایانی بارداری می پوشند. بنابراین تمام پول های تان را خرج خرید این دسته از لباس ها نکنید، در عوض می توانید از 2 روش استفاده کنید:

 

قرض گرفتن از دوستان

کل پولی که برای این روش باید خرج کنید هزینه تلفنی است که به دوستان تان می کنید. به دوستانی که از نظر قد و اندام تقریبا با شما هم سایز هستند زنگ بزنید و از آن ها بخواهید تا لباس های این ایام شان را به شما قرض بدهند. اگر خودشان هم لباس هم اندازه شما نداشته باشند ممکن است کسانی را بشناسند که با شما هم سایز هستند. با این کار شما در بخش بزرگی از هزینه های تان صرفه جویی کرده اید. یادتان باشد قرض گرفتن لباس بارداری به این معنا نیست که شما قدرت خرید این لباس ها را ندارید بلکه به این معناست که برای تنها 3 ماه هزینه ای بیشتر از لباس های کل سال تان نمی پردازید و مسلما این کار، کار عاقلانه ای است، پس خجالت نکشید و گوشی تلفن را بردارید! خیلی از خانم ها هستند که دوست دارند در چمدان لباس های بارداری شان را برای شما باز کنند.

 

بیشتر بخوانید: برای اینکه زایمان طبیعی آسان داشته باشیم چه بکنیم

 

دوختن

در خارج از کشور فروشگاه هایی هستند که لباس های شان را با دریافت مقداری هزینه اجاره می دهند. خیلی از خانم های باردار هم به خصوص وقتی قرار است در مهمانی یا مراسم مهمی شرکت کنند سراغ این فروشگاه ها می روند، اما از آن جایی که در ایران چنین فروشگاه هایی وجود ندارد پس ما سراغ روش کم هزینه سنتی خودمان می رویم؛ دوختن!

دوختن از قدیم الایام یکی از روش های به صرفه تهیه لباس در بین ایرانیان بوده و هنوز هم هست؛ روشی که در آن اول از همه می توانید پارچه و طرح موردنظرتان را با قیمتی مناسب خودتان انتخاب کنید و بعد هم مدل موردنظرتان را از خیاط بخواهید. پس اگر در روزهای بارداری تان به مراسم مهمی دعوت شدید نگران نشوید، هزینه اش فقط یک گشت ساده در پارچه فروشی هاست و سر زدن به خیاط تان. هیچ کس از شما توقع ندارد که مثل روزهای قبل از بارداری لباس بپوشید.

 

لباس هایی که کش می آیند

اگر قرار است برای مهمانی های ایام بارداری لباسی بخرید می توانید سراغ پارچه لاکرا بروید. قانون در مورد لباس های مهمانی این است که هر چقدر شما چاق شدید لباس تان هم باید چاق شود! اما همانطور که قبلا گفته شد نباید جنسی باشد که باعث التهاب پوستی شود. لاکرا با رعایت نکاتی، جنس مناسبی است؛ پوشیدن این جنس از پارچه فقط در کوتاه مدت و درصورتی که باعث بروز واکنش پوستی نشود، مجاز است.

 

چه کیفی انتخاب کنم؟

انتخاب کیف در ایام بارداری مثل انتخاب زره است! اشتباه نکنید مسئله جنگ نیست، مسئله استتار است! باید زره ای را انتخاب کنید که به موقع روی شکم تان را بپوشاند و بار شیشه ای که حمل می کنید را پنهان کند. پس تا حد امکان دور کیف های کوچک را خط بکشید و بر عکس به سراغ کیف های بزرگ، عریض و طویل بروید. این کیف ها حکم زیورآلات پر زرق وبرق را دارند چون توجه بیننده را به خودشان اختصاص می دهند و لاغیر! یک کیف بزرگ هم در 9ماه بارداری و هم در دوران شیردهی به دردتان می خورد. یک عالم از خرت و پرت های موردنیاز خودتان و نوزادتان داخلش جا می شود.

 

 

بلوز و شلوار بارداری

به جنس پارچه لباس های بارداری توجه کنید

پوست خانم ها در ایام بارداری بسیار حساس می شود پس انتخاب پارچه ای با جنس مناسب یکی از کارهای مهمی است که باید انجام دهید، چه شمایی که باردار هستید و چه شمایی که می خواهید به دوست یا فامیل باردارتان لباس هدیه بدهید!

ایجاد حساسیت و خارش بر سطح پوست خانم های باردار یکی از دردسرهایی است که لباس هایی با پارچه های مصنوعی ایجاد می کنند. پارچه هایی که در بافت آن ها مقادیر بالایی از نایلون به کار رفته است می تواند باعث ناراحتی پوستی شود. بهترین پارچه برای این دوران کتان است و از این پارچه مناسب برای این روزها استفاده کنید. پارچه کتان باعث تعریق زیاد نمی شود و به اکسیژن رسانی پوست هم کمک می کند. کاملا هم ضد حساسیت است و راحتی تان را فراهم می کند!

 

چه کفشی بپوشم؟

بارداری می تواند تاثیرات بدی روی سلامت پاهای شما داشته باشد، اگر کفش مناسبی انتخاب نکنید. تغییرات هورمونی، افزایش وزن، پاهای دردناک یا متورم و کمر درد همگی می توانند روی سلامت پاهای تان چه طی 9 ماه بارداری و چه بعد از آن تاثیر بگذارند. پس باید کفش هایی بپوشید که در بیشترین حد ممکن راحت باشند اما چه کفشی راحت است؟ در این جا بعضی از نکات مربوط به انتخاب کفش را برای تان آورده ایم.

کفی مناسب:کفشی را انتخاب کنید که قوس کف پای تان را به خوبی حمایت کند. خیلی از کفش های موجود در بازار خودشان کفی مناسبی دارند. درصورتی که کفش تان کفی خوبی ندارد، از بیرون و به صورت جداگانه برایش کفی بخرید.

 

 

سوالی که درباره پوشیدن کفش های پاشنه بلند ندارید؟ چون از هر کسی بپرسید قطعا یک جواب می شنوید؛ نه! تحت هیچ شرایطی سراغ کفش های پاشنه بلند نروید. در دوره بارداری باید کفش های تخت بپوشید یا کفش هایی که پاشنه های بسیار کوتاه و پهنی دارند.

 

 

در همان مراحل اول از خریدن کفش های بندی خودداری کنید چون بستن این بندها به خصوص در ماه های آخر اصلا کار آسانی نیست و شما را دچار دردسر می کند. بهتر است از کفش هایی استفاده کنید که به راحتی می توانید بپوشیدشان و به راحتی هم می توانید از پای تان خارج شان کنید.

 

 

احتمالا می دانید که احتمال ورم کردن پاها زیاد است. پس موقع خرید کفش بارداری سایزی را انتخاب کنید که کمی بزرگ تر از سایز پاهای تان در حالت معمولی است، این کار باعث می شود قلب دوم تان احساس بهتری داشته باشد.

 

 

در نهایت یادتان باشد اگر قرار است با کفش تان جوراب به پا کنید، سراغ جنس های طبیعی مثل نخ بروید؛ جنس هایی که در ساخت آنها از الیاف مصنوعی استفاده شده، باعث تعریق بیشتر و لیز خوردن پا در کفش می شود.

 

.

 

دیدگاه‌ها

نظراتی كه به تعميق و گسترش بحث كمك كنند، پس از مدت كوتاهی در معرض ملاحظه و قضاوت ديگر بينندگان قرار مي گيرد. نظرات حاوی توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمی شود.